Padaczka u dzieci: przyczyny, objawy i leczenie
Padaczka u dzieci jest chorobą centralnego układu nerwowego, która ujawnia się podczas tak zwanych napadów padaczkowych. Napady są wywołane nagłymi wyładowaniami między komórkami nerwowymi mózgu, które zakłócają funkcjonowanie tego organu.

Przyczyny padaczki u dzieci
U dużej części dzieci występuje tak zwana padaczka idopatyczna, czyli taka, która nie ma jednej, konkretnie ustalonej przyczyny. W takich przypadkach padaczka idiopatyczna często występuje również u osób w rodzinie chorego dziecka. U dzieci, u których możliwe jest ustalenie konkretnej przyczyny padaczki, najczęściej wiąże się je z chorobami mózgu.
Najbardziej powszechne przyczyny padaczki to:
- zapalenie mózgu,
- zapalenie opon mózgowych,
- urazy mózgu,
- wady budowy mózgu,
- ostre niedotlenienie mózgu,
- guzy mózgu,
- udar,
- wady naczyń krwionośnych,
- zaburzenia chromosomalne.
Objawy padaczki u dzieci
Napady padaczki u dzieci mogą się objawiać w różny sposób. Najczęściej występujące objawy to drżenie kończyn, skurcze twarzy i tułowia, zaburzenia świadomości, brak kontaktu z dzieckiem, zaburzenia oddychania, ślinotok czy szczękościsk. W zaawansowanych przypadkach choroby podczas napadu może wystąpić piana na ustach albo nagłe wypróżnianie, które jest niezależne od woli dziecka. Niektóre dzieci przed atakiem bledną lub wręcz przeciwnie – czerwienią się, są płaczliwe i niespokojne albo wydają z siebie nieuzasadniony, nagły okrzyk. Czasami u dzieci, u których zbliża się atak padaczkowy występują bóle głowy lub brzucha. Co ważne, nie u wszystkich dzieci padaczka daje tak jasne i widoczne objawy.
Padaczka u dzieci może się objawiać również nagłymi, krótkotrwałymi utratami świadomości. Wówczas dziecko na chwilę traci kontakt z otoczeniem, nie reaguje na wołanie i nie rusza się, jednak mimo utraty świadomości nie upada, tylko pozostaje w bezruchu. Po chwili świadomość wraca, a chory nie pamięta o tym, co się wydarzyło.
Często padaczka u dzieci wiąże się z innymi dolegliwościami neurologicznymi, a także z problemami z utrzymaniem skupienia i kłopotami w nauce. Jeśli zauważy się u dziecka napady padaczkowe albo inne dolegliwości mogące świadczyć o schorzeniach neurologicznych, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania, na przykład EEG, tomografię komputerową mózgu lub rezonans magnetyczny. Ważne jest, aby padaczka została zdiagnozowana jak najwcześniej. Wtedy możliwe jest szybkie podjęcie leczenia i zapobieganie napadom padaczkowym.
Rodzaje padaczki u dzieci
Napady padaczki nie zawsze wyglądają tak samo. Zwykle objawy padaczki u dzieci różnią się w zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona i odpowiada za pojawianie się napadów. Ważne jest, żeby notować to, jak często pojawiają się napady, w jakich sytuacjach i jak przebiegają.
Objawami napadu padaczkowego mogą być silne drgawki, wstrząsy lub utrata przytomności, ale czasami atak przebiega na tyle łagodnie, że jest praktycznie niezauważalny dla osób w otoczeniu dziecka. W czasie takich krótkich napadów dziecko może na przykład wpatrywać się w przestrzeń, być zdezorientowane albo przewracać oczami.
Po ataku dziecko jest zazwyczaj zmęczone i śpiące, ale niektóre maluchy stają się bardziej pobudzone niż przed atakiem. Jeśli atak trwa dłużej niż około 5 minut, a maluch ma duszności czy problemy z oddychaniem, nie należy zwlekać z wezwaniem pogotowia. Po napadzie należy uspokoić dziecko i zapewnić je, że jest bezpieczne. Jeśli dziecko jest zmęczone albo chce mu się spać, należy je położyć i pozwolić odpocząć.
Leczenie padaczki u dzieci
Leczenie padaczki u dzieci zazwyczaj opiera się na stosowaniu leków, które zapobiegają pojawianiu się napadów padaczkowych. Niestety, przyjmowanie takich leków wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu. Do najczęściej występujących skutków ubocznych pojawiających się po zażyciu leków na padaczkę zalicza się chroniczne zmęczenie, senność, zmniejszenie szybkości reakcji oraz częste zmiany nastroju. Bardzo ważne jest pilnowanie dziecka, aby przyjmowało leki regularnie, w zaleconych dawkach oraz w odpowiednich odstępach czasu. Istotne są również kontrole neurologiczne nawet jeżeli leki działają, a ataki padaczki ustąpiły.
Czasami przyjmowanie jednego rodzaju leków nie przynosi pożądanych efektów i konieczne jest stosowanie dodatkowych metod leczenia. Efekty może przynieść stosowanie diety ubogiej w białko i węglowodany, a bogatej w tłuszcze. Czasami konieczne jest wszczepienie symulatora nerwu błędnego albo operacja, podczas której usuwana jest część mózgu odpowiadająca za pojawianie się napadów padaczki.
Aby zapobiegać atakom padaczki należy dbać o to, aby w diecie dziecka nie brakowało żadnych składników odżywczych. Poza tym maluch nie może się przemęczać i powinien dobrze się wysypiać. O możliwości wystąpienia ataku padaczki powinni być poinformowani wszyscy bliscy, nauczyciele i osoby, które opiekują się dzieckiem. Żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się ataku, należy wyeliminować czynniki, które go prowokują. Najważniejsze jest unikanie sytuacji, które mogą wywołać u malucha duży stres. Najlepiej, aby dziecko miało ustalony plan dnia, którego nie należy nagle zmieniać. Poza tym, nie należy narażać dziecka na sytuacje, w których może odczuwać niepokój czy inne silne emocje.
Co robić w przypadku ataku padaczki u dziecka?
Częstotliwość występowania ataków padaczkowych jest sprawą indywidualną. Napady różnią się także czasem trwania – mogą trwać od kilku sekund do kilku minut. Gdy zauważymy, że u dziecka zaczyna się atak padaczki, najważniejsze jest zachowanie spokoju i opanowanie. Dziecko należy położyć na boku, żeby nie zakrztusiło się śliną i dać mu pod głowę coś miękkiego, tak aby zapobiegać urazom. Nie należy krępować ruchów dziecka ani próbować unieruchomić główki dziecka.
[Zdjęcie główne: depositphotos.com]
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Padaczka u dzieci: przyczyny, objawy i leczenie
Stało się! Lekarz potwierdził “diagnozy” teściowej
Wczoraj Zuzia skończyła 7 miesięcy. Tak się złożyło, że tego samego dnia miała kolejne szczepienie. Szczepienia wiążą się z ważeniem, mierzeniem i ogólnym bilansem niemowlaka. Bilans wykazał, że Zuzia ma...
Czytaj dalej →Ceny sukien ślubnych
Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...
Czytaj dalej →Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę
Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...
Czytaj dalej →- Co na prezent dla 12-latki? - Forum 2023
- Żałuję, że wyszłam za niego za mąż - Forum 2023
- Do nowo zaciążonych: Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? - Forum 2023
- Tabletki na odchudzanie - Forum 2023
- Totalna wyprzedaż w H&M, kiedy? - Forum 2023
- Wkładka hormonalna Mirena a tycie? - Forum 2023
- "Byłam" u wróżki!!! Czy wierzycie w coś takiego? - Forum 2023
- Biorezonans i odczulanie - to działa !!! - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Cukrzyca ciążowa !!!! - Forum 2023
- Jakie są objawy odklejającego się łożyska? - Forum 2023
- Mam pytanie: Czy można pomylić chłopca z dziewczynka na USG? - Forum 2023
- TEMAT OBRZYDLIWY - ostrzegam - PASOŻYT - Forum 2023
- Jak wyczyścić spód patelni? Wypróbuj trik z ręcznikiem papierowym. Jest niezawodny
- Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci - zabawne, rymowane, krótkie i piękne
- Niedoprawiony rosół? Zapomnij o Maggi! Sięgnij po ten popularny składnik, doda smaku i jest o wiele zdrowszy
- Mleko i woda to przeżytek. Zamocz w tym śledzie. Goście będą błagać cię o przepis
- Zapomnij o mleku. Dodaj do naleśników szklankę tego produktu. Ciasto będzie puszyste jak chmurka
- Lepszych schabowych nie zrobi nawet Gessler! Wymocz w tym kotlety. Będą rozpływać się w ustach
- Leśnik pokazał "sprawdzony środek do usuwania kleszczy". Kosztuje tylko 5 zł
- Zapomnij o soli! Dodaj to do wody podczas gotowania ziemniaków. Lepszych nigdy nie jadłaś
- Niepowtarzalne i wzruszające życzenia dla dziecka. Te urocze słowa będą idealne na 1 czerwca!
- Mądre życzenia dla dziecka na Dzień Dziecka, urodziny i inne ważne okazje. Wyjątkowe słowa, które inspirują
- Imiona żeńskie na M - Imiona dla dziewczynki na M
- Kinder Joy Harry Potter. Jak znaleźć wymarzone figurkami? Warto znać te kody
- 500 plus maj 2023. Kiedy wypłaty? Nie przegap ważnego terminu, bo stracisz dodatek
- Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.