Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022. Ranking może Cię zaskoczyć! Które imiona królują w zestawieniu?

Rozmaite rankingi imion to jedno z najbardziej przydatnych źródeł inspiracji dla przyszłych rodziców. Część z nich znajduje wymarzone imię dla swojej pociechy na szczycie zestawień, inni decydują się na mniej popularne propozycje tak, aby wybrane imię było bardziej oryginalne. Chociaż moda dotycząca imion zmieniała się na przestrzeni lat, to jednak od pewnego czasu pierwsza dziesiątka trzyma się praktycznie bez zmian. Jakie są najpopularniejsze imiona w Polsce 2022? Osób, o jakim imieniu jest w naszym kraju najwięcej?

Jakie są najpopularniejsze imiona w Polsce?

Nadanie dziecku imienia to niełatwe, ale przy okazji także bardzo odpowiedzialne wyzwanie. Podczas wyboru rodzice kierują się zazwyczaj przede wszystkim gustem, czasami również tradycją rodzinną czy aktualnymi rankingami popularności. Przegląd najnowszych zestawień to bardzo praktyczny sposób na wyłonienie swojego faworyta, szczególnie w przypadku tych rodziców, którzy mają problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Nieraz kończy się to wyborem imienia z pierwszej dziesiątki, ale – jeśli zależy nam na bardziej oryginalnej propozycji – zawsze można zerknąć na dalsze miejsca rankingu.

Od kilku lat największą popularnością wśród świeżo upieczonych rodziców cieszą się takie imiona jak Zuzanna, Antoni, Jan, Hanna czy Julia. W ostatnich kwartałach widać jednak, że coraz częściej nadaje się także imiona niegdyś mniej rozpowszechnione takie jak Maja, Hanna czy Szymon.

Zobacz: Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce

Analizują szczegółowe dane dotyczące nadawania imion dziewczynkom w Polsce w ostatnich latach, łatwo zauważyć, że już od dłuższego czasu dominują Zuzanny, Zosie i Julie. Coraz wyższe pozycje w rankingu z roku na rok zyskują także takie propozycje jak Hanna, Maja, Oliwia czy Pola. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych lat we zestawieniach sporo zamiesza coraz bardziej popularna Laura.

Najpopularniejsze imiona w Polsce żeńskie:

 1. Zuzanna
 2. Zofia
 3. Hanna
 4. Julia
 5. Maja
 6. Laura
 7. Oliwia
 8. Alicja
 9. Lena
 10. Pola

Mimo że w ostatnich latach powyższe imiona były nadawane zdecydowanie najczęściej, to jednak wciąż nie są to najczęstsze imiona damskie w Polsce. Jeśli zajrzymy do listy opublikowanej przez portal rządowy okaże się, że upodobania rodziców bardzo zmieniały się w ciągu ostatnich dekad. Jeśli chodzi o obecne występowanie poszczególnych imion, to zestawienie prezentuje się następująco:

 1. Anna – 1053032
 2. Katarzyna – 606814
 3. Maria – 601501
 4. Małgorzata – 581732
 5. Agnieszka – 549842
 6. Barbara – 491058
 7. Ewa – 481613
 8. Magdalena – 434596
 9. Elżbieta – 425218
 10. Krystyna – 423395

Sprawdź: Żydowskie imiona – najpopularniejsze hebrajskie imiona

Najpopularniejsze imiona męskie w Polsce

Szczyty rankingu imion dla chłopców od kilku lat okupowane są przez kilka dobrze znanych, tradycyjnych propozycji – Antoni, Jakub i Aleksander. Bardzo możliwe jednak, że już wkrótce zestawienie może zmienić lidera – bardzo szybko na popularności zyskują takie imiona jak Franciszek, Szymon czy Stanisław.

W minionym roku najpopularniejsze polskie imiona męskie prezentowały się następująco:

 1. Antoni
 2. Jan
 3. Aleksander
 4. Franciszek
 5. Jakub
 6. Leon
 7. Mikołaj
 8. Szymon
 9. Filip
 10. Stanisław

Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się takie imiona jak Nikodem, Ignacy, Wojciech czy Kacper. Na dalszych miejscach znajdziemy także Michała, Maksymiliana czy Wiktora. Widać więc wyraźnie, że wciąż wśród rodziców królują tradycyjne imiona, dobrze znane i wybieranych już od lat.

Współczesna popularność niektórych imion może się ciekawie odbić w przyszłości na zestawieniu najczęściej występujących imion w Polsce. Z listy imion męskich w rejestrze PESEL, która udostępniana jest przez portal rządowy, wynika, że obecnie wśród mężczyzn największą grupę stanowią panowie o imieniu Piotr.

Najpopularniejsze imię męskie w Polsce pod względem liczby występowania:

 1. Piotr – 694913
 2. Krzysztof – 649962
 3. Andrzej – 552430
 4. Tomasz – 539395
 5. Paweł – 509349
 6. Jan – 493283
 7. Michał – 490588
 8. Marcin – 451581
 9. Jakub – 416804
 10. Adam – 401076

Biorąc pod uwagę, że większość najczęściej występujących aktualnie imion nie jest już tak chętnie nadawana przez rodziców, za kilkanaście lat powyższy ranking będzie się prezentował już zupełnie inaczej. Można dzięki temu zaobserwować, jak zmieniały się przez lata gusta Polaków w tej kwestii.

Zobacz: “To imię dla grzesznicy”. Reakcja księdza na bierzmowaniu zszokowała matkę

Rzadkie imiona żeńskie polskie

Co roku zdarzają się również rodzice, którzy postanawiają nadać swojemu dziecku nieco bardzie oryginalne i niepowtarzalne imię. I wcale nie chodzi tutaj o zagraniczne, egzotycznie brzmiące propozycje, ale o nasze rodzime, tradycyjne imiona. Jak wynika ze statystyk, w 2021 przyszły na świat dwie Wiesławy, a także dwie Jarosławy i Henryki. Mieliśmy również rodziców, którzy zdecydowali się na imię Teodozja czy Grażyna.

Sprawdź: Kryształowe dzieci: kim są dzieci deszczu? W czym tkwi ich sekret?

Rzadkie imię męskie w Polsce

W przypadku chłopców w 2021 pojawiły się takie nietypowe imiona jak Gromosław czy Dobromił. Troje maluszków otrzymało imię Zawisza, a kilku innych – Anastazy.

Rodzice pytają, jakie jest najbardziej popularne imię w Polsce

Jakie jest najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce?

Jeśli chodzi o te nadawane obecnie, to króluje Zuzanna, najwięcej kobiet nosi jednak imię Anna.

Jakie jest najczęstsze imię męskie w Polsce?

Najwięcej mężczyzn nosi imię Piotr w Polsce, ale aktualnie rodzice najczęściej wybierają imię Antoni.

Jakie jest najpopularniejsze imię w Polsce?

Najpopularniejsze imiona polskie nadawane dzieciom obecnie to: Zuzanna, Zofia, Antoni oraz Jan.

Jakich imion jest najwięcej w Polsce?

Najbardziej popularne imiona w Polsce (jeśli chodzi o liczbę wystąpień), to w przypadku kobiet – Anna, a w przypadku mężczyzn – Piotr.

Jakich imion męskich jest najwięcej w Polsce?

Najpopularniejsze imię męskie w Polsce to Piotr (najwięcej mężczyzn nosi właśnie to imię), ale jeśli chodzi o imię wybierane współcześnie przez rodziców najczęściej, to w ostatnich latach zdecydowanie wygrywa Antoni.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo