Pierwsze akrobacje

Pierwsze naturalne ćwiczenia dziecka

Wielu rodziców czeka z niecierpliwością na to, gdy ich dziecko samo wykona obrót z pleców na brzuch. Wcześniej jednak to zachowanie i naturalne dla dziecka ćwiczenie będzie poprzedzone szeregiem innych aktywności. Wszystkie mają wzmocnić mięśnie i sprawić, że dziecko w końcu zacznie pewnie stąpać na dwóch nogach, w wyprostowanej postawie.

Pierwsze dziecięce ćwiczenia

Zanim jednak dziecko wykona obrót z pleców na brzuch, czekają go zupełnie inne ćwiczenia. Na początku noworodek nie do końca panuje nad swoim ciałem, machając rękami i nogami, a z czasem czując irytację, zwłaszcza gdy chce czegoś dotknąć i mu się to nie udaje. Koordynacja ręka-oko jest jednak kształtowana na dalszym etapie rozwoju, teraz jednak rodzice mogą zachęcać dziecko do wodzenia wzrokiem za różnymi przedmiotami.
Kilkutygodniowe dzieci położone na brzuchu starają się podnosić do góry głowę – dla wielu maluchów ta pozycja jest uciążliwa, gdy mięśnie nie są jeszcze odpowiednio wyćwiczone. Mimo to warto na kilka chwil dziennie przełożyć dziecko nad brzuch, mając je pod kontrolą, aby mogło ćwiczyć mięśnie. Przewracanie z brzuszka na plecy trenują wówczas rodzice, zapewniając maluchowi bezpieczeństwo w każdej pozycji. Już po jakimś czasie dziecko zacznie utrzymywać głowę wysoko w górze, leżąc na brzuchu, a potem zacznie nią kręcić na boki.

Obrót z pleców na brzuch

Dla wielu rodziców interesujący jest to, kiedy dziecko przewraca się z pleców na brzuch. Zanim to nastąpi, maluch osiągnie inną umiejętność – przewracania się z pleców czy brzucha na boki. Następnie następuje moment, kiedy niemowlę przewraca się z brzucha na plecy, zwykle pomagając sobie siłą rąk – to często następuje ok. 5 miesiąca życia. Jeśli ta umiejętność jest już opanowana, to obrót z pleców na brzuch jest już bliski – zwłaszcza, że często dziecko w ten sposób zaczyna przygotowywać się do raczkowania, w miarę, jak jego ręce i nogi się wzmacniają.

Czy ćwiczyć przewracanie z brzuszka na plecy?

Według lekarzy ortopedów i pediatrów ćwiczenie takich umiejętności nie jest konieczne, ale może zachęcać dziecko do samodzielnego eksplorowania świata i poznawania nowych zakresów ruchu. Z tego powodu warto starszemu niemowlakowi pomagać w obrotach przez bok, bo często stanowi to ciekawą zabawę. Bardziej polecane jest zachęcanie dziecka do chwytania zabawek, zarówno podczas leżenia na plecach, jak i na brzuchu. W ten sposób maluch będzie chętniej zmieniał pozycje. Warto też pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i niektórym obrót z pleców na brzuch zajmie więcej albo mniej niż innym.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo