Plecaki dla dzieci: jak kupować, żeby dziecko było zadowolone?

Jesteśmy na półmetku wakacji i nie da się ukryć, że zbliża się rok szkolny. W związku z tym wielu rodziców powoli przymierza się do zakupu wyprawki szkolnej dla swojego malucha. Wśród niezbędnika przedszkolaka lub dziecka w wieku szkolnym, oprócz kredek, piórników, książek i zeszytów, znajduje się plecak. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i modeli plecaków dla dzieci, jednak jaki plecak najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę, żeby plecak był dla dziecka wygodny i funkcjonalny?

Plecaki dla dzieci

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego plecaka do szkoły to bardzo ważna sprawa. Z jednej strony, tornister musi spełniać kilka warunków, aby nie sprzyjał rozwojowi wad kręgosłupa, a z drugiej musi być ładny i podobać się dziecku, ponieważ wtedy będzie go chętniej zakładało.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/plecaki-szkolne/” limit=”8″]

Na co zwrócić uwagę przy zakupie tornistra?

  1. Usztywnienie: plecak do szkoły powinien być usztywniony, ponieważ ułatwia to zachowanie prawidłowej postawy, dzięki czemu dziecko jest mniej narażone na bóle i choroby kręgosłupa. Poza tym, zeszyty, książki czy drugie śniadanie będą bezpieczne i nie pogniotą się.
  2. Waga: bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby plecak sam w sobie nie był zbyt ciężki. Trzeba pamiętać, że nasza pociecha będzie w nim nosić książki i zeszyty, które stanowią spore obciążenie dla pleców. Masa plecaka razem z zawartością nie powinna przekraczać 10 procent masy ciała malucha.
  3. Rozmiar: gabaryty plecaka również nie są bez znaczenia. Wielkość plecaka należy dopasować do wzrostu i budowy ciała dziecka. Dolna krawędź plecaka powinna sięgać najniżej do dolnej linii pleców, natomiast górna nie powinna znajdować się wyżej niż szyja malucha.
  4. Szelki: muszą mieć możliwość regulacji, tak aby optymalnie dobrać wysokość, na której dziecko będzie nosiło tornister. Poza tym, szelki powinny być dosyć szerokie, aby ciężar lepiej się na nich rozkładał. Dobrze, jeśli dodatkowo będą zapinane w pasie, ponieważ to odciąży plecy.
  5. Przegródki: plecak, który jest wyposażony w jedną dużą kieszeń zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Przegródki, do których można włożyć piórnik, klucze do domu, śniadanie czy picie zdecydowanie ułatwią zachowanie porządku i znajdowanie rzeczy.
Plecak marki JACK WOLFSKIN jest pojemny i ma sporo poręcznych kieszeni. Sprawdź cenę!

Plecak dla dziewczynek i dla chłopców

Jeżeli dany model plecaka spełnia powyższe kryteria, można wziąć pod uwagę jego wygląd. Względy estetyczne będą szczególnie interesowały naszą pociechę, dlatego najlepiej zabrać ją ze sobą na zakupy, aby wspólnie wybrać najlepszy plecak. W sklepach dostępne są tornistry przeznaczone typowo dla dziewczynek (na przykład różowe lub z elementami kwiatowymi) oraz modele przeznaczone dla chłopców. Znaleźć można również plecaki i tornistry uniwersalne. Wybór koloru powinien należeć do dziecka, ponieważ trzeba pamiętać, że to ono będzie użytkownikiem. W tej kwestii można zdać się na gust malucha i nie narzucać mu swojej woli.

 

Plecak dla dziewczynek McNeill ma mnóstwo poręcznych kieszeni. Co więcej sprzedawany jest w komplecie z piórnikiem oraz poręcznym workiem. Zobacz też inne propozycje>>>

Plecaki na kółkach

Plecaki na kółkach są wśród dzieci bardzo popularne i są dobrym wyjściem z sytuacji, gdy maluch każdego dnia musi zabierać do szkoły dużo książek, zeszytów, czy też strój sportowy i przyrządy na dodatkowe zajęcia. Ogromną zaletą tego typu plecaków jest to, że dziecko nie musi nic nosić na sobie. Dodatkowo, plecaki na kółkach są zazwyczaj większe niż takie, które nosi się na plecach, więc można w nich więcej zmieścić. Zazwyczaj taki sprzęt ma dużą ilość kieszeni i przegródek ułatwiających utrzymanie porządku.

Plecaki na kółkach są w pełni usztywnione, dzięki czemu przedmioty nie gniotą się, nawet jeżeli plecak upadnie. Zwykle są wyposażone w teleskopową rączkę, dzięki której możliwe jest idealne dopasowanie jej długości do wzrostu dziecka, tak aby było mu jak najwygodniej ciągnąć plecak.

Zobacz więcej modeli plecaków na kółkach>>>

Wielu rodziców, którzy zastanawiają się nad zakupem takiego plecaka, ma wątpliwości czy chodniki i ścieżki w naszych miastach są wystarczająco równe, żeby maluch swobodnie mógł się po nich przemieszczać z takim wynalazkiem. Producenci pomyśleli również o tym – plecaki zazwyczaj mają zamontowane wysokiej jakości kółka, które mogą być używane praktycznie na każdej nawierzchni.

Kupując plecak na kółkach, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Powinien on być wytrzymały i wodoodporny. Poza tym ważne, żeby na dnie plecak był wzmocniony, ponieważ te partie są najbardziej narażone na przetarcia i ewentualne zamoczenie w czasie deszczu.

 

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo