Popularna zabawka może być niebezpieczna dla dzieci. Masz ją w swoim domu?

Popularność tej zabawki zaczęła się w zeszłym roku i trwa do dziś. Kreatywna masa plastyczna slime glut podbiła serca dzieci i dorosłych. Jest bohaterką niejednego filmiku na youtube oraz instruktażu w internecie. Teraz okazuje się, że jej składniki mogą być toksyczne, a tym samym niebezpieczne dla dziecka.

depositphotos.com

Slime glut podbija dziecięce serduszka

Po angielsku “slime” znaczy śluz. W Polsce bardziej przyjęła się nazwa “glut” lub po prostu “smark“, która dość trafnie opisuje wygląd zabawki. Można kupić ją w większości sklepów z zabawkami, dyskontów i centrów handlowych. W internecie aż roi się od przepisów na to, jak “gluta” zrobić samodzielnie w domu. Barwne kolory sprawiają , że w uwielbianych przez dzieci glutach nie ma nic obrzydliwego, a lejąca się konsystencja pozwala bawić się na wiele sposobów. O tym, jak kreatywnie można wykorzystać smarka przekonacie się m.in. oglądając filmiki na Youtube. Nic dziwnego, że slime glut szybko stał się hitem i zagościł w pokoikach wielu dzieci. Teraz dowiadujemy się, że zabawka może być niebezpieczna!

Sprawdź też:

Slime glut może zawierać szkodliwe substancje!

Przed niebezpieczeństwem ostrzega Francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa ANSES, która zainteresowała się glutem po licznych doniesieniach od dermatologów i alergologów. Ich pacjenci cierpieli z powodu poparzeń, wysypek skórnych i poważnych reakcji alergicznych. Jak to możliwe?

W przepisach na “domowe” slime gluty używa się takich składników, jak kleje, płyny do prania czy boraks. By nadać koloru glutowi, dodaje się barwników. To właśnie niektóre z tych składników są niebezpieczne dla dzieci! Agencja ANSES otrzymała kilka zgłoszeń o przypadkach zatruć chemikaliami podczas zabawy popularnym smarkiem.

Kiedy glut jest niebezpieczny?

Wszystko zależy od tego, jakie składniki zastosowano do produkcji smarka. Do jego stworzenia najczęściej używano kleju, którego składniki mogą mieć działanie drażniące na drogi oddechowe. Elastyczność slime gluta uzyskuje się stosując m.in. środki zawierające kwas borowy oraz jego pochodne. To on jest obarczany odpowiedzialnością za oparzenia i zaczerwienienia skóry. Co ważne znaleziono go również w kilku zabawkach sprzedawanych w sklepie, a nie tylko w glutach domowej produkcji.

Jeśli więc chcemy mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne, przed zakupem przeanalizujmy skład zabawki. Z dużą dozą nieufności podchodźmy też do wszelkich internetowych przepisów na gluta. I uważajmy na najmłodsze dzieci: zachęcone ślicznymi kolorami zabawki mogą wziąć slime gluta do buzi!

 

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Popularna zabawka może być niebezpieczna dla dzieci. Masz ją w swoim domu?

  1. O jej, to chleba też nie jedz, bo tam też jest bor. A co mają powiedzieć posiadacze soczewek kontaktowych. Pomysł trochę zanim coś “napiszesz”.

    Gry i zabawy dla dzieci

    LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

    Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo