Już wkrótce zacznie obowiązywać specjalne rozporządzenie ograniczające zadawanie prac domowych w szkołach podstawowych. Okazuje się jednak, że resort edukacji wycofał się z niektórych pomysłów i nie wszystkie początkowe pomysły wejdą w życie. W dokumencie ma pojawić się specjalny dopisek dotyczący najmłodszych uczniów. Będą jednak prace domowe w klasach I-III?
Będą prace domowe w klasach I-III? Nowa propozycja ministerstwa
Nowa szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka od razu po objęciu stanowiska zapowiedziała gruntowe zmiany w systemie szkolnictwa. Jedna z pierwszych ogłoszonych decyzji ograniczenia ilości prac domowych zadawanych uczniów w szkołach podstawowych. Początkowo projekt zakładał całkowity zakaz zadawania prac domowych w klasach I-III i brak oceniania w starszych klasach. Teraz jednak ministerstwo postanowiło zmienić swoje plany, na co wpływ mogły mieć konsultacje z nauczycielami.
Zmiany mają dotyczyć najmłodszych uczniów. W projekcie ma znaleźć się zapis dopuszczający zadawanie w klasach I-III prac domowych, które usprawniają tzw. motorykę małą. Tego typu zadania nauczyciele nadal będą mogli zadawać.
Zobacz: Nowy przedmiot w szkole od września 2024? Tak, i to nie koniec ważnych zmian dla uczniów
Likwidacja prac domowych – na jakich zasadach?
Projekt rozporządzenia w sprawie prac domowych zakłada niemal całkowitą ich likwidację w klasach I-III. W starszych klasach szkół podstawowych nauczyciele nadal mogą zadawać prace domowe, ale nie będą one podlegać ocenie. Uczniowie będą jedynie otrzymywać informacje zwrotne odnośnie do wykonanej pracy.
Wciąż wśród nauczycieli oraz przedstawicieli związków zawodowych powraca temat redukcji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów. Zdaniem niemal wszystkich zainteresowanych obecnie materiału jest stanowczo za dużo, przez co nauczyciele nie wyrabiają się z tematami i nie mają czasu, aby poszczególne zagadnienia omówić dokładnie. To właśnie ten problem przyczynia się do ogromnej liczby prac domowych i nauki, którą uczeń codziennie przynosi ze szkoły.
Sprawdź też:
- Zakaz kontaktowania się z uczniami? Rodzice i nauczyciele wskazują absurdy w nowych przepisach. “Niepotrzebny straszak”
- Kiedy jest wolne od szkoły 2024? Niektórych uczniów w maju czekają drugie ferie
- Ile jest wolnego podczas matur 2024? W maju więcej odpoczynku niż nauki. Uczniów czeka też niespodzianka na koniec miesiąca