Czy złożyłaś już wniosek o to świadczenie dla uczniów? Musisz to zrobić nie później niż 30 listopada

Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne o przyznanie 300 plus. Które dzieci mogą skorzystać z tego świadczenia? Komu ono nie przysługuje? Przypominamy najważniejsze informacje związane z programem Dobry Start.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 300 plus, czyli program Dobry Start, to świadczenie przysługujące dzieciom uczącym się w szkole. Nie przysługuje ono m.in. przedszkolakom i studentom.
  • 300 plus przyznawane jest bez względu na dochód, ale aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek.
  • Wniosek o przyznanie 300 plus w formie elektronicznej można złożyć od 1 lipca, a w formie papierowej - od 1 sierpnia.
  • Termin przyjmowania wniosków o przyznanie 300 plus mija 30 listopada.

300 plus: Komu nie przysługuje? Od jakiego wieku można pobierać świadczenie?

Program Dobry Start, czyli tak zwane 300 plus, to świadczenie dla uczniów, które przyznawane jest na początku roku szkolnego. Zostało ono stworzone z myślą o tym, aby rodzice mogli kupić swoim dzieciom wyprawkę szkolną. Kto może skorzystać z tego świadczenia, a kto nie?

  • 300 plus przysługuje tym dzieciom, które uczą się w szkole. Świadczenie to nie jest przyznawane przedszkolakom oraz dzieciom, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w tak zwanej zerówce w przedszkolu lub szkole. 300 plus nie otrzymają także studenci.
  • Nie ma dolnej granicy wieku dla świadczenia 300 plus. Jest jednak górna. Z programu Dobry Start mogą korzystać uczniowie do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia.

300 plus: Co trzeba zrobić, aby dostać świadczenie Dobry Start?

Podobnie jak program 500 plus, również świadczenie Dobry Start przyznawane jest rodzicom wszystkich dzieci, bez względu na dochody. Aby je otrzymać, trzeba jednak złożyć wniosek. Można to zrobić przez internet oraz w formie tradycyjnej.

Wniosek o przyznanie 300 plus w formie elektronicznej można złożyć poprzez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub korzystając ze strony internetowej PUE ZUS. Takie wnioski przyjmowane są od 1 lipca.

Wnioski papierowe można składać od 1 sierpnia bezpośrednio w odpowiednim urzędzie (np. w urzędzie miasta, urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej) albo za pośrednictwem poczty. Wniosek można składać także po wakacjach, jednak nie później niż 30 listopada. Dokumenty w sprawie przyznania 300 plus może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o 300+ i założyć profil zaufany?

300 plus na wyprawkę. Kiedy będzie wypłacane świadczenie?

Jeśli wniosek o przyznanie 300 plus został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia Dobry Start nastąpi nie później niż do 30 września. Osoby, które zawnioskują o świadczenie w kolejnych miesiącach (tj. we wrześniu, październiku lub w listopadzie) będą musiały poczekać nieco dłużej. W przypadku takich wniosków gminy mają maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

W programie Dobry Start obowiązuje uproszczona procedura, co oznacza, że wnioskodawca nie musi czekać na decyzję administracyjną w sprawie przyznania wsparcia. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli takiego adresu we wniosku nie będzie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście w urzędzie. Nieodebranie takiej informacji nie jest jednak powodem do wstrzymania wypłaty świadczenia Dobry Start.

Czy 300 plus przysługuje przedszkolakom?

Nie, świadczenia z programu “Dobry start” przysługują dzieciom uczącym się w szkole. W przedszkolaków ten program nie obejmuje.

Do jakiego wieku jest 300+?

Pieniądze z 300+ mogą otrzymać dzieci rozpoczynające rok szkolny dopóki nie ukończą 20 roku życia.  Środki przyznawane są tylko raz w roku.

 

Źródła:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo