Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? To już ostatni dzwonek przed zimą. Jest prosty trik, który ułatwi ci rozpoznanie pędów wymagających przycięcia. Istotny jest ich kolor.
Dobrze przeprowadzone przycięcie borówki sprawia, że lepiej rośnie w kolejnych latach, a na krzewach pojawia się znacznie więcej owoców. Zazwyczaj cięcie przeprowadza się od lutego do marca, gdyż wtedy roślina jest w spoczynku i nie ma już ryzyka przymrozków. Jednak można zdecydować się jeszcze na jesienne cięcie. Co trzeba o nim wiedzieć?
Sprawdź: Jak zagęścić rzadki dżem? Sprawdź czym zagęścić dżem
Jesienne cięcie borówki amerykańskiej. Jak przycinać krzewy?
Wrzesień to ostatni moment na jesienne cięcie, gdyż później narażamy borówkę na przemarznięcie w okresie zimowym. Polecany jest też szczególnie dla odmian wcześnie owocujących. Jest jednak jeszcze jedna dodatkowa zaleta. Mianowicie zdecydowanie łatwiej rozpoznać słabe pędy. Zabarwiają się one bowiem na kolor czerwony. Mowa tutaj natomiast o przynajmniej jednorocznych krzewach. Jeśli borówka została posadzona w okresie od wiosny do lata, to pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero po zimie. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że na każdym krzewie musi zostać od 6 do 8 najsilniejszych pędów. Inaczej możemy doprowadzić do uschnięcia rośliny.
Sprawdź: Borówka to przeżytek! Posadź ją w ogrodzie. Przetwory wyjdą pyszne i słodkie
Domowy nawóz do borówki amerykańskiej na jesień. Wzmocnią krzewy przed zimą
Jesienią nawóz do borówki powinien być bogaty w potas. Można go przygotować ze skórki od banana. Dwie skórki wrzucamy do litrowego słoika, zalewamy ciepłą wodą, odstawiamy na dwa dni w ciemne i chłodne miejsce. Gotowe. Później pozostaje jedynie rozcieńczenie nawozu z wodą w proporcji 1:1. Dobrze sprawdzi się też rozsypanie pod krzewami popiołu drzewnego. Jest to nie tylko cenne źródło potasu, ale też fosforu, magnezu i wapnia.
Sprawdź: Czy można wykorzystać ciasto francuskie, które jest po terminie?