Psychoterapia dopasowana do potrzeb dziecka

Choć często wielu z nas okres dzieciństwa kojarzy z radością i beztroską, nie zawsze wygląda on sielankowo. Zwłaszcza w ostatnich czasach, kiedy każdemu z nas poważnie dały się we znaki ograniczenia związane z COVID-19, dzieci doświadczają poważnych trudności. O ich problemach nie należy zapominać nigdy, bowiem rozwiązanie wielu z nich wymaga profesjonalnego wsparcia. Jaka zatem powinna być psychoterapia dopasowana do potrzeb dziecka?

Odpowiednia do wieku

Dzieci przechodzą w swoim życiu przez wiele etapów rozwoju. Na każdym z nich zmienia się ich sposób patrzenia na świat. Młodzi ludzie przechodzą przez kolejne etapy dorastania i dojrzewania, kształtuje się ich ciało i wszystkie układy, w tym układ nerwowy. Sprawia to, że w wielu przypadkach dzieciom i nastolatkom jest trudniej zapanować nad emocjami, na które wpływają między innymi zmieniające się hormony. Co więcej, ludzie młodzi mają także mniejszą odporność psychiczną niż ludzie dorośli.

Z tych powodów psychoterapia dziecięca powinna być dostosowana do wieku małego pacjenta. Musi uwzględniać nie tylko problemy, z jakimi mierzy się dziecko, ale również czynniki biologiczne, które mocno na niego wpływają. Psychoterapeuci dziecięcy są przygotowani do pracy z Pacjentami w najróżniejszym wieku i potrafią prowadzić spotkania z dzieckiem tak, aby wspierać je nawet poprzez wspólną zabawę. 

Zapewniająca poczucie bezpieczeństwa

Wiele dzieci nie chce otworzyć się przed obcymi (a także przed bliskimi). Aby psychoterapia się powiodła, terapeuta powinien jednak wiedzieć, jak nawiązać kontakt z małym pacjentem i jak zbudować na spotkaniach przyjazną atmosferę. 

Właśnie dlatego zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa na terapii jest tak ważne. To podstawa, bez której nie da się zbudować zaufania, dlatego warto zastanowić się, co konkretnemu maluchowi może pomóc podczas pierwszych spotkań ze specjalistą: czy będzie to obecność rodzica, znane mu otoczenie (jak choćby własny pokój, jeśli spotkanie odbywa się online). W chwili obecnej, kiedy spotkania online stały się niemal naszym chlebem powszednim, łatwiej jest zapewnić komfortowe warunki maluchowi. Pomocne mogą być także ulubione zabawki, które zabierze ze sobą do poradni. 

Współpraca z rodzicami

W przypadku psychoterapii dziecka, kontakt specjalisty z rodzicami jest niezwykle ważny. To oni są pierwszymi osobami, które mogą zaobserwować zmiany w zachowaniu dzieci, ale też najlepiej znają swoją pociechę. Nic więc dziwnego, że to z reguły właśnie za ich sprawą dziecko trafia do specjalisty.

Jednocześnie tylko ścisła współpraca z rodzicami, a czasem nawet terapia całej rodziny, może doprowadzić do pomyślnego zakończenia sprawy dla malucha. Nadzorowanie postępów i informowanie rodziców o zmieniającej się kondycji dziecka bez wątpienia będą stałym elementem całej terapii.

Kompleksowe podejście – psychoterapeuta dziecięcy Kraków

Psychoterapeuta dziecięcy specjalizuje się w rozpoznawaniu wszelkich trudności, jakie mogą wystąpić w młodym wieku. Mogą to być problemy w szkole, z grupą rówieśniczą, ale także z rodzicami. To do terapeuty dziecięcego często należy także rozpoznawanie takich chorób jak depresja, zaburzenia odżywiania, ADHD czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Wyspecjalizowany psychoterapeuta może podjąć się zdiagnozowania każdego z nich, a dzięki temu – także odpowiedniej terapii i opracowania zaleceń dla rodziców czy nauczycieli dziecka.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo