Ile można dorobić do emerytury, aby nie stracić świadczenia? Od 1 marca limity znów rosną

Osoby, które uzyskały prawo do emerytury lub renty, a mimo to pozostają aktywne zawodowo, muszą pamiętać o pilnowaniu limitów dochodu. Zbyt wysokie zarobki mogą spowodować zmniejszenie lub nawet zawieszenie świadczenia. Progi dochodowe zmieniają się co kwartał, dlatego już od 1 marca emeryci i renciści będą mogli zarobić jeszcze więcej. Ile można dorobić do emerytury, aby nie stracić pieniędzy?

Ile można dorobić do emerytury bez jej zmniejszenia lub zawieszenia?

Wszyscy seniorzy, którzy pobierają emeryturę lub rentę, mają prawo dalej pracować i dorabiać sobie do domowego budżetu. Muszą jednak pamiętać, że jeśli zarobią zbyt dużo, świadczenie z ZUS może zostać obniżone lub nawet zawieszone. Wysokości swoich dochodów muszą jednak pilnować wyłącznie osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie. Seniorzy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny (kobiety – 60 lat, a mężczyźni – 65 lat), nie muszą przejmować się limitami dochodu.

“Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (1780,96 zł. brutto od marca). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum” – mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis (cytat za portalem prawo.pl).

Ograniczenia nie dotyczą także rencistów pobierających renty dla inwalidów wojennych oraz inwalidów wojskowych.

Zgodnie z przepisami ZUS może zmniejszyć świadczenie, jeśli dochód przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (dane te ogłasza co trzy miesiące GUS). Wypłaty emerytury czy renty zostaną całkowicie zawieszone, jeśli wysokość przychodu przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zobacz: Czy renta wlicza się do emerytury? ZUS uwzględni ją przy obliczaniu stażu pracy, ale trzeba spełniać te warunki

Nowe limity od 1 marca 2024

Limity dochodu zmieniają się raz na kwartał. Progi kwotowe od 1 marca do 31 maja 2024 będą wynosić:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 5278,30 zł
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 9802,50 zł

Natomiast dotychczasowe limity (tj. od 1 grudnia 2023 do 29 lutego 2024) wynosiły:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 5036,50 zł
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – 9353,50 zł.

Sprawdź też:

Prawo, Finanse

Opieka na żonę po porodzie

Opieka na żonę po porodzie możliwa jest w ramach specjalnego zwolnienia lekarskiego. Chociaż przepis ten obowiązuje w Polsce już od dość dawna, nadal nie wiedzą o nim często ani sami...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo