Najlepsze sanki dla dziecka? Sprawdź, jakie wybrać!

W sezonie zimowym sanki można kupić w zasadzie w każdym sklepie, jednak liczba modeli potrafi przyprawić o zawrót głowy. Mnogość materiałów, kolorów i konstrukcji nie ułatwia wyboru, więc warto wiedzieć, jakie wady i zalety mają wszystkie typy dziecięcych sanek. Podpowiadamy, jakie sanki najlepiej wybrać, żeby były bezpieczne, a dziecko mogło w nich komfortowo podróżować albo zjeżdżać z górki.

Jakie sanki dla dzieci?

Jedną z opcji są sanki wykonane w całości z drewna, najczęściej bukowego albo dębowego. Elementy muszą być wykonane z dosyć grubych deseczek, aby nie uginały się pod ciężarem dziecka. Płozy drewnianych sanek powinny być pokryte metalową warstwą ochronną, natomiast reszta sanek musi być zabezpieczona lakierem. Niestety, drewniane sanki są dosyć ciężkie, co może być kłopotliwe przy ciągnięciu dziecka, a szczególnie wtedy, gdy trzeba przenieść sanki albo poruszać się z nimi po trudnym, nierównym terenie.


Sprawdź: Największy wybór sanek dla dzieci online >>


Oprócz drewnianych sanek, możesz znaleźć takie, których siedzenie jest drewniane, a stelaż i płozy są wykonane z metalu. Są one solidne, a drewniane siedzenie dobrze izoluje przed zimnem. Wybierając takie sanki, zwróć uwagę na to, żeby metalowe elementy były zabezpieczone środkiem chroniącym przed korozją. Taki typ sanek najczęściej jest wyposażony w metalowe oparcie, które jednak najczęściej nie jest zbyt komfortowe i wżyna się w plecy malucha, więc najlepiej przykryć je kocem albo poduszką, żeby dziecko mogło się wygodnie oprzeć. W sklepach możesz znaleźć również sanki z plastikowymi płozami, jednak będą one zdecydowanie mniej wytrzymałe niż metalowe, więc prawdopodobnie po jednym sezonie będą już starte i nie będą się nadawały do dalszego użytkowania.

Tradycyjne drewniane sanki [SPRAWDŹ CENĘ!]

Sanki z oparciem, czy bez?

Jeżeli kupujesz sanki dla dziecka, które nie będzie na nich zjeżdżało z górek, najlepiej żeby miały one oparcie, które sprawi, że dziecko mogło wygodnie siedzieć. Idealne sanki mają wyprofilowany kształt (miejsce na nogi położone nieco niżej niż reszta ciała), dzięki czemu dziecko będzie mogło się w nich wygodnie ułożyć.

Całkowicie klasyczne drewniane sanki dla dziecka [SPRAWDŹ CENĘ!] wymagają wyłożenia ciepłym kocykiem lub specjalnym śpiworkiem. Niektórzy producenci proponuję zestaw sanki + śpiwór. [SPRAWDŹ CENĘ!]
Jeśli masz już sanki, ale bez oparcia, warto wiedzieć, że możesz dokupić je osobno. Cena nie jest wygórowana! Na pewno ta opcja jest tańsza niż kupienie całych sanek.
Sprawdź cenę oparcia!

Udogodnieniem dla rodziców będzie drążek przeznaczony do pchania albo ciągnięcia sanek. Drążek może być przymocowany na stałe albo może być przykręcany. Dla maluszków, które uwielbiają aktywność na śniegu i zjeżdżanie z górek, świetnie sprawdzą się saneczki z podnóżkami.

W takich sankach starsze dziecko zaszaleje na pokrytej śniegiem górce, ale też będzie wygodnie podróżować. [SPRAWDŹ CENĘ!]

Jeśli nie sanki dla starszego dziecka, to co?

Dobrą alternatywą do sanek są ślizgacze. Są one znacznie bezpieczniejsze od popularnych jabłuszek do zjeżdżania, ponieważ osłaniają dziecko i mają wygodne rączki do trzymania. Najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego i są o wiele tańsze niż drewniane lub drewniano – metalowe sanki.  To dość dobry wybór, jeśli nie chcesz wydawać na sanki dużo pieniędzy. W sklepach możesz znaleźć również opony do ślizgania, lekkie sanki wykonane z pianki oraz takie przeznaczone specjalnie do zjeżdżania.

Zobacz: ślizgacze od 40 PLN

Sanki dla niemowlaka

Pierwsze sanki możesz kupić nawet dziecku, które nie potrafi jeszcze chodzić, a tym bardziej samo zjeżdżać. Sanki dla niemowlaka są idealne, jeśli w zimie, pomimo zimna i śniegu, nie chcesz rezygnować ze wspólnych spacerów. Sanki przydadzą się zwłaszcza podczas śnieżnej zimy, ponieważ wózek może nie podołać na zaspach. Wybierając sanki dla niemowlaka trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby były bezpieczne, tak żeby dziecko czuło się w nich dobrze i nie miało możliwości wypaść.  Sanki przeznaczone dla najmłodszych powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Te sanki z powodzeniem zastąpią dziecięcy wózek: ochronią przed zimnem, a w razie potrzeby maluch wygodnie się w nich zdrzemnie. Wszystkie elementy sanek można zdemontować, więc rosną razem z dzieckiem. [SPRAWDŹ CENĘ!]
Sanki powinny być wyposażone w ciepły śpiworek, który musi być dopasowany do wielkości dziecka i odpowiednio przymocowany do sanek. Poza tym musi być on łatwy do zdemontowania, tak żeby można go było zdejmować i prać. Śpiworek nie może być zbyt duży, ponieważ maluch może z niego wypaść, jednak nie może być również za mały, bo dziecku będzie po prostu niewygodnie. Niektóre śpiworki są tak ciepłe, że nie będzie potrzeby zakładania dziecku dodatkowego kombinezonu czy zimowej kurteczki. Jeśli śpiworek nie jest wystarczająco ciepły, musi być odrobinę większy, żeby pomieścił ciepły kombinezon albo kocyk, którym okryjesz dziecko.

Niezależnie od tego, jak ciepły jest śpiworek, maluch potrzebuje śniegowców, dzięki którym nie zmarznie, ale też nie zamoczy nóżek! [SPRAWDŹ CENĘ!]
Dobrze, aby sanki miały możliwość przymocowania rączki przeznaczonej do pchania. Po przykręceniu takiej rączki będzie można pchać sanki dokładnie tak jak wózek, co może być wygodniejsze niż ciągnięcie saneczek za pomocą linki. Dodatkowo, pchając dziecko przed sobą mamy je cały czas na oku i nie trzeba się co chwilę odwracać, żeby sprawdzić, czy z maluchem wszystko w porządku.
Sanki z rączką i śpiworem [SPRAWDŹ CENĘ!]

Na co zwrócić uwagę wybierając sanki dla dziecka?

Przede wszystkim sanki muszą być bezpieczne, więc zwróć uwagę, czy nie ma w nich żadnych ostrych krawędzi lub elementów, o które dziecko może się zranić albo uszkodzić ubranie. Wszystkie elementy powinny być solidnie połączone razem i zaokrąglone, aby nie zraniły dziecka nawet, jeżeli się przewróci.

Te saneczki przystosowano do potrzeb najmłodszych amatorów zimowego szaleństwa. Pasy zapewnią dziecku bezpieczeństwo, a wygodne oparcie – komfort jazdy [SPRAWDŹ CENĘ!]
Jeżeli kupujesz sanki wykonane z plastiku, wybierz takie, które wykonano z jednego kawałka tworzywa. Powinno ono posiadać oznaczenie HDPE, które świadczy o najwyższej jakości.  Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane sanki, muszą one posiadać odpowiednie certyfikaty, które gwarantują wysoką jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania.
Nowoczesne sanki dla starszych dzieci od ~200 PLN

Sanki przeznaczone dla dziecka, które może już samodzielnie jeździć, nie mogą być zbyt ciężkie, ponieważ maluch będzie je musiał samodzielnie wciągać pod górkę. Pojazd, szczególnie dla małego dziecka, które będzie głównie leżało albo siedziało na sankach, a niekoniecznie na nich zjeżdżało, musi być odpowiednio wyprofilowany, żeby maluszkowi było w nim wygodnie. Kupując sanki, warto zainwestować również w kask, który będzie chronił dziecięcą główkę w razie wypadku.
Jeżeli planujesz przewozić sanki w samochodzie, na przykład zabrać je na zimowe ferie, najlepiej wybierz takie, które łatwo złożyć i wsadzić do bagażnika samochodowego. I uwaga! Ceny sanek zmieniają się tak samo kapryśnie, jak pogoda! Gdy zaczyna padać śnieg lub po prostu zbliżają się ferie, ceny sanek dla dzieci potrafią wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent!

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo