Sperma: czy wpływa na kobietę?
Sperma często kojarzona jest jedynie z samymi plemnikami. Tymczasem stanowią one zaledwie 1% wydzieliny. Męskie nasienie i jego skład od lat są przedmiotem badań naukowców. Dzisiaj wiadomo, że znajduje się w nim dużo cennych składników, które mogą mieć pozytywny wpływ na organizm. W Internecie można znaleźć informacje, według których sperma doskonale działa na cerę, a nawet jest lekiem na depresję. Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się bliżej męskiemu nasieniu.

Skład spermy i jej właściwości
Sperma jest wydzieliną produkowaną przez organizm mężczyzny. Składają się na nią produkty niemal wszystkich elementów narządów rodnych:
- jąder – odpowiadają za produkcję plemników,
- pęcherzyków nasiennych – wydzielają 70% objętości nasienia, między innymi białka,
- najądrzy – produkują wydzielinę, która umożliwia dojrzewanie plemników,
- gruczołów opuszkowo-cewkowych – wydzielają preejakulat, czyli przezroczystą wydzielinę, która chroni plemniki przed kwaśnym środowiskiem pochwy,
- gruczołu krokowego (prostaty) – produkuje wydzielinę o charakterystycznym zapachu, która jest nośnikiem plemników.
Produkcja spermy trwa około 2,5 miesiąca. Pierwszy raz ma miejsce w okresie dojrzewania – zwykle około 11-15 roku życia. Organizm mężczyzny jest w stanie produkować plemniki przez całe życie, chociaż z wiekiem ich jakość i zdolność do zapłodnienia może się zmniejszyć.
Sprawdź: Na czym polega kapacytacja plemników?
Skład spermy
W skład spermy wchodzi:
- woda,
- plemniki,
- białko,
- glukoza,
- fruktoza,
- cholesterol,
- hormony płciowe,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B,
- lipidy,
- enzymy,
- mikro i makroelementy: potas, cynk, magnez, selen, sód, wapń.
W skład spermy wchodzą także: putrescyna, spermina, spermidyna oraz kadaweryna. Są to związki organiczne Nadające jej charakterystyczny smak i zapach. Chronią również DNA plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy. Warto mieć na uwadze, że na skład i właściwości spermy ma wpływ częstość odbywania stosunków i sposób odżywiania, dlatego zdrowy tryb życia zapewnia lepszą jakość nasienia. Warto również zadbać o suplementację witamin i związków mineralnych, takich jak: witaminy A i E, cynk, selen, kwas foliowy.
Właściwości spermy:
- kolor – mlecznobiały,
- zapach – charakterystyczny,
- smak – kwaskowy, gorzkawy, słodki (wpływają na niego spożywane pokarmy i używki),
- odczyn – słabozasadowy (pH 7,2), dzięki czemu plemniki są w stanie przeżyć i poruszać się w płynie.
Podstawową funkcją spermy jest transportowanie męskich gamet, czyli komórek służących do rozmnażania płciowego. Wprowadzenie ich do pochwy podczas stosunku płciowego lub w warunkach laboratoryjnych prowadzi do zapłodnienia. Plemniki dzięki zdolności do poruszania się, przemieszczają się z pochwy do jajowodu, gdzie łączą się z komórką jajową. Może to uczynić tylko jeden z nich.
Sperma jest wydalana z organizmu podczas wytrysku (ejakulacji)przez nasieniowody i cewkę moczową. Dochodzi do niego w momencie maksymalnego pobudzenia seksualnego podczas stosunku seksualnego lub aktu masturbacji. Niekiedy zdarza się, że następuje samoistnie podczas snu. Zjawisko to określane jest jako polucje lub zmazy nocne.
Jednorazowa porcja nasienia to ejakulat. Jego objętość wynosi około 4-6 mililitrów. Może znajdować się w nim nawet 500 milionów plemników. Prawidłowo wytrysk następuje po około 157 sekundach od rozpoczęcia stymulacji prącia. Jest on regulowany przez ośrodki czuciowe i ruchowe w mózgu pod wpływem serotoniny.
Najczęściej występujące zaburzenia związane z ejakulacją to:
- przedwczesny wytrysk
- opóźniony wytrysk
- brak wytrysku.
Ilość spermy – od czego zależy?
Objętość ejakulatu jest indywidualną kwestią mężczyzny. Co prawda istnieje pewne minimum ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Wynosi ono 1,5 mililitra. Wartości wyższe są pożądane, ponieważ może znajdować się w nich większa liczba plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej, co znacząco wpływa na płodność i zwiększa szansę na zajście w ciążę.
W takim razie, od czego zależy ilość spermy? Przede wszystkim od stylu życia. Dowiedziono, że panowie, którzy są aktywni, uprawiają sport, zdrowo się odżywiają i prowadzą ogólny tzw. zdrowy tryb życia, wydzielają nie tylko więcej spermy, ale jest ona zdecydowanie lepszej jakości. Dlatego mężczyźni, którzy planują w przyszłości zostać rodzicami, powinni w pierwszej kolejności zadbać o swoje zdrowie.
Sprawdź: Ile żyją plemniki?
Jak zwiększyć ilość spermy?
W rzeczywistości nie jest ważne ile wynosi objętość nasienia, ale ile plemników zdolnych do zapłodnienia się w niej znajduje. Zdarza się, że w trakcie jednego wytrysku jest ich nawet 500 milionów.
Aby zwiększyć ilość spermy i poprawić jej jakość należy:
- być aktywnym fizycznie: minimum 3 razy w tygodniu przez 40 minut uprawiać sport,
- zrezygnować z używek: alkoholu i tytoniu,
- ograniczyć masturbację i zmniejszyć częstotliwość stosunków seksualnych,
- zmienić sposób odżywiania: zrezygnować z produktów typu fast-food i dań instant, zwiększyć ilość warzyw, owoców i ryb w diecie, zwłaszcza tych, które zawierają dużą ilość magnezu, selenu, cynku, kwasu foliowego oraz witamin A i E,
- spożywać minimum 2,5 litra wody dziennie.
Dokładna ocena jakości spermy jest możliwa dzięki badaniu nasienia. Polega na oddaniu do jałowego pojemnika próbki ejakulatu, którą otrzymuje się drogą masturbacji. Następnie jest ona przekazywana do laboratorium i dokładnie analizowana. Wskazaniem do wykonania badania jest przede wszystkim podejrzenie niepłodności lub obniżonej płodności, kiedy mimo regularnych stosunków bez stosowania antykoncepcji nie doszło do zapłodnienia. Oceniane są właściwości spermy oraz ilość, kształt, ruchliwość i żywotność plemników,
Normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia to:
- objętość ejakulatu > 1,5 ml,
- całkowita liczba plemników > 39 milionów,
- w 1 mililitrze spermy znajduje się minimum 15 milionów plemników,
- ilość ruchliwych plemników > 40%,
- ilość żywych plemników > 58%,
- ilość plemników o prawidłowej budowie > 4%,
- odczyn pH ejakulatu wynosi 7,2.
Właściwości spermy – czy wpływa ona na kobietę?
Męskie nasienie jest od kilku lat przedmiotem zainteresowania wielu naukowców. Prowadzone są liczne badania, które sprawdzają przede wszystkim wpływ spermy na kobietę oraz na cerę. Udowodniono także, że sperma może mieć działanie antydepresyjne. Do takiego wniosku doszedł dr Gordon Gallup z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Przeprowadził on badanie na grupie 200 kobiet. Wykazało ono, że te panie, które współżyją bez prezerwatywy mają lepsze samopoczucie i mniejsze skłonności popadania w skrajne stany emocjonalne. Prawdopodobnie odpowiada za to testosteron, który przenika przez ścianę pochwy do krwiobiegu i nie tylko podnosi libido, ale także poprawia nastrój.
Ze względu na to, że w spermie znajduje się dużo niezbędnych dla zdrowia pierwiastków oraz innych składników uznano, że nasienie jest bogate w wartości odżywcze i można je stosować w celach pielęgnacyjnych oraz w przemyśle kosmetycznym. Zaczęto więc badać wpływ spermy na cerę. Dowiedziono, że zawarta w niej spermina, ma działanie nawilżające oraz opóźniające proces starzenia się skóry. Zaczęto też produkować kremy przeciwzmarszczkowe, zawierające tę substancję. Jest ona otrzymywana syntetycznie, jednak jej skład niczym nie różni się od naturalnej.
<Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ białko znajdujące się w spermie może działać drażniąco na cerę niektórych kobiet. Powstaje wtedy reakcja alergiczna, która objawia się zaczerwienieniem i opuchlizną. Ponadto stosowanie spermy na twarz także jest obarczone ryzykiem zakażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.
Kolor spermy – kiedy świadczy o chorobie?
W prawidłowych warunkach kolor spermy jest perłowo-szary lub mlecznobiały. Niekiedy jednak mężczyzna może zaobserwować u siebie zmianę jego zabarwienia. Nie każda jest związana z procesem patologicznym w obrębie narządów płciowych, jednak warto wiedzieć, kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Na kolor spermy może mieć wpływ sposób odżywiania się mężczyzny, a także częstotliwość stosunków seksualnych. Jeżeli jest ich dużo, to nasienie może być nawet przezroczyste i bardziej wodniste. Spowodowane jest to zmniejszoną liczbą plemników, których jądra w tak krótkim czasie nie są w stanie wyprodukować. Natomiast po dłuższej abstynencji seksualnej mężczyzna może zaobserwować u siebie żółty kolor spermy.
Wizyty u specjalisty wymaga zielony lub zielono-żółty kolor nasienia. Świadczy on o infekcji w obrębie narządów płciowych lub chorobie przenoszonej drogą płciową. Zwykle wtedy występują także inne objawy: podwyższona temperatura ciała, zaczerwienienie lub świąd w okolicy cewki moczowej, dyskomfort podczas oddawania moczu i nieprzyjemny zapach.
Równie niepokojący jest także czerwony kolor spermy. Świadczy on o obecności krwi w nasieniu i może być objawem poważnych chorób. Konieczna jest wizyta u lekarza i dalsza diagnostyka, ponieważ przyczyną może być:
- zapalenie gruczołu krokowego,
- infekcja wirusowa,
- infekcja dróg moczowych,
- kamica dróg wyprowadzających nasienie,
- zwężenie cewki moczowej,
- rozrost prostaty,
- nowotwór prostaty, jądra, pęcherza moczowego.
Każdy mężczyzna powinien dbać o swoje zdrowie, aby jakość jego spermy utrzymywała się na wysokim poziomie. Duńscy badacze alarmują, że w Europie znacznie zmniejszyła się jakość nasienia, a wpływ na to ma przede wszystkim współczesny styl życia.
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Zdrowie rodziców
- Sperma: czy wpływa na kobietę?
Inhalacje na kaszel – jak je robić i czym inhalować?
Inhalacje na kaszel pozwalają na podanie leku bezpośrednio do tkanek układu oddechowego. Ich zaletą jest wygoda, duże bezpieczeństwo i możliwość wykonywania w warunkach domowych. Można stosować je w przypadku przeziębień,...
Czytaj dalej →GIF wycofuje z aptek popularny syrop wykrztuśny. Sprawdź, czy masz go w domu!
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu syrop Flegafortan. Do aptek trafiła bowiem seria leku z nieprawdziwymi informacjami odnośnie podawania syropu. Sprawdź, czy nie masz w domu feralnego leku. Lek wycofany...
Czytaj dalej →Zapalenie jądra i najądrza [przyczyny, objawy, leczenie]
Jądra są częścią układu płciowego mężczyzny. Odpowiadają za produkcję plemników oraz hormonów płciowych. Występują parzyście, umiejscowione w worku mosznowym przy czym zwykle lewe jądro znajduje się nieco niżej niż prawe i jest...
Czytaj dalej →Drożdżaki: objawy, choroby, leczenie
Drożdżaki – grzyby o niewinnie brzmiącej nazwie, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Czym dokładnie są, jak się nimi można zarazić i jak walczyć z drożdżakami? Drożdżaki Candida Drożdżaki to rodzaj...
Czytaj dalej →Jak cieszyć się zdrowiem przez cały rok? 3 rzeczy, które wzmocnią Twoją odporność
Sezon grypowy przypada w Polsce na okres jesienno-zimowy. Co roku wielu z nas zmaga się z infekcjami i złym samopoczuciem. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem cały rok, powinniśmy świadomie zacząć...
Czytaj dalej →Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,...
Czytaj dalej →Ugryzienie szerszenia: co robić, gdy dziecko użądli szerszeń?
Ugryzienia kleszczy, os, pszczół – wszystko to wywołuje na plecach każdego rodzica zimny dreszcz. Największa jednak obawa dotyczy szerszenia. Czy słusznie? Czy ugryzienia szerszenia są groźne? Jak postępować, gdy do...
Czytaj dalej →Mięśniaki macicy a ciąża
Czym są mięśniaki macicy? Skąd się biorą? Jak przebiega ich leczenie? Czy mając te łagodne nowotwory można zajść w ciążę i czy jest to bezpieczne? Mięśniaki macicy Mięśniaki macicy to...
Czytaj dalej →Grzyby trujące: Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?
Idziemy na grzyby. Jak ustrzec się przed zatruciem? W tym roku lasy są wyjątkowo pełne grzybów i… zbieraczy. Jak podczas rywalizacji o napełnienie koszyka nie popełnić śmiertelnie niebezpiecznej pomyłki? Czy...
Czytaj dalej →Chlamydia: bakteria, która może prowadzić do bezpłodności
Chlamydia trachomatis to najczęściej spotykane bakterie z grupy bakterii, które wywołują chorobę – tak zwaną chalmydiozę. Bakterie te są przenoszone najczęściej drogą płciową, a w przypadku zaniedbania leczenia mogą prowadzić...
Czytaj dalej →Wirus świńskiej grypy – objawy, profilaktyka, szczepienia i leczenie
Świńską grypę wywołuje wirus, na który duża część społeczeństwa nie ma odporności. Jest swego rodzaju mieszanką genetyczną, ponieważ zawiera w sobie zarówno wirusy grypy ludzkiej, jak i ptasiej oraz świń...
Czytaj dalej →Zespół Otella czyli chorobliwa zazdrość. Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia
Nazwa choroby – zespół Otella – pochodzi od imienia bohatera tragedii Wiliama Szekspira. Pod wpływem intrygi i plotek, stał się chorobliwie zazdrosny o swoją żonę Desdemonę. Nieustanne podejrzenia o zdradę...
Czytaj dalej →Dna moczanowa u dzieci: rzadka choroba o nietypowych objawach
Dna moczanowa inaczej nazywana artretyzmem lub podagrą znana jest lekarzom od dawna. Mimo to nadal nie wiadomo, co dokładnie powoduje jej występowanie. Dowiedz się, jakie są jej objawy oraz jak...
Czytaj dalej →Prolaktyna: kto powinien zbadać jej poziom?
Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. W organizmie człowieka spełnia szereg istotnych funkcji – reguluje pracę układu rozrodczego, laktację oraz nastrój. Zaburzenia związane z jej poziomem są przyczyną poważnych...
Czytaj dalej →Mama na siłowni nie zawsze mile widziana… A Wy chcecie ćwiczyć z mamami?
Z gazet i zdjęć na portalach społecznościowych spoglądają na nas młode mamy, które w kilka tygodni po rozwiązaniu wyglądają, jakby nigdy nie były w ciąży. Tymczasem każde spotkanie z lustrem...
Czytaj dalej →