Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?

Drogie Panie, wybaczcie ten bezpośredni początek, ale już w pierwszym zdaniu muszę napisać, że długość szyjki macicy w ciąży powinna być starannie i systematycznie kontrolowana. Warto o tym pamiętać, ponieważ kiedy spodziewamy się dziecka, ścianki szyjki mogą ulec znacznemu skróceniu. I chociaż w większości przypadków nie stanowi to żadnego zagrożenia, to w niektórych sytuacjach może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. A jak łatwo sobie wyobrazić, ulegające skracaniu ściany szyjki macicy nie wywołują wyraźnych objawów. Właśnie dlatego regularne wizyty u ginekologa mają tak ogromne znaczenie.
Dobrze. Wiemy już co nieco na ten temat. Teraz czas na bardziej szczegółowe informacje, które pomogą uzupełnić i usystematyzować naszą wiedzę.

Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?

Prawidłowa długość szyjki macicy

Zgodnie z badaniami naukowymi długość szyjki macicy u kobiet niebędących w ciąży powinna mieścić się w przedziale od 3 do 5 cm. Po zapłodnieniu szyjka zamyka się i staje się twardsza, co wpływa na jej rozmiary. Jaka jest więc prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży? Lekarze twierdzą, że nie powinna ona być niższa niż ok. 2,5 cm. W przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z niewydolnością szyjki macicy. Na szczęście istnieją odpowiednie zabiegi, które pozwolą utrzymać, a nawet przywrócić właściwą długość szyjki macicy w ciąży. Normy mogą być jednak uzależnione także od indywidualnych cech budowy kobiety, o czym należy pamiętać. Dlatego to w gestii lekarza pozostaje ustalenie tego, jakich ewentualnych zabiegów wymaga szyjka macicy. Długość nie jest tutaj jedynym ważnym kryterium. Ogromne znaczenie mają przecież także twardość mięśni oraz szczelność szyjki.
Podczas ciąży powiększeniu ulega również trzon macicy. Prawidłowe wymiary skorelowane są w tym przypadku z przebiegiem rozwoju dziecka. Wielkość macicy zmienia się w każdym tygodniu. W czasie 9 miesięcy masa jej błony mięśniowej zwiększa się ok. 50 razy. Jeśli chodzi zaś o pojemność, którą cechuje się macica, wymiary są nawet 500 raz większe niż przed ciążą.
Wiemy już, co dzieje się z naszym układ rozrodczym w czasie ciąży, poznałyśmy też najważniejsze normy. Teraz czas na to, aby dowiedzieć się, jak może zmieniać się długość szyjki macicy w przebiegu ciąży.

Tygodnie ciąży a długość szyjki macicy — kiedy powinno się przeprowadzić badania?

Mijają kolejne tygodnie ciąży, a długość szyjki macicy wciąż pozostaje bez zmian i przekracza 2,5 cm — oto stan pożądany. Niestety, nie zawsze tak to wygląda. Lekarze zalecają zazwyczaj przeprowadzenie pieszego badania długości szyjki macicy ok. 23 tygodnia ciąży. Jest to bowiem czas, w którym może dojść do pierwszych poważnych odkształceń. W praktyce oznacza to, że jeśli długość szyjki macicy w 20 tygodniu ciąży była w normie, nie można wykluczyć problemu opisanego jako „skrócona szyjka macicy” w 30 tygodniu ciąży. Pamiętajmy jednak, że dzięki badaniu USG ginekolog może zaobserwować pewne tendencje i odpowiednio rozpisać terminy wizyt kontrolnych.
W trzecim trymestrze, czyli między 27 a 40 tygodniem, zmiany w drogach rodnych są czymś zupełnie normalnym. Jeśli więc przykładowo długość szyjki macicy w 34 tygodniu ciąży wynosi nieco poniżej 2,5 cm, nie powodów do tego, aby bić na alarm. Lekarz na pewno jest przygotowany na taką sytuację.
Wiele z nas zwraca uwagę także na rosnące napięcia mięśni macicy. Jak już pisałam, zwiększa ona swoją pojemność nawet pięćsetkrotnie. Przykładowo: wielkość macicy w 12 tygodniu ciąży porównywalna jest do wielkości męskiej pięści, nieco później będzie ona miała już rozmiar piłki do koszykówki. Dlatego napięcia te są czymś zupełnie normalnym. Ale zawsze warto powiedzieć o nich ginekologowi, by rozpocząć terapię odpowiednimi lekami.
Na koniec chciałabym przypomnieć, aby zawsze mieć na uwadze to, że każda z nas różni się wyglądem i budową ciała. Pisząc to, mam na myśli także drobne szczegóły anatomiczne, o których same nie mamy pojęcia, ale doskonale wiedzą o nich nasi lekarze. I właśnie dlatego to do lekarza powinna należeć każda decyzja dotycząca naszego zdrowia. Nawet jeśli masz przed sobą długie tygodnie ciąży, a długość szyjki macicy już jest poniżej normy, wcale nie musi to oznaczać przedwczesnego porodu — może po prostu właśnie tak jesteś zbudowana.
długość szyjki macicy

Sprawdź:  Jak pokonać dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące długości szyjki macicy:

1 Jaka jest prawidłowa długość szyjki macicy?

Prawidłowa długość szyjki macicy mieści się w przedziale między 3 a 5 cm u kobiet niebędących w ciąży. Przyjmuje się, że w przypadku kobiet spodziewających się dzieci długość szyjki macicy nie powinna być niższa niż 2,5 cm.

2 Czy istnieją jakieś sposoby na wydłużenie szyjki macicy?

Tak, jest ich naprawdę dużo. Ich stosowanie zależy jednak od indywidualnych cech anatomicznych kobiety. W niektórych sytuacjach ginekolog może zalecić zastosowanie szwu (trudniejsze przypadki) lub krążka pessar. Jednakże najczęściej wystawianą „receptą” zawsze jest odpoczynek. Nawet jeśli nie pomoże on w zyskaniu kilku milimetrów, to na pewno znacznie spowolni lub zupełnie ograniczy skracanie się szyjki.

3 Jak zapobiegać skracaniu się szyjki macicy?

Odpoczywaj, relaksuj się i ogranicz stres. Dużo czasu spędzaj w pozycji z uniesionymi biodrami. Zadbaj również o higienę intymną. W niektórych sytuacjach konieczna jest także chwilowa rezygnacja ze współżycia seksualnego.

4 Jak radzić sobie z bolesnymi skurczami?

Bolesne skurcze mięśni macicy potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Zapobieganie im zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej
Dzień Matki
Co kupić mamie na Dzień Matki? 11 pomysłów Last Minute
Bycie mamą to zajęcie na 7 dni w tygodniu po 24 godziny. Bez prawa do dłuższego urlopu i zwolnień lekarskich. Mama jest kimś, kto bezwarunkowo kocha swoje dziecko niezależnie od
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży?
Prawidłowe ciśnienie krwi jest istotną kwestią zdrowotną. Problemy z nim ma około 10 milionów Polaków, a więc 1/3 naszych rodaków! Wszelkie odchylenia od normy w tej kwestii powinny wzbudzać niepokój,
Czytaj dalej
Badania w ciąży
CRL płodu [normy] – Jak rośnie Twoje dziecko tydzień po tygodniu?
Każda przyszła mama pragnie wiedzieć, jak duże w danym momencie jest rozwijające się pod jej sercem dziecko – na szczęście dzięki CRL jest to możliwe. CRL to jeden z parametrów
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Czarny bez w ciąży: właściwości oraz odpowiednie dawkowanie
Czarny bez i napary z niego kojarzone są głównie dzięki ich obecności od wieków w medycynie naturalnej, w której zajęły ważne miejsce. Od stuleci czarny bez był lekiem na przeziębienia
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Amniopunkcja – Czy amniopunkcja może się mylić?
Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych, które wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia wady genetycznej u rozwijającego się w łonie matki maluszka. Jest to badanie zaliczane do grupy badań
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?
Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Jak siedzieć w ciąży? Dobre praktyki i złe nawyki
Siedzenie po turecku w ciąży jest zakazane? Jak siedzieć podczas ciąży, żeby nie obciążać kręgosłupa i zapewnić dziecku oraz sobie zdrową oraz bezpieczną pozycję? Przeczytaj porady naszych specjalistów i dowiedz
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej