Smalec z gęsi dla niemowlaka

Pomimo tego, że mamy XXI wiek, medycyna ludowa nadal jest szeroko rozpowszechniona. Syrop z cebuli, okłady z ziemniaków, herbata z miodem i cytryną – chyba wszyscy znamy te babcine metody. Z pewnością jeszcze o wielu tego typu złotych sposobach usłyszysz od zatroskanej rodziny, jeśli masz w domu małe dziecko, które choruje. Szczególne miejsce wśród domowych specyfików zajmuje od wielu lat gęsi smalec. Przez starszych ludzi uważany jest za panaceum idealne.

Smalec z gęsi do smarowania

Gęsi smalec od wieków stosowany był przy schorzeniach dróg oddechowych. Leczono nim kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Jeszcze we wczesnym okresie powojennym był polecany nawet przez lekarzy jako dodatkowy środek leczniczy. Stosowano go głównie jako naturalną maść, ale był również składnikiem mikstur przeznaczonych do picia. Przykładem może być napój na bazie mleka przyjmowany przy uporczywym kaszlu oraz bólach gardła. Przepis jest prosty: do lekko ciepłego mleka należy dodać łyżkę miodu oraz łyżkę gęsiego smalcu. Mieszankę należy pić rano i wieczorem przez siedem dni.

O ile efekty spożywania specyfiku w celach leczniczych mogą budzić wątpliwości, to nie da się zaprzeczyć, że smalec z gęsi ma silne właściwości rozgrzewające. Daje on efekt podobny do maści, które można kupić w aptekach. Poczucie ciepła w okolicach płuc sprawia, że choremu swobodniej się oddycha. Niektórzy radzą, by nacierać skórę smalcem wymieszanym z poszatkowanym czosnkiem i owinąć nasmarowane miejsce pergaminem oraz bandażem, gdyż daje to jeszcze lepsze efekty. Z pewnością tak, tyle że poczucie ciepła może wynikać z podrażnienia skóry czosnkiem, dlatego należy ostrożnie podchodzić do tego typu sposobów.

Gęsi smalec ma silne właściwości rozgrzewające

Smalec z gęsi dla niemowlaka

Wielu rodziców szuka w Internecie porad dotyczących smarowania dzieci gęsim smalcem. O ile smarowanie malucha smalcem w czystej postaci (bez dodatku czosnku czy cebuli) nie powinno przynieść żadnych nieporządanych efektów, to stanowczo odradzamy podawanie niemowlakowi jakichkolwiek mikstur do spożywania. Należy również pamiętać, że smarowanie gęsim smalcem powinno być jedynie dodatkiem do kuracji. Jeśli dziecko ma infekcję dróg oddechowych, należy udać się z wizytą do lekarza, zamiast próbować samodzielnie zwalczać ją domowymi sposobami.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo