Witamina D dla dzieci

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega powstawaniu wielu chorób, w związku z tym już u niemowlęcia niezbędna jest prawidłowa suplementacja. Za co odpowiada witamina D? Kiedy i w jakich dawkach należy ją podawać dziecku?

Witamina D u niemowląt

Witamina D3 przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiada ona za przyswajanie wapnia, które w wyniku braku lub niedoboru tej witaminy zostaje wydalane wraz z moczem. Wydalanie wapnia spowodowane niedoborem witaminy D w organizmie niemowlęcia, może spowodować krzywicę, która objawia się poprzez zmiękczenie kości, opóźnione ząbkowanie, próchnicę oraz zmiękczenie kości potylicy. Oprócz krzywicy, niedobór witaminy D może skutkować obniżoną odpornością dziecka, stanami zapalnymi skóry lub nieprawidłowym rozwojem systemu nerwowego oraz aparatu słuchowego dziecka. Jak wynika z powyższego, witamina ta jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu malucha, a zważywszy na to, iż organizm niemowlaka wytwarza jej bardzo niewielką ilość, dieta dziecka powinna być suplementowana w tę witaminę.

Witamina D3: kiedy podawać?

Witaminę D3 należy podawać codziennie niemowlętom od narodzin do 6 miesiąca życia, niezależnie od sposobu żywienia. Od 6 miesiąca życia podawanie witaminy D3 zależne jest od ilości jej spożycia razem z mlekiem modyfikowanym lub innymi produktami. Jeżeli dzienna dawka przyjmowanej w diecie witaminy przekracza maksymalną wartość jej spożycia (co praktycznie się nie zdarza) rodzice mogą zrezygnować z codziennej suplementacji i podawać ją dziecku tylko w okresie od września do kwietnia, kiedy warunki atmosferyczne przyczyniają się do obniżonej produkcji witaminy D3. W przypadku dzieci  powyżej roku, które spędzają małą ilość czasu na zewnątrz, rodzice również powinni pamiętać o dostarczaniu im tej witaminy przez cały rok. Niemowlęta z kolei powinny być wspomagane przez ten składnik nawet latem.

Na pytanie rodziców do kiedy podawać dzieciom witaminę D3, lekarze odpowiadają, że w ramach profilaktyki powinna być ona dostarczana również pociechom w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

Ile witaminy D3 dla niemowląt?

Niemowlęta, niezależnie od tego czy karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, powinny przyjmować dziennie dawkę 400 IU Witaminy D3. Od momentu, w którym do diety dziecka wprowadzane są inne produkty i po odpowiednim przeliczeniu ilości spożywanej w produktach witaminy D3, dawkę suplementacji ustala lekarz. Wynosi ona od 400 do 600 IU. Jeżeli dziecko w wieku od 6 do 12 miesięcy spożywa dobowo ponad 1000 ml mleka, suplementacja nie jest wymagana.

Podawanie witaminy D niemowlętom

Bardzo często młodzi rodzice zastanawiają się, jak podawać niemowlęciu witaminę D3. Odpowiednią dawkę tego suplementu należy aplikować dziecku bezpośrednio na język, uważając, by nie wpuścić do gardła, ponieważ grozi to zakrztuszeniem się dziecka. Lekarze nie zalecają podawania witaminy niemowlęciu w mleku w butelce czy na łyżce, ponieważ tak niewielka ilość może osiąść na ich ściankach.

Sprawdź także: Jak wygląda suplementacja witamin D i K przy mleku modyfikowanym >>

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo