Wigilijny wieczór to w Polsce zdecydowanie najbardziej podniosły i uroczysty moment świętowania Bożego Narodzenia. Zwyczajowo po dostrzeżeniu na niebie pierwszej gwiazdki cała rodzina zasiada wspólnie do kolacji i rozpoczynają się tradycyjne obchody. Wiele osób zastanawia się jednak, co z innymi posiłkami tego dnia. Czy śniadanie wigilijne też powinno być równie uroczyste? Co na śniadanie wigilijne?
Wigilijne śniadanie. Czy w Wigilię je się śniadanie?
Niektórzy nie wyobrażają sobie jedzenia wigilijnego śniadania, ponieważ 24 grudnia w wielu domach obowiązuje post i to ścisły – często nie je się nic aż do momentu rozpoczęcia wieczerzy. Sprzyja temu z pewnością natłok obowiązków i rzeczy do przygotowania. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że post w Wigilię ma charakter zwyczajowy, a nie jest nakazany przez Kościół. Nakaz powstrzymywania się od pokarmów mięsnych obowiązywał w Wigilię jeszcze w XX wieku, ale zmieniono tę zasadę i teraz nie trzeba już pościć 24 grudnia, chociaż zachęcają do tego duchowni.
Formalnie nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zjeść z rodziną wspólne wigilijne śniadanie. Nie zawsze jednak jest ku temu okazja, ponieważ 24 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a zatem jeśli wypada w tygodniu, to nie ma kiedy zorganizować takiego posiłku. W tym roku będzie na to szansa, ponieważ Wigilię obchodzimy w sobotę.
Zobacz: Jaka Ewangelia na Wigilię? Ten fragment Pisma Świętego czyta się najczęściej
Co zjeść na śniadanie w Wigilię?
Menu na śniadanie wigilijne zależy w głównej mierze od naszych upodobań oraz przekonań. Decyzja o jedzeniu – bądź nie – mięsa to kwestia indywidualna. Najlepiej jednak, aby śniadanie nie było zbyt obfite i ciężkostrawne, ponieważ wieczorem czeka nas prawdziwa i długa uczta. Lepiej postawić na coś lekkiego, np. jajka z warzywami, sałatka warzywna na bazie sałaty, awokado i pomidorów, omlet lub szakszuka.
Sprawdź też: