Czy ateiści obchodzą Święta? Wigilia ateisty różni się od tradycyjnej
Boże Narodzenie to święta ściśle związane z tradycją chrześcijańską. Dla osób wierzących jest to uroczystość o bardzo dużym znaczeniu i podniosłym charakterze. Jednocześnie grudniowe święta są bardzo mocno związane po prostu z polską kulturą i tradycją. Dlatego często nawet osoby innych wyznań czy niewierzący uczestniczą w obchodach i udziela się im świąteczny klimat, chociaż Boże Narodzenie nie ma dla nich wymiaru religijnego. Jak ateiści obchodzą Święta i czy wszyscy rzeczywiście biorą udział uroczystościach?

Czy ateiści obchodzą Święta?
Właściwie jedyna poprawna odpowiedź na pytanie, czy ateista obchodzi święta, powinna brzmieć: zależy. O ile dla wszystkich chrześcijan jest to niezwykle ważny moment w roku i określony sposób obchodzenia Bożego Narodzenia dyktuje im nie tylko tradycja, ale także doktryna, o tyle ateiści to osoby, które nie wierzą w Boga/bogów i obchody związane z kościołem są dla nich zupełnie nieistotne. W związku z tym decyzja o obchodzeniu (bądź nie) Świąt jest kwestią całkowicie indywidualną. Część osób niewierzących spędza te dni zupełnie normalnie, inni uczestniczą w rodzinnych obchodach lub tworzą własną, unikalną rodzinną tradycję.
Warto pamiętać, że Święta Bożego Narodzenia są już tak głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, że czas ten może być dla części niewierzących Polaków tak samo ważny jak dla tych wierzących. Tradycja jest niezwykle istotnym elementem życia społecznego, ponieważ jednoczy i spaja nie tylko wiernych danej religii, ale cały naród i wszystkich zamieszkujących konkretne terytorium. Ludzie potrzebują pewnych rytuałów i stałych zwyczajów, które wyznaczają porządek roku i umacniają więzi społeczne. Obyczaj – nawet ten wywodzący się z chrześcijaństwa – to wciąż część polskiego dziedzictwa kulturowego, do którego każdy ma prawo.
Osoby wierzące mogą oczywiście uważać, że Boże Narodzenie ma dla nich znacznie większe znaczenie. Pamiętajmy jednak, że większość z nas – w tym również ateiści – wychowywała się w tradycji chrześcijańskiej. Okres Bożego Narodzenia, nawet jeśli nie ma już dla kogoś znaczenia religijnego, kojarzy się bardzo pozytywnie, uroczyście. Jest to dla wielu po prostu czas bliskości, moment na bycie z rodziną, którego nie dedykują Bogu, ale właśnie najbliższym. Wspólne gotowanie, jedzenie świątecznych przysmaków, oglądanie filmów czy ubieranie choinki – te wszystkie elementy wcale nie muszą mieć charakteru religijnego, aby zbliżać ludzi, a to powinien być jedna z najważniejszych wartości.
Zobacz: Tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech. Co jedzą w Święta nasi sąsiedzi?
Wigilia ateisty. Jak ateiści obchodzą Święta?
Ateiści nie wierzą w Boga, a zatem ich uroczystości są pozbawione wymiaru religijnego. Nie znaczy to jednak, że całkowicie odcinają się od tradycji i wymyślają własne zwyczaje zupełnie od zera. Sposób spędzania Bożego Narodzenia przez ateistów również jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórzy celebrują zupełnie tak samo jak katolicy – np. z szacunku do wierzących członków rodziny lub dlatego, że po prostu to lubią. Biorą więc udział w wigilijnej, dzielą się opłatkiem, ubierają choinkę, wręczają sobie prezenty i stawiają na stole 12 potraw. Zapożyczają więc formę, ale bez religijnej treści – w związku z tym nie modlą się, nie odczytują fragmentów Ewangelii i nie wybierają się na pasterkę.
Bez wątpienia wspólnym elementem świętowania zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących, jest często po prostu spędzanie czasu z rodziną. Wszyscy spotykają się przy stole, jedzą tradycyjne potrawy i desery, oglądają świąteczne filmy, grają w gry planszowe, a przede wszystkim rozmawiają i wzmacniają więzi.
Sprawdź: Prawosławne Boże Narodzenie. Kiedy prawosławni obchodzą Święta Bożego Narodzenia?
Życzenia świąteczne dla niewierzących
Tak naprawdę życzenia świąteczne dla ateisty w zasadzie niczym nie różnią się od tych składanych osobom wierzącym. Standardowo życzymy sobie przecież zdrowia, szczęścia, pomyślności, rodzinnego ciepła i spełniania marzeń, a to życzenia na tyle uniwersalne, że mogą być skierowane również do ateisty. Nie ma także nic szczególnie niestosownego w życzeniu ateiście “Wesołych Świąt”, są to przecież święta należące do naszej wspólnej kultury i tradycji.
Zobacz: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne
Czytelnicy pytają o święta dla niewierzących
Jest to całkowicie indywidualna decyzja. Święta Bożego Narodzenia są jednak tak ważne w naszej kulturze, że nawet osoby niewierzące biorą udział w uroczystościach, ale poświęcają ten czas nie Bogu, a rodzinie.
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Ważne Okazje
- Czy ateiści obchodzą Święta? Wigilia ateisty różni się od tradycyjnej
Problemy młodych rodziców
W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar: Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...
Czytaj dalej →Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę
Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...
Czytaj dalej →Kiedy jest Dzień Ojca w 2019 roku? To już wkrótce!
Dzień Ojca, Dzień Dziecka, Dzień Matki… Sporo tych “Dni” ostatnio. Można (chociaż nie wypada) się w nich pogubić. Niestety nie udało mi się umieścić wpisu dotyczącego Dnia Matki. W tym...
Czytaj dalej →