Czy ateiści obchodzą Święta? Wigilia ateisty różni się od tradycyjnej

Boże Narodzenie to święta ściśle związane z tradycją chrześcijańską. Dla osób wierzących jest to uroczystość o bardzo dużym znaczeniu i podniosłym charakterze. Jednocześnie grudniowe święta są bardzo mocno związane po prostu z polską kulturą i tradycją. Dlatego często nawet osoby innych wyznań czy niewierzący uczestniczą w obchodach i udziela się im świąteczny klimat, chociaż Boże Narodzenie nie ma dla nich wymiaru religijnego. Jak ateiści obchodzą Święta i czy wszyscy rzeczywiście biorą udział uroczystościach?

Czy ateiści obchodzą Święta?

Właściwie jedyna poprawna odpowiedź na pytanie, czy ateista obchodzi święta, powinna brzmieć: zależy. O ile dla wszystkich chrześcijan jest to niezwykle ważny moment w roku i określony sposób obchodzenia Bożego Narodzenia dyktuje im nie tylko tradycja, ale także doktryna, o tyle ateiści to osoby, które nie wierzą w Boga/bogów i obchody związane z kościołem są dla nich zupełnie nieistotne. W związku z tym decyzja o obchodzeniu (bądź nie) Świąt jest kwestią całkowicie indywidualną. Część osób niewierzących spędza te dni zupełnie normalnie, inni uczestniczą w rodzinnych obchodach lub tworzą własną, unikalną rodzinną tradycję.

Warto pamiętać, że Święta Bożego Narodzenia są już tak głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, że czas ten może być dla części niewierzących Polaków tak samo ważny jak dla tych wierzących. Tradycja jest niezwykle istotnym elementem życia społecznego, ponieważ jednoczy i spaja nie tylko wiernych danej religii, ale cały naród i wszystkich zamieszkujących konkretne terytorium. Ludzie potrzebują pewnych rytuałów i stałych zwyczajów, które wyznaczają porządek roku i umacniają więzi społeczne. Obyczaj – nawet ten wywodzący się z chrześcijaństwa – to wciąż część polskiego dziedzictwa kulturowego, do którego każdy ma prawo.

Osoby wierzące mogą oczywiście uważać, że Boże Narodzenie ma dla nich znacznie większe znaczenie. Pamiętajmy jednak, że większość z nas – w tym również ateiści – wychowywała się w tradycji chrześcijańskiej. Okres Bożego Narodzenia, nawet jeśli nie ma już dla kogoś znaczenia religijnego, kojarzy się bardzo pozytywnie, uroczyście. Jest to dla wielu po prostu czas bliskości, moment na bycie z rodziną, którego nie dedykują Bogu, ale właśnie najbliższym. Wspólne gotowanie, jedzenie świątecznych przysmaków, oglądanie filmów czy ubieranie choinki – te wszystkie elementy wcale nie muszą mieć charakteru religijnego, aby zbliżać ludzi, a to powinien być jedna z najważniejszych wartości.

Zobacz: Tradycyjne potrawy wigilijne w Niemczech. Co jedzą w Święta nasi sąsiedzi?

Wigilia ateisty. Jak ateiści obchodzą Święta?

Ateiści nie wierzą w Boga, a zatem ich uroczystości są pozbawione wymiaru religijnego. Nie znaczy to jednak, że całkowicie odcinają się od tradycji i wymyślają własne zwyczaje zupełnie od zera. Sposób spędzania Bożego Narodzenia przez ateistów również jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórzy celebrują zupełnie tak samo jak katolicy – np. z szacunku do wierzących członków rodziny lub dlatego, że po prostu to lubią. Biorą więc udział w wigilijnej, dzielą się opłatkiem, ubierają choinkę, wręczają sobie prezenty i stawiają na stole 12 potraw. Zapożyczają więc formę, ale bez religijnej treści – w związku z tym nie modlą się, nie odczytują fragmentów Ewangelii i nie wybierają się na pasterkę.

Bez wątpienia wspólnym elementem świętowania zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących, jest często po prostu spędzanie czasu z rodziną. Wszyscy spotykają się przy stole, jedzą tradycyjne potrawy i desery, oglądają świąteczne filmy, grają w gry planszowe, a przede wszystkim rozmawiają i wzmacniają więzi.

Sprawdź: Prawosławne Boże Narodzenie. Kiedy prawosławni obchodzą Święta Bożego Narodzenia?

Życzenia świąteczne dla niewierzących

Tak naprawdę życzenia świąteczne dla ateisty w zasadzie niczym nie różnią się od tych składanych osobom wierzącym. Standardowo życzymy sobie przecież zdrowia, szczęścia, pomyślności, rodzinnego ciepła i spełniania marzeń, a to życzenia na tyle uniwersalne, że mogą być skierowane również do ateisty. Nie ma także nic szczególnie niestosownego w życzeniu ateiście “Wesołych Świąt”, są to przecież święta należące do naszej wspólnej kultury i tradycji.

Zobacz: Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Czytelnicy pytają o święta dla niewierzących

Czy niewierzący obchodzą Święta?

Jest to całkowicie indywidualna decyzja. Święta Bożego Narodzenia są jednak tak ważne w naszej kulturze, że nawet osoby niewierzące biorą udział w uroczystościach, ale poświęcają ten czas nie Bogu, a rodzinie.

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo