Tę maść stosowały w PRL-u nasze babcie. Ujędrnia, opóźnia starzenie i możesz zrobić ją w domu

Maść nagietkową kupisz w aptece za 7 zł, ale możesz też przygotować ją samodzielnie w domu. Niegdyś doceniany produkt dziś ponownie zyskuje na popularności. Choć wygląda niepozornie, warto mieć go w domu. Na co stosować maść z nagietka?

Triki urodowe i pielęgnacyjne, które w PRL-u stosowały nasze mamy i babcie, od jakiegoś czasu powracają do łask. Niegdyś praktycznie każdy miał ten produkt w apteczce. Na co pomaga maść z nagietka i jak przygotować ją w domu?

Sprawdź: Jak zrobić watę cukrową w domu? Zrezygnuj z drogiej maszyny. Przysmak PRL-u będzie delikatny jak obłoczek

Maść z nagietka. Na co stosować?

Maść z nagietka wykazuje szereg pozytywnych właściwości. Niegdyś używano jej do łagodzenia zmian skórnych – krost, ran i innych. Kojenie świądu, stanów zapalnych, podrażnień i szybsze gojenie się ran to niejedyne zalety tego produktu, bo możesz wykorzystać go też w standardowej pielęgnacji. Wiele sklepowych kosmetyków zawiera bowiem wyciąg z nagietka, który opóźnia starzenie się skóry i ją ujędrnia.

Sprawdź: W PRL-u wszyscy uwielbiali ten napój. Teraz rodzice chcą nazywać tak dzieci

Czy maścią nagietkową można smarować twarz? Wykazuje szereg pozytywnych właściwości

Maść z nagietka jest uniwersalnym produktem. Warto stosować go na suchą, wrażliwą skórę twarzy, by przywrócić jej jędrność i złagodzić naturalnie występujące zmiany skórne. Możesz też sięgnąć po maść w przypadku poparzenia słonecznego, zmian alergicznych i do złagodzenia problemów z trądzikiem. Przed zastosowaniem należy jednak przeprowadzić test alergiczny na niewielkim fragmencie skóry, by sprawdzić, czy składniki zawarte w maści nie będą nas uczulać.

Sprawdź: To danie z PRL-u królowało na stołach. Bije na głowę klasyczne schabowe

Przepis na maść z nagietka. Przygotujesz ją w 15 minut

Choć maść z nagietka możesz kupić w aptece za 7 zł, warto latem przygotować domową wersję. Wystarczy, że zbierzesz kwiaty nagietka w początkowej fazie kwitnienia (roślina kwitnie od czerwca do września) i ususzysz je w naturalnym, przewiewnym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza. Jeśli masz już gotowe, ususzone płatki, możesz przejść do przygotowania maści. Oprócz nagietka przyda ci się wybrany olej roślinny, na przykład słonecznikowy lub kokosowy.

  1. Wlej do garnka pół szklanki oleju i go zagotuj.
  2. Dodaj dwie garście ususzonych kwiatów nagietka i gotuj je przez około 15 minut.
  3. Gdy preparat ostygnie, przelej go przez sitko, a maść w słoiku schowaj do lodówki.

Gotowy produkt możesz stosować dwa razy dziennie. Wystarczy pamiętać o wspomnianej wcześniej próbie uczuleniowej i o tym, by nie nakładać go na otwarte rany.

Sprawdź: Tak wyglądała opieka nad dziećmi w PRL-u. Maluchy odprowadzane w poniedziałek, wracały po tygodniu. Żłobek z internatem to nie nowość

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo