W PRL-u wszyscy uwielbiali ten napój. Teraz rodzice chcą nazywać tak dzieci

Często jeden z największych dylematów, przed jakim stoją przyszli rodzice, to wybór imienia dla dziecka. Ostatecznie decyduje o tym jego znaczenie, popularność, a czasami dajemy potomkowi imię po przodkach. Okazuje się, że inspiracją może być również ulubiony napój.

Gdy ta kawa zbożowa powstała w 1971 roku, szybko podbiła rynek. Mowa oczywiście o kultowej Ince. Obecnie jest to określenie nie tylko dla popularnego napoju, ale również ciesząca się coraz większym zainteresowaniem propozycja… imienia dla córki.

Sprawdź: Imię siostry Wisławy Szymborskiej niegdyś robiło furorę. Dziś odchodzi w zapomnienie, a w 2022 r. nadano je zaledwie 4 osobom

Rodzice coraz chętniej chcą nazywać córki Inka. Niektórzy spotykają się z odmową

Obecnie w Polsce jest 939 kobiet, które noszą imię Inka. Tylko w 2022 roku nadano je 74 dziewczynkom. Okazuje się natomiast, że urzędnicy nie zawsze są przychylni tej propozycji. W naszym kraju nie można nadać dziecku jako oficjalne imię zdrobnienia, a tak właśnie wciąż często jest postrzegane imię Inka. Wątpliwości rozwiewa dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW:

Inka to forma powstała jako zdrobnienie imienia „Inez”, jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego.

Sprawdź: Tylko 100 dziewczynkom nadano to piękne trzyliterowe imię pewnej znanej księżniczki

Znaczenie imienia Inka. Źródła nie są jednoznaczne, co do pochodzenia

Część źródeł podaje, że imię Inka oznacza “życie” i “świętość”, natomiast są różne hipotezy odnośnie jego pochodzenia. Kobiety o tym imieniu charakteryzują się jednak silną osobowością. Uwielbiają dyskusje na ważne i mniej ważne tematy, ale nie cierpią, gdy ktoś próbuje narzucić im swoje zdanie. Bardzo empatyczne, ale nie pozwalają sobie wchodzić na głowę. Nigdy nie poddają się w dążeniu do wyznaczonego celu, ale nie idą do niego po przysłowiowych trupach. Cenią sobie przyjaciół i rodzinę, jednak nigdy nie zapominają o sobie i swoich potrzebach.

Sprawdź: To piękne, staropolskie imię dla dziewczynki odchodzi w zapomnienie. Wymyślił je Jan Długosz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo