Te seniorki mogą otrzymywać od 200 do 1500 zł co miesiąc! Dodatkowe pieniądze przysługują po 60. roku życia. Jak się o nie ubiegać?

Wielu emerytów narzeka, że przy obecnej inflacji przysługujące im świadczenia niekiedy nie starczają nawet na podstawowe wydatki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mogliby starać się o specjalne dodatki. Po spełnieniu określonych kryteriów część seniorek po 60. roku życia może otrzymywać nawet od 200 do 1500 zł więcej miesięcznie. Na jakich zasadach?

Dodatki po 60. roku życia. Kto może je otrzymać?

Wysoka inflacja i rosnące ceny sprawiają, że emeryci i renciści coraz częściej zmuszeni są szukać oszczędności. Często muszą się także starać o przyznanie dodatkowych świadczeń, które mogłyby podreperować ich sytuację finansową.

O taki dodatek w wysokości 200 zł mogą ubiegać się seniorzy, którzy przez co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet) lub 25 lat (w przypadku mężczyzn) pełnili służbę w:

  • Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym,
  • Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Świadczenie zostanie przyznane osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny oraz brały czynny udział w akcjach ratunkowych (minimum raz w roku).

Część seniorów może liczyć także na tzw. 500 plus dla seniora, czyli specjalne świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wnioskujących obowiązuje także kryterium dochodowe. Dodatek zostanie przyznany wyłącznie tym osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury, renty lub innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych lub otrzymują takie świadczenie, ale jego wysokość nie przekracza 2157,80 zł brutto.

Sprawdź: Emerytura z rekompensatą dla nauczyciela. Nie każdy może ją otrzymać. ZUS przedstawia kryteria

Specjalny dodatek za urodzenie dzieci

Od kilku lat seniorzy mogą ubiegać się także od środki w ramach programu Mama 4+. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest:

  • kobietom, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci,
  • mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Dodatkowe pieniądze należą się tym rodzicom, którzy ze względu na poświęcenie się rodzinie i wychowaniu dzieci, nie mogli podjąć kariery zawodowej lub zmuszeni byli z niej zrezygnować. Z tego względu teraz po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie przysługuje im prawo do nawet minimalnej emerytury.

Świadczenie wypłacane jest co miesiąc, a maksymalna kwota jest równa minimalnej emeryturze w danym roku (w 2023 jest to 1588,44 zł brutto). Pełną sumę otrzymują jednak jedynie ci seniorzy, którym nie przysługuje żadne inne świadczenie. Jeśli dana osoba pobiera co miesiąc np. 400 zł, to świadczenie uzupełniające będzie stanowić wyrównanie do minimalnej emerytury, czyli beneficjent otrzyma 1188,44 zł.

Zobacz też:

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general