11 miesięcy i nie mówi:(((

Co o tym myśleć. Córeczka rozwija się od urodzenia doskonale motoryczne, ale z mową niestety kiepsko:(. Ma już 11 miesięcy – sporadycznie wyskoczy jej mama, am, poza tym tylko samogłoski i ejj, ajajaj. Poważnie się już martwię. Dużo do niej mówię, czytamy, a ona milczy jak zaklęta:( Pomóżcie drogie mamy.

<a href=”/albumy/album.html?id=25887&q=elizan&k=2″>To właśnie Ewunia</a>

16 odpowiedzi na pytanie: 11 miesięcy i nie mówi:(((

  1. Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

    W listopadzie Dorota ‘mówiła’ tyle co jej o rok starszy kuzyn, czyli eeeeeeeee yyyyyyyyy
    Z kolei mój kuzyn nie mówił do 3 roku życia, a potem jak się rozgadał to do dzisiaj zagada na śmierć…


    Dorcia 08.08.04

    • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

      Jeszcze nie widzialam 11-miesieczniaka ktory by normalnie mowil Grunt ze pojawiaja sie zlepki glosek – tak ma byc w tym wieku. Emilka ma 15 miesiecy i poza mama, tata, baba tez gada tylko po swojemu.
      Uzbroj sie w cierpliwosc
      pozdrawiam

      • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

        Piszesz, że rozwija się doskonale motorycznie – coś za coś. Jeśli ćwiczy chodzenie, to nie ma czasu na gadanie (zaobserwowałam, że Aśka jak ćwiczy nową umiejętność to potrafi nie wydać dźwieku przez cały dzień). Nie martw się, jeszcze będziesz chciała, żeby zamilkła…
        Pozdrawiam,

        • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

          witaj, uwazam, ze nie powinnas sie martwic (chyba :)) ) nikt jeszcze nie okreslil w jakim wieku dzieci mowią, jest to sprawa indywidualna kazdego mlodziutkiego czlowieczka…
          podam przyklad z mojego otoczenia:
          moja siostrzenica ma juz 1,5 roku i mowi tylko poszczegolne slowa, czase, jakies wyrazenia, ale nie uklada slow w zdania… mojej kolezanki coreczka jest od niej tylko 2 m-ce starsza i mowi juz praktycznie jak normalny dorosly czlowiek, ma niesamowity zasob slow, i bardzo duzo mowi i usta jej sie nie zamykaja….
          inne znow dziecko w podobnym wieku, jest zupelnie spokojne, slabo utrzymuje samo rownowage, a co mowic o tak skomplikowanej umiejetnosci jak mowienie??
          dlatego uwazam ze nie ma sie co martwic, u Twojej coreczki tez przyjdzie czas na płynną mowę; kazde dziecko ma swoj czas na nowe osiagniecia
          a podobno dzieci, ktore nie mowia wczesnie, zaczynaja mowic duzo pozniej, ale od razu calymi zdaniami, a te ktore wyrazaja sie wczesnie pojedynczymi slowkami, dluzej ucza sie ukladac wyrazy w jedna calosc
          dlatego nie martw sie… na pewno wszystko bedzie dobrze, tymbardzije ze duzo do niej mowicie i czytacie jej, to poglebia jej wiedze, zasob slow, i osluchuje sie z jezykiem, na razie nie ma wynikow tej “cichej” nauki, ale kiedy przyjedzie czas, bedziesz zaskoczona, zadowolona i dumna ze swojej coreczki!!!
          pozdrawiam, zycze cierpliwosci
          Magda i

          • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

            Jeszcze zatęsknisz za spokojem i za ciszą:) Ona jest jeszcze malutka i ciesz się, ze mówi mama! Mój Kuba zaczął mówić mama chyba w 12 miesiącu, a po kilku dniach przerzucił się na kaja i tak ma do dziś, a już 16 miesiąc mu biegnie. Grunt, zebyś Ty córeczkę rozumiała i mogła zaspokoić jej potrzeby. A mówieniem sama Cię wkrótce zaskoczy:)

            kaja i kubek (09.11.03)

            • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

              Moj synek ma 19 miesięcy i mówi tyle, co Twoja córeczka.
              Ja nie rozpaczam, czekam aż nadejdzie ten dzien, kiedy w końcu szanowny Igorek raczy się odezwać.
              Wg mnie, najw. jest, że dziecko w ogóle coś mówi. Wtedy wiadomo, że jest ok 🙂
              Daj malej czas, ma prawo jeszcze nie mówić 🙂

              • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                Dziękuję Wam mamy:) Wiem, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, tylko same wiecie, jak przykre mogą być porównania z innymi maluchami (często młodszymi). Fakt, że moja mała od tygodnia sama chodzi i chyba to ją rzeczywiście pochłania. Ale też chciałabym już usłyszeć jakieś konkrety:) Niemniej dziękuję za opinie. Widzę, że można na tym forum uzyskać pomoc:)

                • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                  Martwiłam się tak samo! Już nawet do logopoedy chciałam biec gdy moja pediatra powiedziała, że dopóki wyraźnie wiadomo, że dziecko słyszy i reaguje na polecenia nie należy się marwtić. Treaz mamy prawie 17 m-cy i się “rozgadałyśmy” Dlatego radzę trochę cierpliwości i na pewno malutka się rozkręci – bo często dzieci kosztem jednego sukcesu inne góry zdobywają póżniej. Choć jestem zdania, że dziecko należy bacznie obserwować aby potem nie było za późno ale 11 m-cy to przecież ma jeszcze czas. JESZCZE CIę ZAGADA :))

                  Julia i Laura (15.09.2003)

                  • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                    hahahahah ;)))) to co ja mam powiedziec? Moje dziecko mowi tylko bam i mama ;))) a ostatnimi czasy tylko piszczy 😉

                    • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                      Moja J mowila tata, baba, daj, nie…. od jakiegos czasu nie mowi nic lub bardzo malo 2 slowka 😉 Wiem natomiast, ze mnie rozumi bo wykonuje polecenia i kiwa glowka na tak lub na nie i pokazuje paluchem ;)))

                      • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                        Z moja siostra tak bylo ;)))) zaczela mowic jak miala 3 latka i jak juz zaczela to matka prosila aby na chwilke sie czyms zajela niz tylko gadaniem ;))) Byla do tego stopnia rozgadana, ze jak juz nie mielismy sily jej sluchac to targala nas za wlosy i kazala chociaz na siebie spogladac ;)))
                        Do tej pory moja siostra gada jak najeta i jak ja slysze przez 4 godziny to juz pozniej tylko jej przytakuje ;))) Ona gada rowniez przez sen ;))) i czasami nawet po angielsku i niemiecku ;)))) Jest okropna ;)))) Jest 13 lat mlodsza, wiec jej wybaczam ;))) chociaz czasem uszy wiedna ;))) wspolczuje mojej mamie bo ona jest caly dzien w domu…. a ja wiadomo widze je tylko raz na jakis czas 😉

                        Buziaki 🙂

                        • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                          O rany, rekompensuje sobie te pierwsze 3 lata dosyć ostro ale żeby aż przez sen


                          Dorcia 08.08.04

                          • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                            O! Moja też piszczy nieziemsko:) Wiem, że słuch ma dobry, domaga się muzyki i chce tańczyć (niestety najbardziej ruszają ją melodie tzw. niskich lotów:)
                            Najwyraźniej po prostu jest leniwa do gadania…
                            Pozdrawiam

                            Ewunia 11-03-2004

                            • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                              Dziękuję Judy za słowa otuchy:) Będę ją obserwować. Tak łatwo oś przegapić… Słuch ma dobry, choć czasem mam wrażenie, że cierpi na jego zanik, kiedy mówię np. ‘nie wolno’:)

                              Ewunia 11-03-2004

                              • Re: 11 miesięcy i nie mówi:((

                                Ejże, mamuśka… Nie martw się. Połowa dzieciaczków w mojej rodzinie zaczynała “rozmowę” baaardzo późno (po 2 roku życia) Teraz są już prawie dorosłymi ludźmi i wszystkim bez wyjątku buzia się nie zamyka Ze wszystkich tym niby “milczków” wyrosły straszne gaduły (nie żartuje)

                                Serdecznie pozdrawiam

                                Lilianka

                                • Re: spoko

                                  Moja ma prawie 13 miesiecy i mowi pare jakis slowek,mama,dada,dac,czasem powie -nie,a ostatnio mowi piesio!!!! hehehe,sama widzisz, ze tonieiwele,bo jeszcze nie pora na rozgadywanie sie,ale juz niebawem sama bedziesz zmeczona gadaniem dziecka… Na pewno jednak ono cie rozumie,wiec n9ie martw sie.

                                  Znasz odpowiedź na pytanie: 11 miesięcy i nie mówi:(((

                                  Dodaj komentarz

                                  Angina u dwulatka

                                  Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                  Czytaj dalej →

                                  Mozarella w ciąży

                                  Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                  Czytaj dalej →

                                  Ile kosztuje żłobek?

                                  Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                  Czytaj dalej →

                                  Dziewczyny po cc – dreny

                                  Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                  Czytaj dalej →

                                  Meskie imie miedzynarodowe.

                                  Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                  Czytaj dalej →

                                  Wielotorbielowatość nerek

                                  W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                  Czytaj dalej →

                                  Ruchome kolano

                                  Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                  Czytaj dalej →
                                  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                  Logo
                                  Enable registration in settings - general