pilne pytanie z prawa pracy

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #14521

  agnes02

  Ostatnio mój zakład pracy przekazywał wszystkim pracownikom porozumienia do podpisania, które zmieniały warunki płac poprzez zmniejszenie o 5 %. Tak jak napisałam było to w formie porozumienia, a nie wypowiedzneia zmieniającego. Ja z moją koleżanką niestety podpisałyśmy takie porozumienia, Kadry wiedziały, ze jesteśmy w ciąży.
  Czy w takiej sytuacji mogę jeszcze coś zrobic? , gdzieś sie odwołać? Dodam, że Zakład pracy jest duży , pracuje tu ok 200 osób.
  Będę wdzięczna za Wasze rady.
  ga (+ 23 tyg. Michałek)

  #216159

  efa

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  nie wiem czy mozesz cos zrobic z podpisanym porozumieniem – mozesz natomiast isc na zwolnienie lekarskie i nie pracowac – a do macierzynskiego liczy sie srednia z ostatnich 6 miesiecy, wiec niestety nowe zarobki beda mialy wplyw na wysokosc macierzynskiego…
  a jak wrocisz do pracy to musza Ci dac to samo wynagrodzenie ktore mialas przed urlopem. Szkoda ze podpisalas to porozumienie- bo teraz chyba nic juz nie zrobisz…  #216160

  agnes02

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  No niestety w tym przypadku chyba sama wpuściłam się w kanał, ale czy Zakład pracy powinien podsuwać mi takie porozumienie, skoro wiedzieli o ciąży?

  #216161

  lea

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  w przypadku zmian jakichkolwiek w warunkach zatrudnienia nie liczy sie ost. 6 miesiecy – tak bylo u mnie, ale nie wiem czy to porozumienie tez tak sie liczy…

  Lea i Mati tańczący z pępowinami (14.03.03)

  #216162

  ika

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  Prawo pracy nie zezwala na obniżanie pensji kobietom w ciąży. Nie wiem jak to wyglada obecnie w Twojej sytuacji, skoro porozumienie to zostało juz przez Ciebie podpisane. Ale może nie wszystko stracone. Najlepiej będzie jesli zadzwonisz do państwowej inspekcji pracy i zapytasz się o to, albo spróbujesz na stronie gazety wyborczej http://www.gazeta.pl/praca wpisując na stronie głównej portalu hasło:prawo matek. Mozesz również spytac specjalistów na forum.
  pozdrawiam cieplutko
  Ika

  #216163

  rudasek

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  Hej!
  Twój zakład pracy nie jest niezwykły.
  Są gorsze mimo , że są to instytucje ogólnie znane i „zalane” nagrodami za polityke personalną ……tak jak mój.
  Nie dziwi mnie to…

  Rudasek i Mróweczka [ 01.09.2003]  #216164

  iwonatrinity

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  Niestety jest podpisane obustronne porozumienie, więc przepisy o zakazie zmniejszania pensji kobiecie w ciąży tu nie obowiązują. Zakład nie mógłby Ci dać wypowiedzenia zmieniającego, którego nie zaakceptowanie kończy sie wypowiedzieniem pracy przez pracodawcę, bo jesteś przecież chroniona i nie można Cie zwoolnić- byłaby to zmiana warunków jednostronna. Natomiast porozumienie- jest akceptacją warunków przez Ciebie. Czy z treści porozumienia jasno wynika że akceptujesz warunki? Moze można by to zakwestionować, że Twój podpis jest np. podpisem przyjęcia do wiadomości warunków a nie akceptacją. Jeżeli jest to jednak typowe porozumienie to raczej nie pozostawia takiej luki. Chyba niestety w takiej sytuacji nic nie można juz odkręcić…. Zadzwoń na wszelki wypadek do insepkcji pracy, chociaż z ich poradami to różnie bywa……. Ostatnio nie potrafili mi powiedzieć czy pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego kobiety w ciązy, trwającego krócej niż 6 dni jest płatny (a jest!)

  Ivo i tygrysek (21.08.2003r.)

  #216165

  iwonatrinity

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  Czy powinien- jest kwestią jedynie moralną….. wykorzystali Twoją nieświadomość, a to nieładnie z ich strony. Mogłaś spokojnie nie podpisywać i nie mogli by Cie tknąć. Inna kwestia czy masz zamiar wrócić z powrotem po urlopie macierzyńskim do firmy- wtedy jednak nie ma co wojować z szefostwem….

  Ivo i tygrysek (21.08.2003r.)

  #216166

  agnes02

  Re: pilne pytanie z prawa pracy

  Na porozumieniu jest napisane, że strony akceptuja te warunki, więc chyba niestety 🙁
  Dzwoniłam do pip-u, ale rzeczywiście z tego co mi mówili przez telefon, niezbyt dobrze świadczy o ich kompetencjach.
  ada + MICHAŁEK

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close