Zlożenie wypowiedzenia,jaki okres tego wypowiedzenia?

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #95578

    a-nushka

    Mam pytanie znów ‘kadrowe’.

    Pracownik ma umowe na czas określony, pracuje ponad pół roku w firmie, w umowie pracownik nie ma nic napisane nt okresu wypowiedzenia czy 2 tyg czy miesiac..
    Kiedy taki pracownik powinien złożyć wypowiedzenie, na ostatni dzień miesiąca czy w piątek pod koniec tygodnia?
    I czy pracodawca musi sie zgodzić na wykorzystanie przez tego pracownika urlopu wypoczynkowego jaki mu pozostał (chodzi o ten czas wypowiedzenia) ?

    Mam kodeks pracy przed sobą ale nie mogę się dokładnie doczytać.

    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    #2042686

    kruszyna

    Zajrzyj tutaj
    wg mnie jezeli nie ma klauzuli o mozliwosci wypowiedzenia (z art. 33 kp) to taką umowę można rozwiązać tyko na mocy porozumienia stron albo z upływem czasu na jaki byla zawarta.



    #2042687

    nena75

    Zamieszczone przez a_nushka
    Mam pytanie znów ‘kadrowe’.

    Pracownik ma umowe na czas określony, pracuje ponad pół roku w firmie, w umowie pracownik nie ma nic napisane nt okresu wypowiedzenia czy 2 tyg czy miesiac..
    Kiedy taki pracownik powinien złożyć wypowiedzenie, na ostatni dzień miesiąca czy w piątek pod koniec tygodnia?
    I czy pracodawca musi sie zgodzić na wykorzystanie przez tego pracownika urlopu wypoczynkowego jaki mu pozostał (chodzi o ten czas wypowiedzenia) ?

    Mam kodeks pracy przed sobą ale nie mogę się dokładnie doczytać.

    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    ja nie kadrowa, więc jeśli się mylę to dziewczyny mnie poprawią…
    mając umowę na czas określony ma się 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia liczy się od soboty po dniu złożenia wypowiedzenia, czyli jeśli składasz w poniedziałek to tak naprawdę pracujesz jeszcze 3 tygodnie, jeśli składasz w piątek to 2 tygodnie + jeden dzien (ten piątek właśnie). Pracodawca nie musi się zgodzić na wykorzystanie zaległego urlopu, ale jeśli tego nie zrobi musi wypłacić ekwiwalent pieniężny.

    #2042688

    a-nushka

    Dziękuje 🙂

    #2042689

    mk1

    Umowa o prace na czas określony dłuższy niz sześć miesiecy może byc wypowiedziana przez jedną ze stron tylko w sytuacji gdy strony tak postanowiły. W umowie o prace powinna byc odpowiednia klauzula(art 33 KP Przy zawieraniu umowy o prace na czas określony, dłuzszy niż sześć miesięcy strony moga przewidzieć dopuszczalność wczesniejszego jej rozwiazania za 2 tyg wypowiedzeniem jeżeli jest to umowa na czas zastepstwa za innego pracownika to okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze art 33 ze znaczkiem 1). Umowy o prace na czas okreslony nie można rozwiązać za wypowiedzeniem, o ile nie przewiduje tego sama umowa. Mozna rozwiązać taka umowę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik może ale nie musi wykorzystac przysługujacy mu urlop wypoczynkowy za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent. Urlop przysługuje proporcjonalnie do przepracowanego okresu.
    Jeżeli jest klauzula o wypowiedzeniu (art 33) za dwutygodniowym wypowiedzeniem to takie wypowiedzene zawsze kończy sie w sobotę tzn jak złozysz go dzisiaj(16 wrzześnia) to termin rozwiązania upłynie 4 października. Pozdrawiam

    #2042690

    a-nushka

    W umowie nie jest nic napisane nt wypowiedzienia za 2 tygodniowym okresem. Czyli co, nie mozna zlozyc tego wypowiedzenia, ani wykorzystac nabyte urlopu, jesli pracodawca sie na to nie zgodzi?
    Natomiast to ze musi wyplacic ekwiwalent to wiem 🙂



    #2042691

    kruszyna

    Zamieszczone przez a_nushka
    W umowie nie jest nic napisane nt wypowiedzienia za 2 tygodniowym okresem. Czyli co, nie mozna zlozyc tego wypowiedzenia, ani wykorzystac nabyte urlopu, jesli pracodawca sie na to nie zgodzi?
    Natomiast to ze musi wyplacic ekwiwalent to wiem 🙂

    Wg mnie masz rację

    #2042692

    mk1

    Zamieszczone przez a_nushka
    W umowie nie jest nic napisane nt wypowiedzienia za 2 tygodniowym okresem. Czyli co, nie mozna zlozyc tego wypowiedzenia, ani wykorzystac nabyte urlopu, jesli pracodawca sie na to nie zgodzi?
    Natomiast to ze musi wyplacic ekwiwalent to wiem 🙂

    A jest cos na temat art 33? Jeżeli niema wypowiedzenia złożyć nie mozesz jedynie możesz złożyć prosbe o rozwiazanie za porozumieniem stron na które pracodawca mo że się zgodzic bądz nie. Taka sama sytuacja jest jeśli chodzi o urlop. Jeżeli nie pozwoli Ci wykorzystac a zgodzi sie na wcześniejsze rozwiazanie umowy to musi Ci wypłacic ekwiwalent. To jest Twoja pierwsza praca?

    #2042693

    a-nushka

    W sumie nie chodzi o mnie… Na szczescie, pracy zmieniac nie mam zamiaru i zwalniac bez przyczyny sie nie chce 🙂

    Znajoma o rade mnie spytala, chcialam jej pomoc.
    Dziekuje Wam.

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close