Termin porodu w Święta? Spokojnie! – 5 rad dla przyszłej mamy

Już bardzo niewiele dzieli nas od przerwy świątecznej i długo wyczekiwanych dni w gronie najbliższych. Dla przyszłych mam, których termin porodu przypada na okres okołoświąteczny lub Nowy Rok, ten czas może być jednak stresujący. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże przetrwać święta w magicznej atmosferze i bez zbędnego niepokoju.

#1 Podejdź do przygotowań z dystansem

Choć po latach patrzenia na nasze mamy i babcie święta kojarzymy z intensywną pracą, gruntownymi porządkami i godzinami spędzonymi w kuchni, w tym roku podejdź do tego wszystkiego z dystansem i nie daj się zwariować. W twoim stanie nikt nie będzie od ciebie wymagał pracy na pełnych obrotach. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc męża lub dzieci. Wspólne pakowanie prezentów, gotowanie czy dekorowanie świątecznych ciasteczek będzie przy okazji świetną zabawą dla całej rodziny. By nie spędzać długich godzin w dusznej kuchni i nie stresować się, czy ze wszystkim zdążysz, część potraw przygotuj wcześniej i włóż do zamrażarki. A jeśli dostaniecie zaproszenie na wigilijną kolację u mamy czy siostry, chętnie skorzystaj – oszczędzi ci to sporo pracy i stresu oraz pozwoli naprawdę cieszyć się rodzinnymi świętami.

#2 Przygotuj wcześniej niezbędne rzeczy

By rozładować napięcie związane ze zbliżającym się terminem porodu i odzyskać spokój ducha, postaw na odpowiednią organizację. Niezbędne rzeczy do szpitala dla siebie i maleństwa przygotuj wcześniej. Spakowana torba to jedno zmartwienie mniej – zamiast wciąż myśleć, co jeszcze powinnaś zabrać, będziesz mogła skupić się na pełnym przeżywaniu świątecznego czasu z najbliższymi. Pamiętaj także, że kiedy będziesz wychodziła ze szpitala ze swoim maleństwem, na zewnątrz będzie pewnie zimno i wietrznie – weź to pod uwagę przygotowując wyprawkę dla maluszka. Fotelik powinien mieć odpowiednią wkładkę dla noworodka, bardzo przyda się także ciepły zabudowany wózek. Wśród artykułów dziecięcych w zimowej wyprawce nie powinno zabraknąć czapeczek, otulacza, ciepłych kocyków, śpiworka czy kombinezonu z kapturem.

#3 Nie zapomnij o kontrolnych badaniach

W ostatnim trymestrze ciąży szczególnie ważne jest monitorowanie stanu twojego maluszka. W ferworze świątecznych przygotowań nie zapomnij o wizycie kontrolnej u swojego ginekologa lub położnej. Jeśli często towarzyszy ci niepokój o maleństwo, badania USG i KTG przed świętami uspokoją cię i pozwolą sprawdzić, czy z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego. Jeśli mieszkasz daleko do szpitala lub dla spokoju ducha chciałabyś mieć możliwość wykonania KTG także w czasie świąt, zapytaj swojego ginekologa lub położną o możliwość zabrania do domu teleKTG. Taką opcję oferuje coraz więcej gabinetów w Polsce. Można w nich wypożyczyć mobilne urządzenie Pregnabit do wykonywania KTG w dowolnym miejscu i czasie. W razie niepokoju badanie wykonasz na własnej kanapie, a wynik zostanie przeanalizowany w Medycznym Centrum Telemonitoringu, czynnym 24/7 (również w święta). Informację zwrotną otrzymasz SMS-em i przestaniesz się martwić.

#4 Zachowaj zdrowy rozsądek

Jeśli w czasie przygotowań lub świętowania źle się poczujesz lub zaczną się skurcze – zachowaj zdrowy rozsądek. Nie lekceważ objawów, ale również nie panikuj. Na świątecznym stole znajduje się mnóstwo ciężkostrawnego jedzenia i to z nim mogą być związane twoje dolegliwości. Najważniejszy jest spokój w podejściu do objawów – nie należy wpadać w panikę i pędzić do szpitala z najmniejszym skurczem, ale z drugiej strony jeśli źle się poczujesz, nie ukrywaj przed rodziną swojego stanu. Podczas ostatniej przedświątecznej wizyty u ginekologa zapytaj, czego możesz się spodziewać i jak reagować w przypadku konkretnych dolegliwości.

#5 Myśl pozytywnie

Termin porodu w Boże Narodzenie czy Nowy Rok sprawia, że wiele przyszłych mam zaczyna się niepokoić i wyobrażać najróżniejsze kłopoty – choćby nieobecność lekarza czy problem z dotarciem do szpitala. A przecież w święta placówki działają bez zmian, a lekarze i pielęgniarki pełnią dyżury jak w każdy inny dzień. Choć personel medyczny może pracować w nieco okrojonym składzie, na pewno nie zabraknie ci odpowiedniej opieki – warto o tym pamiętać i nie stresować się na zapas. Jeśli chodzi o dojazd, to może się nawet okazać, że trasę do szpitala pokonacie szybciej niż zwykle – Boże Narodzenie i Nowy Rok większość osób spędza w domu z bliskimi, dlatego ruch na drogach jest o wiele mniejszy. Najważniejsze jest pozytywne myślenie – pamiętaj, że narodziny maluszka to najpiękniejszy świąteczny prezent, którego na pewno długo nie zapomnisz!


Materiał prasowy Pregnabit
Zdjęcie główne: depositephotos.com

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo