To imię robiło furorę w PRL-u, a wymyślił je sam Mickiewicz. Piękne, ale teraz budzi kontrowersje

To wyjątkowe imię wymyślił Mickiewicz na potrzeby swoich literackich prac. Dobrze się przyjęło, a w PRL-u biło rekordy popularności.

Imię Grażyna – skąd pochodzi? Co oznacza?

Imię Grażyna zostało stworzone przez Adama Mickiewicza na potrzeby powieści litewskiej o tym samym tytule Grażyna. Konstrukcja powstała bardzo prosto, do litewskiego grażi (pol. piękna) pisarz dodał żeńską końcówkę -na. Choć samo dzieło nie jest szczególnie omawiane w szkołach, to imię na długo zapadło w pamięci Polaków. Największą popularność można było zaobserwować w okolicach PRL-u.

Sprawdź: Niedawno mało która dziewczynka nosiła to imię. Jest “znakiem zwycięstwa” i powoli wraca do łask

Jaka jest Grażyna? Cechy imienia

Grażyny to osoby o empatycznym, wrażliwym usposobieniu. Są wyczulone na krzywdę innych, dlatego współczują innym i chętnie im pomagają. Grażyny są niezwykle cierpliwe i skrupulatne – dzięki temu osiąga swoje ambitne cele. Jest racjonalna, rzadko kieruje się emocjami – analiza i krytyczna ocena sytuacji bierze górę. Grażyny są niezwykle towarzyskie i bardzo łatwo nawiązują nowe znajomości. W związku Grażyna fascynuje swojego partnera i tworzy ciepły, przyjazny dom. Kariera Grażyny podobnie jak ona sama jest skrupulatna – Grażyny pną się po szczeblach kariery swoją konsekwencją.

Sprawdź: To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza “prawdę i szlachetność”

Jakie są słynne Grażyny?

  • Grażyna Hase – polska projektantka mody
  • Grażyna Torbicka – dziennikarka
  • Grażyna Błęcka-Kolska – aktorka
  • Grażyna Bacewicz – kompozytorka i skrzypaczka
  • Grażyna Strachota – aktorka

Grażyna współcześnie: czy cieszy się popularnością?

Grażyna to imię, które nosi wiele naszych babć i mam. Popularność tego imienia w czasie PRL-u była niezwykle wysoka, a w sumie imię Grażyna do 2019 roku (jak podaje GOV) nosi ok. 224 tysięcy kobiet. Dzięki temu Grażyna plasuje się dość wysoko w rankingu. Choć daleko jej do pierwszego miejsca, czyli Anny, którą nosi ok. miliona kobiet. Współcześnie Grażyna jest rzadko wybieranym imieniem. W 2022 roku otrzymało je 7 dziewczynek, dlatego, że nie ma najlepszych konotacji za sprawą memów (Janusz i Grażyna). Niewątpliwie jednak jest to piękne i dźwięczne imię. Na forach rodzice dzielą się różnymi opiniami, jedni uważają, że skojarzenia nie powinny determinować oceny imienia, drudzy mówią o silnej naleciałości z popkultury, która ją psuje.

Nie ma brzydkich i ładnych imion – to jest tylko kwestia wyboru skojarzeń z nimi związanymi, co kto preferuje. forum Kafeteria

moim zdaniem Grażyna, tak jak Marzena, Bożena, Żaneta, to takie strasznie “twarde” imiona

forum Kafeteria

Sprawdź: To imię wciąż nosi najwięcej kobiet w Polsce. Oznacza “wdzięk” i bije na głowę Hannę oraz Zuzannę

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo