To imię wciąż nosi najwięcej kobiet w Polsce. Oznacza “wdzięk” i bije na głowę Hannę oraz Zuzannę

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich kilku latach prym w wyborze imion damskich dla dzieci wiodą Hanna, Zuzanna, Zofia i Julia. Okazuje się, że mimo niegasnącej popularności inne imię wciąż nosi w Polsce najwięcej kobiet. Oznacza “wdzięk” i wielu osobom kojarzy się z rudowłosą dziewczynką z serii popularnych książek.

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji jeszcze w styczniu 2022 r. najwięcej kobiet w Polsce, bo aż 1 053 032 nosiło imię Anna. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna, a na trzecim Maria. Praktycznie każdy z nas kojarzy osobę, która nosi te imiona i mimo niegasnącej popularności Hanny, Zuzanny i Zofii, to właśnie Annę możemy spotkać najczęściej. Co oznacza to imię?

Sprawdź: W latach 90. wszyscy chcieli nazywać tak córki. Dziś rodzice rzadko wybierają to imię. Powodem może być dość przestarzałe znaczenie

Jaka jest kobieta o imieniu Anna? Skrywa w sobie wiele emocji

Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego. Oznacza “łaskę” i “wdzięk”. W Polsce zaczęto je nadawać około XIII w., a od tego imienia powstało też inne, które dziś cieszy się ogromną popularnością – Hanna.  Osoby o tym imieniu uchodzą za łagodne, życzliwe i cierpliwe. Mimo to w razie potrzeby potrafią postawić na swoim. Stawiają na samodoskonalenie i mają ogromne pokłady energii. Nie opuszczają ich kreatywne pomysły, a ludzie lgną do nich i zazwyczaj chcą przebywać w ich towarzystwie. Jeśli napotkają na swojej drodze kogoś, kto nie życzy im dobrze, szybko wyeliminują go ze swojego życia.

Sprawdź: Najwięcej dziewczynek o tym imieniu urodziło się w 2009 roku. Teraz za sprawą znanego piłkarza znów pnie się na szczyt popularności

Ciekawostki o imieniu Anna. Ma wiele zdrobnień

Anny obchodzą imieniny 10 stycznia, 27 lutego, 23 czerwca, 15 lipca i 1 września. Istnieje wiele zdrobnień dla Anny, którymi można się posłużyć. Do najpopularniejszych należy Andzia, Aneczka, Anulka, Ania, Aniula, Anula i Nutka. Osoby o tym imieniu najlepiej sprawdzą się w pracy jako stewardesa, dziennikarka, reporterka, pisarka, dekoratorka wnętrz i nauczycielka. Imię często kojarzy się z książkową Anią z Zielonego Wzgórza. Wśród sławnych osób o tym imieniu można wyróżnić piosenkarki Annę Dąbrowską, Annę German, Annę Wyszkoni i Annę Marię Jopek. Imię nosi też aktorka Anna Cieślak i Anna Dymna, a także dziennikarka Anna Wintour.

Sprawdź: To imię dla dziewczynki błyskawicznie zyskuje popularność. Jest niezwykle eleganckie i klasyczne

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo