To królewskie imię cieszy się złą sławą, choć ma piękne korzenie. Zawinił ten kultowy serial

Wybierając imię dla dziecka, rodzice nie kierują się wyłącznie swoim gustem czy rodzinną tradycją, ale również biorą pod uwagę szerszy kontekst, czyli to, jak dane imię funkcjonuje w kulturze. Niektóre propozycje budzą niestety bardzo negatywne skojarzenia, głównie ze względu na słynne polskie filmy czy seriale. Jedno z nich owiane jest szczególnie złą sławą.

To imię dla chłopca owiane jest złą sławą. Wszystko przez znany serial

Ferdynand to imię naprawdę unikatowe. Wywodzi się z języka staroniemieckiego i powstało z połączenia dwóch słów: “fridu” (oznaczającego “spokój, opiekę”) oraz “nand” (który oznacza “śmiały”). Mimo germańskich korzeni imię szybko zyskało popularność w całej Europie i ma swoje odpowiedniki w różnych językach. Z czasem przywędrowało również do Polski, chociaż tutaj nigdy nie zrobiło zawrotnej “kariery”.

Chociaż w Polsce nie było specjalnie popularne wśród rodziców, to jednak wciąż kojarzyło się raczej pozytywnie. Brzmi bardzo dostojnie i poważnie, dlatego nosiło je wielu władców, a także niezwykle ważne postaci dla historii Europy, m.in. podróżnik Ferdynand Magellan, językoznawca Ferdinand de Saussure czy konstruktor samochodów Ferdinand Porsche.

Niestety od 1999 roku imię Ferdynand kojarzy się Polakom raczej negatywnie. Nosił je bowiem główny bohater jednego z najbardziej popularnych seriali komediowych – “Świat według Kiepskich”. Głowa rodziny Kiepskich, Ferdynand, to bezrobotny, leniwy mężczyzna w średnim wieku, który całe dnie spędza w fotelu, oglądają telewizję i popijając piwo. Ze względu na złą sławę rodzice nie decydują się nazywać tak synów. W 2023 imienia tego nie nadano ani razu, a w 2022 nazwano tak tylko 4 chłopców.

Zobacz: Od rolnika do legendy. Nie uwierzysz, jak wiele osób myli to zdrobnienie z samodzielnym imieniem!

Te imiona źle się kojarzą

W katalogu polskich imion znajdziemy jeszcze wiele innych propozycji, które budzą negatywne skojarzenia wśród Polaków. Głównie ze względu na bohaterki i bohaterów kultowych polskich filmów i seriali. Zdaniem niektórych brzmią nieelegancko, a nawet wulgarnie – mowa tu m.in. o takich propozycjach jak: Elwira, Aldona, Angelika, Ramona, Roksana czy Wioletta.

Sprawdź też:

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general