To królewskie imię nosiły niegdyś tylko córki władców. Dobrze znane w pokoleniu naszych babć, a dziś całkiem zapomniane

W katalogu polskich imina znajdziemy wiele propozycji, które mimo swojej wyjątkowości nie cieszą się specjalną popularnością wśród rodziców. Część z nich wyszła z mody już dawno temu, a dziś nadawane są sporadycznie. Jedno z takich imion było niegdyś zarezerwowane wyłącznie dla królewskich córek i żon. Skąd wynika jego oryginalność?

Imię zarezerwowane dla księżniczek

Regina to imię o wyjątkowych korzeniach. Pochodzi bowiem od łacińskiego słowa o tym samym brzmieniu – “regina” – które po polsku oznacza po prostu “królową”. Ze względu na swoje oryginalne znaczenie przez wieki często nadawano je w rodzinach królewskich całej Europy – często nosiły je córki i żony królów (m.in. jedna z nieślubnych córek Zygmunta I Starego). W Kościele katolickim to imię nosiło również wiele świętych, np. św. Regina z Alezji, dziewica i męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Przez całe wieki imię Regina uchodziło więc za wyjątkowo prestiżowe i cieszyło się ogromnym uznaniem. Jeszcze w okresie PRL-u rodzice często wybierali je dla swoich córek, stąd tak wiele kobiet o tym imieniu w pokoleniu naszych mam czy babć. Z czasem jego popularność zaczęła jednak słabnąć, a aktualnie jest to jedna z najbardziej niszowych propozycji. W 2023 roku nadano je zaledwie 4 razy, a w całym 2022 – w sumie tylko 13 razy.

Zobacz: 5-literowe imiona dziewczęce królują w 2023. Z krótkiego imienia wynika wiele korzyści dla dziecka

Królewskie imiona dla dzieci. Które są najbardziej wyjątkowe?

Wśród polskich imion jest wiele propozycji brzmiących niezwykle dostojnie, które niegdyś nosili nasi władcy i władczynie. Rodzice, którzy je dziś wybierają, mają gwarancję, że nadadzą swoim dzieciom naprawdę oryginalne imiona.

  • Kazimierz – imię pochodzenia starosłowiańskiego, pochodzi od słów kazi (niszczyć) i mir (pokój), a oznacza człowieka, który niszczy spokój wrogów.
  • Bolesław – imię starosłowiańskie oznaczające mężczyznę, który ma zdobyć dużą sławę.
  • Katarzyna – wywodzi się od greckiego słowa „katharos”, które oznacza „czysty”, „prawy”.
  • Anna – pochodzi z języka hebrajskiego, od słowa łaska“,
  • Karol – utworzone d słowa „karl” oznaczającego: „małżonek”, „mąż” lub „bohater”

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo