Trzynastka (emerytury): Kiedy wypłata 13 emerytury w 2021 roku?

Dodatkowe świadczenie pieniężne roczne po raz pierwszy zostało wypłacone w 2019 roku. Pieniądze otrzymało blisko 10 milionów Polaków. Czy będą trzynastki dla emerytów w 2021 roku – tak! W tym roku 13 emerytura zostanie wypłacona już po raz trzeci, jest ona niezależna od wysokości emerytury. W 2019 roku wynosiła ona 1100 zł brutto, natomiast w 2020 roku 1200 zł brutto. Ile będzie wynosić 13 emerytura 2021 netto, a ile brutto?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Trzynasta emerytura będzie wypłacana już w kwietniu.
  • Trzynastkę wszyscy emeryci otrzymają w tej samej kwocie i będzie wynosiła on 1022,30 zł netto.
  • Świadczenie będzie wypłacane automatycznie wszystkim osobom, które w dniu 31 marca mają prawo do emerytury bądź renty.
  • W przeciwieństwie do trzynastki, o wypłacie czternastki będzie decydowała wysokość pobieranych świadczeń.

Ile wynosi trzynasta emerytura w 2021 roku?

Dodatkowa wypłata nie będzie obliczana indywidualnie, wszyscy otrzymają taką samą kwotę trzynastej emerytury. Będzie ona równa wysokości najniższej emerytury, która od dziś wynosi 1250,88 zł brutto. Kwota ta zostanie pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy – 17 proc. oraz składkę zdrowotną. Kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie zatem 1066,30 zł. Natomiast trzynasta emerytura 2021 netto będzie niższa o 40 zł z powodu nieuwzględnionej kwoty zmniejszającej ten podatek i będzie wynosiła 1022,30 zł. Dodatkowe świadczenie ma być finansowane z budżetu państwa oraz Funduszu Solidarnościowego. 

Od kiedy wypłata 13 emerytury?

Zastanawiasz się kiedy trzynastka dla emeryta będzie wypłacana w 2021 roku? Trzynastą emeryturę seniorzy otrzymają już w kwietniu. Przekazana ona zostanie w tym samym dniu i w tej samej formie co tradycyjna emerytura. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, aby ją otrzymać. 

Sprawdź: Czy dziadkowie mogą płacić alimenty na wnuki?

Komu przysługuje trzynastka emerytury?

13 emerytura – dla kogo? Dodatkowe świadczenie otrzymają wszystkie osoby pobierające emeryturę i rentę, dotyczy to również rolników oraz osób z emeryturami pomostowymi i zasiłkami przedemerytalnymi. Trzynasta emerytura należy się również osobom, którym przysługują uzupełniające świadczenia rodzicielskie, renty strukturalne bądź socjalne oraz renty inwalidzkie, oraz wojenne. Trzynastej emerytury nie otrzymają osoby, których  na dzień 31 marca prawo do świadczeń było zawieszone. 

Kiedy 14 emerytura 2021 roku i ile będzie wynosić?

Według decyzji Senatu emeryci i renciści jesienią tego roku otrzymają kolejną dodatkową 14 emeryturę. Będzie to jednak jednorazowe świadczenie mające na celu wsparcie starszych osób z niskimi dochodami. Kwota, jaką otrzymają emeryci i renciści będzie uzależniona od wysokości pobieranej emerytury. Osoby, które otrzymują świadczenia w wysokości 2900 zł brutto bądź niższe otrzymają pełną kwotę czternastej emerytury. Po przekroczeniu tej kwoty, będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę, czyli dodatkowe świadczenie będzie pomniejszone o kwotę przekroczenia progu 2900 zł brutto. Czternasta emerytura wypłacona zostanie wraz z innymi świadczeniami w listopadzie bądź w wyjątkowych przypadkach w grudniu i styczniu.

Czy pracujący emeryci dostaną trzynastkę?

Emeryci, którzy pracują również dostaną 13 emeryturę. Jej wysokość będzie równa trzynastej emeryturze pozostałych emerytów i rencistów.

Poznaj: Najładniejsze życzenia urodzinowe dla wnuczki od dziadków

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo