Mali alergicy – Bezpieczna czystość w domu. Co na uczulenia u dzieci?

Regularne utrzymanie porządku w domu przy małym dziecku nie należy do łatwych zadań. Znalezienie czasu na codzienne porządki to jedno, drugie – dostosowanie wykonywanych czynności oraz wybór używanych detergentów, tak aby były bezpieczne na malucha. O czym należy pamiętać, zwłaszcza gdy występują uczulenia u dzieci, radzi Polska Izba Gospodarcza Czystości.

Gromadzenie rzeczy siedliskiem alergenów

Jedną z najpopularniejszych alergii, także wśród dzieci, jest ta na roztocza. Gromadzenie rzeczy nie tylko utrudnia utrzymanie porządku, lecz także może też stwarzać warunki do osadzania się kurzu i różnego rodzaju bakterii. Musimy zapobiegać takim siedliskom szczególnie, kiedy w domu mamy małe dziecko. Dobrym rozwiązaniem jest przegląd szaf i półek. Przedmioty lub ubrania, których już nie używasz, możesz oddać potrzebującym. Oczyszczając swoją przestrzeń nie tylko zdobędziesz dodatkowe miejsce, lecz także spełnisz dobry uczynek. W mieszkaniu alergika ważny jest minimalizm, pamiętaj, że na wolnostojących dekoracjach osadza się kurz. Dobrym nawykiem jest robienie zakupów z głową – nie kupuj rzeczy pod wpływem chwili. Zastanów się, czy kupowanego produktu użyjesz więcej niż raz. Niewykorzystywane przedmioty zajmują bowiem cenne miejsce w domu i zbierają niebezpieczny dla alergików kurz.

Sprawdź: Rodzaje alergii u dzieci

Uczulenia u dzieci – Dobrze dobrana chemia to bezpieczne dziecko

Narodziny dziecka nierzadko przewracają życie do góry nogami. Z dnia na dzień niemal wszystko musi zostać podporządkowane pod obecność malucha w domu. Jedną z takich kwestii jest dostosowanie doboru chemii gospodarczej w taki sposób, aby nie stwarzała zagrożenia dla naszej pociechy, w szczególności, gdy jest ona alergikiem. – Wielu producentów chemii w laboratoriach pracuje stale na zmianą w produktach i eliminowaniu czynników powodujących alergię. Przykładem są produkty bez barwników, bez związków powierzchniowo-czynnych, na bazie naturalnych surowców pochodzenia organicznego – mówi ekspert PIGC.Najlepiej, aby były oznaczone certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo. Obecnie na rynku producenci posiadają szeroką ofertę produktów m.in. antyalergicznych lub z ekologicznymi składami. Powierzchnie czyszczone tymi detergentami, będą przyjazne dzieciom. Musimy mieć na uwadze, że nadużywanie chemii czyszczącej, zwłaszcza tej o silnym stężeniu może być potencjalnym źródłem alergii, dlatego też warto używać delikatnych środków czyszczących lub rozważyć sprzątanie na sucho.

Zobacz też: Wapno na alergie – jak działa, dawkowanie, rodzaje. Co zawiera wapno dla alergików na uczulenie?

Nie mniej ważne pranie – postaw na proszek do prania dla alergików

Podobna zasada istotna jest przy wyborze środków chemicznych takich jak płyn do prania. Kiedy chodzi o ubrania maluszka, stosuj płyny i proszki delikatne, które nie podrażnią jego wrażliwej skóry. Wybór odpowiednich produktów – to jedno. Istotną rolę odgrywa również sposób ich przechowywania. Producenci i dystrybutorzy zobowiązani są do produkcji detergentów szkodzących zdrowiu w takim opakowaniu, którego dziecko nie otworzy samodzielnie. Dlatego warto przechowywać wszelkie produkty w oryginalnych opakowaniach. Co więcej, niebezpieczne lub szkodliwe środki trzymaj na wysokiej półce lub w zamkniętej szafce poza zasięgiem rączek dziecka, tak aby nie było w stanie sięgnąć po nie samo.

Zobacz też: Pranie ubranek dla noworodka

Czysty materac – dla alergika to podstawa

Łóżeczka, a przede wszystkim materace to niezwykle ważne miejsce, o którym nie można zapominać podczas sprzątania. Dzieci, szczególne małe, spędzają tam znaczną część doby, a gromadzone w materacach roztocza kurzu domowego, bakterie czy inne drobnoustroje niekorzystnie wpływają na rozwój systemu immunologicznego maluchów, szczególnie tych, którym doskwiera alergia.  Czyszczenie materaca możemy zlecić jednej z wielu firm oferujących taką usługę, fachowcy najczęściej poddadzą go trzepaniu mechanicznemu oraz czyszczeniu parowemu, co skutecznie usunie alergeny. Przy czyszczeniu łóżeczek należy także zwrócić uwagę na tekstylia, takie jak poduszki czy kocyki, które bywają siedzibą roztoczy. Powinniśmy prać je regularnie używając do tego delikatnych detergentów, które nie podrażnią skóry maluszka.

Sprawdź: Jaki materac dla dziecka?

Uczulenia u dzieci – Dywany w domu alergika

Powszechnie uważa się, że w domu, w którym mieszkają alergicy nie powinno być tekstyliów, takich jak zasłony czy dywany. Jednak ostatnie badania udowodniły, że jest wręcz odwrotnie – okazuje się, że dywan wchłaniając kurz i pył jest swego rodzaju akumulatorem i w pewien sposób oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Jeśli nasze dziecko jest alergikiem ważne, żeby pamiętać o regularnym odkurzaniu dywanu odkurzaczem z dodatkowym filtrem HEPA oraz czyszczeniu na mokro. Powinniśmy również uważać na preparaty do czyszczenia i zawarte w nich wybielacze optyczne, jeśli nie zostaną one dobrze wypłukane, mogą podrażniać skórę dziecka. Jest to wiedza szczególnie ważna dla rodziców, ponieważ maluchy często bawią się lub kładą na dywanie. Najlepszym dywanem dla alergika będzie ten łatwiejszy do czyszczenia i odkurzania, czyli z możliwie jak najkrótszym runem. Ważny może okazać się także tworzywo, z którego wykonany jest dywan, jeżeli nasze dziecko są uczulone jest na wełnę lub lanolinę wybierzmy ten syntetyczny.

Sprawdź: Czyszczenie dywanów – czyli wiedza szczególnie ważna dla rodzica

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo