Wapno dużej części osób kojarzy się przede wszystkim ze zdrowymi kośćmi i profilaktyką osteoporozy czy złamań. Nie jest to jednak jego jedyne działanie! Od wielu lat stykamy się z produktami na bazie wapna do stosowania np. w przeziębieniu, a także jako środek wspomagający w alergii – u dzieci, ale również z tego środka korzystają osoby dorosłe. Warto zatem wiedzieć, czy wapno jest faktycznie pomocne dla alergików i czy działa na alergię!
Kiedy stosuje się wapno? Na uczulenie czy kości?
Jony wapnia biorą udział w procesie mineralizacji kości, wspierają funkcjonowanie układu kostnego. Oprócz tego jony wapnia to istotny składnik działania wielu enzymów, odpowiada za impulsy bioelektryczne, proces krzepnięcia, skurcz serca. Jednym ze wskazań jest stan obniżonego poziomu wapnia we krwi tzw. hipokalcemia, ale również zmiany alergiczne np. wysypki skórne, alergiczne zmiany. Nic więc dziwnego, że wapno na uczulenie to spora liczba produktów dla alergików. Jaką rolę spełniają jony wapnia w procesach alergicznych? Jednym z jego zadań jest wpływ na przepuszczalność naczyń krwionośnych. Jony wapnia działają przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo. Produkty jak wapno dla alergików bardzo często zawierają jony wapnia, oprócz tego w składnikach suplementów diety znajduje się również kwercetyna i/lub pachnotka.
Wapno na alergię – czy to działa?
Odnośnie jonów wapnia krąży wiele opowieści. Niektórzy w leczeniu alergii stawiają wyłącznie na typowe leki przeciwalergiczne tzn. o działaniu przeciwhistaminowym (blokujące receptor H1 dla histaminy). Wapno na alergię to jeden z częściej stosowanych środków u dzieci, ponieważ wybór leków na alergię jest dość ograniczony (szczególnie dla niemowląt). Wiele osób potwierdza skuteczność wapnia, trudno jednak oczekiwać, by samo wapno znacząco zmniejszyło objawy rozległej alergii. Nie mniej warto podkreślić, że jony wapnia na alergię mogą pomóc złagodzić takie objawy jak alergiczny nieżyt nosa, zmiany skórne jak wysypki czy świąd skóry. Niekiedy może przydać się również o ugryzieniach owadów, na których jak niektóre osoby mogą być uczulone. Pewne jest to, że wapno na uczulenie wpływa na stan naczyń krwionośnych i ich przepuszczalność. Zaburzenie przechodzenia niektórych składników przez ścianę naczyń jest związana z niektórymi objawami uczulenia. Działalność przeciwalergiczna wapnia związana jest przeciwstawnym wpływ na histaminę, serotoninę i bradykininę, które zwiększają przepuszczalność naczyń.
Wapno do picia – syropy dla dzieci
Najczęściej wapno na alergię to syropy. Co wchodzi w ich skład? Przyglądając się składom kilku produktów wymienia się substancję czynną jak jony wapnia, które występują w postaci soli: wapnia glukonolaktobionianu, wapnia laktobionianu, wapnia glubionianu. Spora część leków w postaci syropów dla dzieci z wapnem do picia opiera się na sacharozie i często zawierają dodatek smakowy – aromat truskawkowy, bananowy, jeżynowy itd. Oprócz tego może występować środek konserwujący – wynika on z obecności wodnego roztworu sacharozy, potencjalnie na którym mogą wyrosnąć określone szczepy bakterii. Warto jednak przed zastosowaniem wapnia do picia w syropie zapoznać się z dołączoną ulotką, która wyklucza stosowanie jonów wapnia w przypadku np. hiperkalcemii, czyli podwyższonego poziomu wapnia. Wapno do picia – z pozoru bezbronne może wchodzić w liczne interakcje!
Leki alternatywne za wapno na alergię i uczulenie
W niektórych alergiach samy jony wapnia mogą okazać się zbyt słabe. Rzadko wapno na alergię stosuje się w tzw. monoterapii. Najczęściej jest tak, że wapno na uczulenie stanowi dodatek do typowego leku przeciwalergicznego. Takie połączenie jest często spotykane. Co stosuje się oprócz jonów wapnia na alergię? Są to leki przeciwalergiczne, które należą do 2óch grup leków tj. leki przeciwhistaminowe – antagoniści dla receptora histaminowego H1 oraz leki sterydowe (np. maść z hydrokortyzonem).