Woda gazowana w ciąży: Fakty i mity na temat picia wody gazowanej podczas ciąży

Według niektórych osób, nic nie gasi pragnienia lepiej, niż woda gazowana. W ciąży jednak przyszłe mamy dokładniej przyglądają się swoim wyborom żywieniowym i często zastanawiają się nad tym, czy dwutlenek węgla nie będzie przypadkiem negatywnie wpływał na rozwój dziecka.

Woda gazowana w ciąży: Fakty i mity na temat picia wody gazowanej podczas ciąży
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Woda powinna stanowić 80% spożywanych przez ciężarną płynów.
  • Woda gazowana nie szkodzi dziecku, jednak może powodować nasilenie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego przyszłej mamy. Picie gazowanej wody w ciąży może prowadzić do zaostrzenia się refluksu, wzdęć i kolek.
  • Należy unikać słodzonych napojów gazowanych, w tym tzw. smakowych wód, ze względu na wysoki stopień przetworzenia i zawartość cukru.

Woda gazowana w ciąży – pić czy nie pić?

Należy to wyraźnie powiedzieć: picie wody gazowanej w ciąży nie jest obarczone negatywnymi konsekwencjami, pod warunkiem jednak, że przyszła mama zadba o kilka dodatkowych czynników. Gazowana woda w ciąży pita w umiarkowanych ilościach nie tylko nie jest szkodliwa, ale niektórym przyszłym mamom może pomóc – w zwalczaniu mdłości i skutecznym nawadnianiu organizmu.

Woda gazowana czy niegazowana w ciąży

Odpowiedź na pytanie, jaką wodę pić w ciąży, jest stosunkowo prosta: czystą, w dużych ilościach i najlepiej średnio mineralizowaną. Woda niegazowana jest bardzo dobrym wyborem nie tylko dla kobiet w ciąży, ale wszystkich: szybko gasi pragnienie, nie powoduje wzdęć, nie podrażnia śluzówki żołądka, nie powoduje odbijania się. Przyszłe mamy często borykają się z problemem refluksu, niestrawności i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego niegazowana lub woda lekko gazowana w ciąży będzie lepszym wyborem, niż bardzo mocno nasycona CO2.

Fakty i mity o piciu wody w ciąży

Czysta woda powinna stanowić 80% spożywanych przez przyszłą mamę płynów. Woda mineralna gazowana w ciąży nie jest zakazana i wbrew powtarzanym niekiedy na forach internetowych opiniom – nie jest szkodliwa dla dziecka. Z pewnością jednak może wpływać na podrażnianie układu pokarmowego przyszłej mamy, a tym samym prowadzić do wzdęć i pogłębiania się zgagi. Z pewnością w ciąży warto zwrócić uwagę na ilość minerałów znajdujących się w wodzie – większość wód znajdujących się na sklepowych półkach to wody źródlane, o bardzo niskiej zawartości składników mineralnych. Zamiast nich równie dobrze można spożywać przefiltrowaną wodę kranową.

Sprawdź:  Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: Jak złagodzić ból?

Jeśli przed ciążą przyszła mama spożywała głównie wodę gazowaną, nie ma powodu do tego, aby całkowicie z niej zrezygnowała, jeśli nie doświadcza wyżej wymienionych dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę jest w ciąży bardzo duże, a picie gazowanej wody może utrudniać jej prawidłową podaż.

Sprawdź: Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Co zamiast wody?

Zdecydowanie czysta woda powinna być pierwszym wyborem każdej przyszłej mamy (i nie tylko). Kobiety w ciąży powinny wypijać nawet 3-4 litry wody w ciągu dnia, a to ze względu na wzmożone zapotrzebowanie organizmu. Do pełnej wymiany wód płodowych dochodzi co około 3 godziny, dodatkowo zwiększa się objętość krwi krążącej w organizmie (nawet o 2 litry!). W ostatnich tygodniach przed porodem organizm potrzebuje też wodę do jej magazynowania, co niestety często obserwowane jest przez przyszłe mamy w postaci obrzęków. To zupełnie naturalny proces i nie należy go powstrzymywać poprzez unikanie przyjmowania płynów. Organizm magazynuje wodę na wypadek nagłej utraty krwi w trakcie porodu – woda jest niezbędne do produkcji osocza, a także mleka.

Odpowiednią podaż płynów warto jednak uzupełniać – dla własnego urozmaicenia i z powodów zdrowotnych – innymi napojami. Najlepsze dla kobiet w ciąży będą zioła (melisa, rumianek, mięta), świeżo wyciskane soki lub smoothie, mleko i przetwory mleczne jak jogurty pitne, a także słaba herbata. Teina w niej zawarta może jednak powodować nadmierne pobudzenie i może wpływać na przyswajalność kwasu foliowego z jedzenia i suplementów. Warto też pamiętać, że chociaż aktualne zalecenia lekarskie nie wykluczają spożywania kawy w trakcie ciąży, nie należy przyjmować dużych dawek kofeiny i teiny w ciągu doby (jedna filiżanka kawy i jedna herbata są w ramach normy).

Sprawdź: Czy w ciąży można pić każdy rodzaj herbaty?

Inne napoje gazowane podczas ciąży

Generalnie to, co najbardziej jest szkodliwe w napojach gazowanych, to nie sam gaz, ale fakt, że są to najczęściej napoje wysokosłodzone i przetworzone. Kobiety w ciąży powinny unikać produktów z obu tych kategorii. Z pewnością niewielka ilość coli od czasu do czasu nie zaszkodzi zdrowej przyszłej mamie, ale z codziennego jadłospisu należy wykluczyć wszelkie napoje energetyzujące, musowane napoje w puszkach oraz oczywiście alkohol. Nawet najmniejsza ilość tego ostatniego negatywnie wpływa na rozwój płodu i może przyczyniać się do FAS.

Sprawdź:  Herbata w ciąży: Jakie gatunki herbaty może pić przyszła mama?

Do “bezpiecznych” napojów gazowanych, na które można sobie od czasu do czasu pozwolić, należy kwas chlebowy (bezalkoholowy) i naturalne oranżady. Na napoje gazowane w ciąży szczególnie powinny uważać kobiety z cukrzycą, niestrawnością, refluksem i cierpiące na kolki jelitowe (szczególnie dotkliwe w końcowych tygodniach ciąży).

Pytania rodziców na temat wody gazowanej w ciąży:

Czy picie gazowanej wody w ciąży szkodzi dziecku?

Picie wody gazowanej (zwykłej, niesłodzonej) nie wpływa negatywnie na płód na żadnym etapie ciąży. Jednak wiele przyszłych mam może doświadczać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, refluks czy czkawki. CO2 zawarte w wodach gazowanych wpływa drażniąco na śluzówkę, dlatego może pogarszać samopoczucie ciężarnej.

Jaką wodę pić w ciąży?

Najlepiej niegazowaną, nisko lub średnio mineralizowaną. W niektórych przypadkach (np. przy wysokim ciśnieniu, chorobach nerek czy tarczycy) lekarze mogą zalecić picie wysokomineralizowanych wód w ściśle określonych proporcjach. Nie należy jednak pić ich na własną rękę, bez konsultacji lekarskiej.

Woda pita w ciąży powinna być czysta – nie ma przeciwwskazań co do picia wody kranowej pod warunkiem, że mamy pewność, że nie zawiera rdzy i dużych ilości kamienia. Z diety należy wykluczyć wszelkie tzw. wody smakowe ze sklepowych półek. Najczęściej są one wysokosłodzone. Dla smaku do zwykłej wody można dodawać plasterek cytryny lub ulubione owoce, co jest znacznie zdrowszą alternatywą.

Źródła:
  • Associations between maternal water consumption and birth defects in the National Birth Defects Prevention Study (2000-2005), Office of Air Quality Planning and Standards, Office of Air and Radiation, US Environmental Protection Agency, RTP, NC, NCBI.
  • Consumption of artificially-sweetened soft drinks in pregnancy and risk of child asthma and allergic rhinitis,Centre for Fetal Programming, Department of Epidemiology, Statens Serum Institut, Copenhagen, Denmark, NCBI.

1 komentarzy: Woda gazowana w ciąży: Fakty i mity na temat picia wody gazowanej podczas ciąży

Dodaj komentarz

Cykl miesiączkowy
Jak opóźnić okres? Czy istnieją skuteczne sposoby na opóźnienie miesiączki?
Kobiety poszukują sprawdzonych sposobów na to, jak opóźnić miesiączkę z wielu powodów. Najczęściej chodzi o wyjazd lub zaplanowaną dużą imprezę. Czy faktycznie istnieją sposoby na to, jak wstrzymać okres? Jak opóźnić
Czytaj dalej
Newsy Wychowanie
Rzeźnik Praw Dziecka: "Absolutnie nie wolno bić dzieci, ale... klaps nie zostawia wielkiego śladu"
"Rzeźnik" w tytule to nie freudowska pomyłka. To pierwsze słowa naszej redakcyjnej koleżanki po zapoznaniu się z wywiadem pana Mikołaja Pawlaka. Trudno bowiem rzecznikiem dzieci nazwać osobę, która "z estymą"
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Czarny bez w ciąży: właściwości oraz odpowiednie dawkowanie
Czarny bez i napary z niego kojarzone są głównie dzięki ich obecności od wieków w medycynie naturalnej, w której zajęły ważne miejsce. Od stuleci czarny bez był lekiem na przeziębienia
Czytaj dalej
Dieta w ciąży
Herbata w ciąży: Jakie gatunki herbaty może pić przyszła mama?
Herbata w ciąży może być lekarstwem na wiele dolegliwości - od ciążowych objawów do przeziębienia, ponieważ wiele zawartych w niej ziół wykazuje właściwości prozdrowotne. Jednak, czy wszystkie rodzaje herbaty są
Czytaj dalej
Co jeść w ciąży?
Dieta na lekki poród: Co jeść przed porodem?
Co zjeść przed porodem Dni tuż przed porodem są trudne. Brzuch ciąży, a żołądek odmawia często posłuszeństwa? W każdej chwili możesz zacząć rodzić. Co jeść? Komponuj swoją dietę z rozwagą, zgodnie
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej