Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: Jak złagodzić ból?
Lato w pełni, nic więc dziwnego że jednym z najczęstszych problemów w tym okresie są oparzenia słoneczne. W zależności od karnacji, często wystarczy nawet krótki pobyt na słońcu w godzinach okołopołudniowych, by na odsłoniętych partiach ciała pojawiły się zaczerwienienia, którym towarzyszy ból, a niejednokrotnie nawet pęcherze. Z tego względu każdy z nas powinien znać naturalne i domowe sposoby na oparzenia słoneczne.
- Oparzenia słoneczne spowodowane są nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w tym przede wszystkim promieniowanie UVB, emitowane zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych.
- W zależności od stopnia poparzenia słonecznego możemy je łagodzić domowymi sposobami lub też udać się do lekarza, który wdroży specjalistyczne leczenie. Konsultacja taka konieczna jest zwłaszcza w przypadku II i III stopnia.
- Naturalne i domowe sposoby na oparzenia słoneczne to przede wszystkim okłady z: ogórka, zielonej herbaty, przetworów mlecznych (kefiru, maślanki, jogurtu), miodu, płatków owsianych, ziemniaków. Doskonale sprawdza się także sok z aloesu oraz woda różana.
- Aby uniknąć oparzeń słonecznych warto stosować filtry ochronne i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza między 11-14.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Jednym z najczęstszych schorzeń, które dotykają nas latem są oparzenia słoneczne. Są one skutkiem ekspozycji na promieniowanie UV przekraczającej zdolności ochronne znajdującej się w skórze melaniny. Głównym winowajcą odpowiadającym za poparzenia słoneczne jest promieniowanie UVB o działaniu silnie rumieniotwórczym, w przeciwieństwie do promieniowania UVA wzmagającego syntezę barwnika w skórze.
Oparzenia słoneczne zwykle pojawiają się na najbardziej wyeksponowanych częściach ciała, czyli na dekolcie, ramionach i twarzy, zwłaszcza u osób o bardzo jasnej karnacji. Pierwsze symptomy są odczuwane dopiero po kilku godzinach narażenia na promieniowanie słoneczne, dlatego nawet jeżeli wydaje nam się że wszystko jest w porządku, powinniśmy po pewnym czasie schronić się w cieniu. Jeżeli jednak zdarzy nam się już zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej, warto znać domowe, skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne. Większość niezbędnych składników znajdziemy w każdej lodówce.
Poparzenia od słońca – objawy i stopnie
Wyróżniamy 3 stopnie poparzeń słonecznych:
- Stopień I – objawy dotyczą wyłącznie naskórka i ustępują po około 2-3 dniach. Jest to głównie ból i zaczerwienienie w podrażnionym miejscu. Czasem dochodzi do tego uczucie pieczenia czy lekki obrzęk, a po kilku dniach złuszczanie naskórka.
- Stopień II – Oprócz objawów takich jak w przypadku stopnia I dodatkowo pojawiają się gorączka, bąble wypełnione płynem surowiczym, a także nudności, a nawet omdlenia. Skutki mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni.
- Stopień III – charakterystyczny dla niego jest brak czucia w miejscu oparzenia, a także efekt tzw. martwej skóry. Związane jest to ze zniszczeniem nie tylko wszystkich warstw skóry, ale także znajdującej się pod nią tkanki podskórnej oraz nerwów. Wyjątkowo rzadki, ale niesie za sobą poważne konsekwencje.
Zarówno II jak i III stopień poparzeń słonecznych wymaga konsultacji z lekarzem, często bowiem tego typu oparzeniom towarzyszy udar słoneczny.
Najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne
Naturalne i domowe sposoby na oparzenia słoneczne znacznie przyspieszają proces regeneracji uszkodzonej skóry. Wiele z nich stosowanych jest od wieków, a ich główną zaletą (oprócz skuteczności) jest powszechna dostępność. Tak naprawdę większość składników znajdziemy w lodówce lub domowej spiżarce. Oto kilka tych najbardziej popularnych:
- Nabiał (mleko, kefir, jogurt, maślanka) – fermentowane przetwory mleczne, oprócz dużej ilości białka zawierają także witaminy A, D i E, które są niezbędne do regeneracji uszkodzonego naskórka. Nic więc dziwnego, że często stosowane są w formie okładów na podrażnioną słońcem skórę.
- Miód – kolejny produkt z domowej spiżarki, który doskonale sprawdza się w przypadku oparzeń słonecznych. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Dodatkowo zawiera on takie substancje jak lizozym, rutyna, inhibina czy tymol i cyneol, które przyspieszają regenerację skóry. Wystarczy niewielką ilość delikatnie wmasować w podrażnione miejsca, a po kilkunastu minutach spłukać letnią wodą.
- Ogórek – zawiera w sobie duże ilości wody, dodatkowo wzbogaconej w witaminę C i antyoksydanty, działa więc nie tylko chłodząco, ale również odżywczo na podrażnioną słońcem skórę. Aby sok z ogórka mógł odpowiednio zadziałać, plasterki powinny pozostawać na skórze minimum 30 minut.
- Zielona herbata – dzięki zawartości antyoksydantów stosowana jest zarówno jako środek łagodzący po ekspozycji, jak również profilaktycznie przy narażeniu na nadmierne promieniowanie. Na oparzenia słoneczne stosowana jest najczęściej w formie mocnego wywaru, którym następnie nasącza się kompresy i układa na podrażnionych miejscach.
- Ziemniaki – na oparzenia słoneczne sprawdzają się również obecne w praktycznie każdym domu ziemniaki. Działają one nie tylko przeciwbólowo: zmniejszają także ryzyko pojawienia się pęcherzy. Dodatkowo zawarty w nich krochmal wykazuje działanie ochronne. Można je stosować zarówno w formie puree, plasterków jak i samych obierek. Ważne, by nie były poddawane obróbce termicznej.
- Owsianka – kąpiel z płatków owsianych lub też mąki owsianej sprawia, że uwalnia się z nich beta-glukan, wspierający funkcje ochronne skóry.
- Aloes – ta niezwykle przydatna roślina, którą można znaleźć w wielu domach, jest prawdziwym cudotwórcą jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Nie tylko pobudza fibroblasty do procesów regeneracyjnych ,ale także działa przeciwzapalne, chłodząco oraz nawilżająco. Wystarczy odciąć jeden z liści i tą końcówką, z wydzielającym się z niej sokiem, posmarować podrażnioną skórę.
- Chłodny prysznic/zimna woda – powszechnie wiadomo, że zimna woda działa przeciwbólowo, jednak w przypadku oparzeń słonecznych należy zachować ostrożność i stosować wodę jedynie nieco chłodniejszą niż naturalna temperatura ciała, ewentualnie stopniowo ją oziębiając. Zbyt zimna kąpiel może bowiem doprowadzić do szoku termicznego. Podobna zasada obowiązuje jeżeli chodzi o zimne okłady na oparzenia słoneczne.
- Woda różana – działa silnie łagodząco i nawilżająco, schłodzona doskonale eliminuje ból związany z poparzeniem słonecznym. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne.
Leki z domowej apteczki na poparzenia słoneczne
Warto pamiętać o tym, że naturalne i domowe sposoby na oparzenia słoneczne sprawdzają się przede wszystkim u osób z oparzeniami I stopnia. Jeżeli jednak nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty z apteki. Popularnym ratunkiem w przypadku poparzeń słonecznych jest panthenol w sprayu, który natychmiast łagodzi ból i zaczerwienienie. Na łagodne podrażnienia doskonale działają również powszechnie dostępne balsamy czy też krem na oparzenia słoneczne twarzy. Ważne, by zawierały one w sobie substancje natłuszczające i chłodzące, takie jak np. alantoina, witamina E czy mentol. Kolejny skuteczny środek na oparzenia słoneczne to żel z aloesu.
Z uwagi na fakt, iż podrażnienia słoneczne mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza w przypadku ich pojawienia się u dzieci, warto mieć pod ręką środki przeciwbólowe, które nie tylko złagodzą dolegliwości bólowe, ale również zadziałają przeciwgorączkowo. Przy oparzeniach II i III stopnia, gdzie doszło już do uszkodzenia głębokich warstw skóry, warto zastosować sole srebra z dodatkiem antybiotyku. Miejsca te są bowiem szczególnie wrażliwe na zakażenia bakteryjne.
Zobacz także: Jak przetrwać upały z niemowlakiem?
Poparzenie słoneczne twarzy – domowe sposoby
A co na oparzenia słoneczne na twarzy? W większości przypadków można zastosować dokładnie te same sposoby, co na pozostałych częściach ciała. W przypadku poparzeń słonecznych twarzy warto zadbać też o to, by wybrane patenty działały regenerująco. Doskonałym sposobem, oprócz aptecznych kremów, będą tu przede wszystkim:
- okłady z ogórka lub zielonej herbaty,
- tonik z wody różanej,
- regularne smarowanie aloesem,
- maseczka z maślanki lub kefiru.
Ochrona przed oparzeniami słonecznymi
Złota zasada w przypadku oparzeń słonecznych brzmi „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W związku z tym latem należy regularnie stosować kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne. W drogeriach i aptekach dostępne są różnego rodzaju produkty, o mniejszym lub większym faktorze filtra ochronnego. Konsystencja kosmetyku może być różnorodna – możemy wybrać m.in. krem, balsam, olejek oraz spray. Należy jednak pamiętać, że nawet ich regularne stosowanie nie uchroni nas przed oparzeniem, jeżeli nie będziemy rozsądnie podchodzić do ekspozycji na słońce rezygnując z opalania w godzinach okołopołudniowych.
Chcąc uniknąć oparzenia słonecznego powinniśmy także m.in.:
- pić duże ilości wody,
- unikać słońca jeżeli stosujemy fotowrażliwe leki,
- chronić głowę nosząc czapkę lub kapelusz,
- unikać wychodzenia na dwór w godzinach 11.00-14.00,
- jeżeli musimy wyjść wyjść na dwór w czasie upałów, powinniśmy chować się w cieniu.
Zobacz: Jak umiera dziecko w nagrzanym samochodzie?
Naturalne i domowe sposoby na oparzenia słoneczne – pytania i odpowiedzi
Kiedy udać się do lekarza z oparzeniami słonecznymi?
Wizyta u lekarza jest niezbędna przy oparzeniach II i III stopnia, tj. wtedy, kiedy oprócz zaczerwienienia i bólu pojawiają się takie objawy jak: pęcherze wypełnione płynem surowiczym, zawroty głowy, gorączka, nudności i wymioty.
Jak złagodzić pieczenie skóry po opalaniu?
W pierwszej kolejności podrażnioną po opalaniu skórę warto schłodzić w letniej kąpieli. Można również zastosować gotowe balsamy po opalaniu, zawierające w swoim składzie m.in. mentol. Doskonale jednak sprawdzają się również domowe sposoby na oparzenia słoneczne i produkty z domowej spiżarni, takie jak ogórek, zielona herbata czy też przetwory mleczne, takie jak maślanka, kefir lub zsiadłe mleko.
Co na oparzenia słoneczne w ciąży?
W przypadku oparzeń słonecznych w ciąży, należy zastosować te same zasady jak w każdym innym przypadku. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu środków przeciwbólowych i raczej postawić na naturalne metody niż środki chemiczne. W przypadku silnych oparzeń trzeba bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
Ile trwają i kiedy znikną oparzenia słoneczne?
Czas leczenia oparzeń słonecznych zależy od stopnia ich zaawansowania i podjętych działań łagodzących. W przypadku oparzeń I stopnia, zwykle objawy znikają po około 3-4 dniach. Natomiast skutki oparzeń II i III stopnia mogą być odczuwane nawet przez kilka tygodni.
Jaka witamina na oparzenia słoneczne?
Działanie ochronne dla skóry, zmniejszające ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych wykazuje witamina A, czyli pochodna beta-karotenu. Z kolei skutki poparzeń słonecznych łagodzą witaminy D oraz E, przyspieszając jednocześnie procesy regeneracji skóry.
- Matusiak Ł., i Baran E. „Oparzenia słoneczne - problem wciąż aktualny.” Medycyna po Dyplomie, 2007: 12-18. - Medycyna po Dyplomie https://pssekrakow.pl/attachments/article/322/Oparzenia%20sloneczne.pdf
- Styczeń P., „Słońce – wróg czy przyjaciel?, Uroda Medycyna 24-31
- Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
- Poparzenia od słońca – objawy i stopnie
- Najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne
- Leki z domowej apteczki na poparzenia słoneczne
- Poparzenie słoneczne twarzy – domowe sposoby
- Ochrona przed oparzeniami słonecznymi
- Naturalne i domowe sposoby na oparzenia słoneczne – pytania i odpowiedzi
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem