Wzdęcia w ciąży: przyczyny i sposoby walki z nimi

Ciąża jest to czas, w którym w ciele kobiety zachodzą poważne zmiany fizjologiczne oraz hormonalne. Bardzo często kobiety w okresie prenatalnym cierpią na dolegliwości, z którymi przed zajściem w ciąże nie miały problemu. Jednym z takich problemów są wzdęcia w ciąży. Co jest przyczyną wzdętego brzucha podczas ciąży? Jak temu zapobiegać? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Wzdęcia w ciąży: przyczyny

W normalnym przypadku wzdęcia spowodowane są dwoma podstawowymi czynnikami – spożywaniem posiłków, które potem zalegają w jelitach, ponieważ są długo trawione przez organizm oraz połykania w trakcie jedzenia powietrza, które wydalane są z organizmu jako nadmiar gazów. W przypadku kobiet w ciąży, częstotliwość pojawiania się wzdęć się zwiększa. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które mają miejsce w organizmie kobiety, mianowicie nadmierną produkcją progesteronu, który spowalnia proces trawienia. Ponadto podczas ciąży macica kobiety rośnie i coraz mocniej naciska na jelita, przez co gazy oraz pokarm mają utrudnione ujście, co skutkuje intensywnymi wzdęciami oraz pojawieniem się zgagi.

W ciąży praca układu trawienia spowalnia z powodu dużej ilości progesteronu we krwi

Sposoby na wzdęcia w ciąży

Dobrą wiadomością dla kobiet w ciąży, które borykają się z problemem wzdęć, jest informacja, że da się im zapobiegać oraz je niwelować.

Dieta przeciw wzdęciom

Aby uniknąć wzdęć w ciąży, trzeba przede wszystkim zadbać o swoją dietę. W ciąży, tak jak w innym czasie, oprócz zmian hormonalnych oraz fizjologicznych bardzo duży wpływ na to czy wzdęcia się pojawią ma sposób żywienia kobiety ciężarnej. Odpowiednio dobrana dieta, na którą składają się lekkostrawne i regularnie spożywane posiłki może przyczynić się do zmniejszenia tej dolegliwości. Ponadto kobiety borykające się z problemem wzdęć powinny zrezygnować z produktów, które mogą wpłynąć na produkcję gazów tj. roślin strączkowych czy kapusty. Ten wstydliwy problem można również ograniczyć poprzez zmniejszenie ilości cukru w diecie, bowiem sacharoza, glukoza i fruktoza przyczyniają się do powstawania gazów w jelitach. Oprócz tego, że posiłki powinny być regularne i lekkostrawne, należy pamiętać o tym, by porcje nie były zbyt duże. Organizmowi bowiem bardzo ciężko strawić zbyt dużą ilość pokarmu – lepiej w trakcie ciąży rozbić posiłek na dwa i zjeść go w pewnych odstępach czasowych. Podczas jedzenia należy również unikać lub spożywać jak najmniejszą ilość napojów, bowiem wraz z nimi połykane jest powietrze, które przeistacza się w gazy.

Aktywność fizyczna na wzdęcia

Innym naturalnym sposobem na wzdęcia w ciąży jest aktywność fizyczna. Nie chodzi tu o wysoką intensywność, mogą to być zwykłe spacery, które jak każda aktywność usprawnią perystaltykę jelit oraz przyczynią się do regularnego wypróżniania. Aby uniknąć wzdęć, należy bowiem pamiętać o regularnym wypróżnianiu się, ponieważ przetrzymany kał może spowodować zaparcia.

Luźna odzież

Wzdęciom można również zapobiec poprzez noszenie luźniejszych ubrań. Wynika to z tego, iż uciśnięty żołądek wolniej trawi pokarm. Podczas ciąży, a szczególnie w przypadku kiedy kobieta boryka się ze wzdęciami, powinna ubierać się ona w luźniejsze fasony.

Sprawdź: Czy woda gazowana w ciąży powoduje wzdęcia?

Wzdęcia w czasie ciąży: leczenie

Z reguły z wzdęciami w czasie ciąży powinny poradzić sobie wyżej wymienione sposoby. Jeżeli jednak zbilansowana, regularna dieta, aktywność fizyczna i luźne ubrania nie pomogą rozwiązać tego wstydliwego problemu, kobieta powinna udać się do lekarza. Jeżeli wzdęciom towarzyszą wymioty lub biegunka wizyta ta jest również konieczna. Należy bowiem pamiętać, że w ciąży można przyjmować leki wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo