Czasami mamy gorszy dzień i potrzebę wypłakania się, a czasami mamy ochotę popłakać tak po prostu, bez żadnego powodu. Na takie okazje i długie zimowe wieczory idealne będą filmy, które dostarczają wzruszeń i powodów do uronienia łzy. Przygotujcie sobie gorącą herbatę, jakąś pyszną przekąskę i oczywiście paczkę chusteczek. Urządźcie sobie seans filmowy we własnym zaciszu! Przedstawiamy propozycje najlepszych wyciskaczy łez, które gwarantują całą gamę emocji i wiele wzruszeń.
Najlepsze wyciskacze łez
Love story
„Love story” w reżyserii Arthura Hillera to klasyka w gatunku melodramatu. Film zdobył Oskara za niesamowitą, piękną muzykę oraz kilka Złotych Globów, między innymi w kategorii Najlepszego dramatu, Najlepszej aktorki i Najlepszego reżysera. Opowiada o nieszczęśliwej miłości nastolatków, którzy chcą być razem bez względu na przeszkody i wbrew woli otoczenia. W głównych rolach oglądać możemy Ryana O’Neala oraz Ali MacGraw. Wykreowani przez nich Jenny i Oliver mimo braku akceptacji rodziców biorą ślub, jednak wkrótce sielankę młodego małżeństwa przerywa tragedia.
To właśnie miłość
„To właśnie miłość” to jeden z filmów wyciskających łzy, którego akcja toczy się w okresie Świąt. Film ukazuje historie dziesięciorga początkowo niezwiązanych ze sobą ludzi, a wszystkie opowieści łączy okres przygotowań do Świąt. Wspaniała obsada (między innymi Colin Firth, Liam Neeson, Emma Thomson, Hugh Grant, Keira Knightley, Laura Linney i Alan Rickman), świąteczny klimat i perypetie bohaterów wzruszają i rozśmieszają do łez.
Pamiętnik
„Pamiętnik” to kolejna w naszym zestawieniu historia zakazanej miłości. Allie pochodząca z bogatej rodziny podczas wakacji w Seabrook spotyka chłopaka z prowincji, niezamożnego Noah. Młodzi ludzie zakochują się w sobie, a wkrótce wakacyjne uczucie przeradza się w coś więcej. Związkowi są przeciwni rodzice Allie, którzy gdy tylko zauważają, że między Noah a ich córką rodzi się uczucie, zabierają dziewczynę do miasta. Nastolatkowie tracą ze sobą kontakt, a Noah zaciąga się do wojska, jednak mimo upływu lat i innych związków, Allie i Noah nie mogą o sobie zapomnieć. W rolach głównych bohaterów wystąpili Rachel McAdams oraz Ryan Gosling.
Szkoła uczuć
Film przeznaczony raczej dla młodszych widzów, jednak również u starszych może powodować pojawienie się łezki w oku. Szkoła uczuć opowiada historię miłości szkolnego łobuza i spokojnej uczennicy, córki pastora, którzy początkowo żywią do siebie niechęć. Są od siebie zupełnie różni – Jamie nie przejmuje się opinią innych, nie wstydzi się swojej wiary i jest wierna swoim przekonaniom, natomiast Landon to szkolny przystojniak, który nie do końca wie, czego chce od życia, a każdą wolną chwilę spędza na robieniu sobie żartów, między innymi również z Jamie. Losy młodych przez przypadek splatają się i mimo początkowej niechęci, nastolatków zaczyna łączyć uczucie. Mimo tego, że dziewczyna jest chora i nie ma dla niej ratunku, Landon postanawia trwać przy ukochanej do końca.
Miasto Aniołów
„Miasto Aniołów” z Meg Ryan i Nicolasem Cagem w rolach głównych to kolejny melodramat, który nie mógł się nie znaleźć na naszej liście wyciskaczy łez. Akcja filmu toczy się w Los Angeles. Film pokazuje historie młodej lekarki – kardiochirurga Meggie (w tej roli Meg Ryan), której pewnego dnia podczas operacji nie udaje się uratować pacjenta. Los lekarki nie jest obojętny aniołowi Sethowi. Anioł z czasem zakochuje się w Meggie, jednak dla uczucia musiałby zrezygnować ze swojej roli oraz nieśmiertelności i przyjąć ludzką postać.
Mój przyjaciel Hachiko
To opowieść o niespotykanej, niezwykłej przyjaźni między człowiekiem i jego psem. Film powstał na podstawie prawdziwej historii. Główny bohater, profesor muzyki, znajduje psa na stacji kolejowej, a zwierzęcy towarzysz szybko przywiązuje się do muzyka. Z czasem między zwierzęciem a jego właścicielem rodzi się prawdziwa, szczera przyjaźń. Pies codziennie, nawet po śmierci właściciela czeka na jego powrót z pracy. Piękne obrazy, oprawa muzyczna oraz doskonały Richard Gere w roli głównej sprawiają, że nawet w oczach największych twardzieli, niezależnie od wieku oraz płci, pojawiają się łzy wzruszenia.
Chłopiec w pasiastej piżamie
To poruszająca historia osadzona w czasach drugiej wojny światowej. Opowiada o Holokauście w nietypowy sposób, bowiem tragiczna sytuacja Żydów ukazana jest z perspektywy ośmioletniego chłopca. Początkowo Bruno mieszka razem z rodziną w Berlinie, skąd przeprowadzają się na wieś. W nieznanym miejscu chłopiec nie ma przyjaciół ani kompanów do zabawy, a jego zajęciem jest czytanie książek oraz odkrywanie najbliżej okolicy. Pewnego dnia podczas jednej ze swoich wypraw Bruno poznaje Szmula – więźnia obozu zagłady. Chłopców dzieli drut kolczasty oraz przepaść społeczna, jednak to nie przeszkadza im, aby razem się bawić. Film porusza niezwykle ważne kwestie, takie jak granice ludzkiej moralności, ślepe poddanie idei oraz skutki fanatyzmu.
P.S. Kocham cię
Film o historii młodej kobiety, której mąż umiera na raka niedługo przed jej trzydziestymi urodzinami. Holly Kennedy (w tej roli Hilary Swank) nie może się pogodzić ze śmiercią męża i wycofuje się z życia. Pewnego dnia Holly dostaje list, który napisał jej mąż. Listy przychodzą co miesiąc, a każdy z nich zawiera jakieś zadanie, które Holly musi wykonać. Dzięki wiadomościom od męża i wyzwaniom, jakie jej stawia, kobieta uczy się, jak przejść żałobę i zacząć nowe życie.
Titanic
Filmu w reżyserii Jamesa Camerona nie mogło zabraknąć na liście najlepszych wyciskaczy łez. Dzieło z Kate Winslet oraz Leonardo DiCaprio w rolach głównych zdobyło aż jedenaście Oskarów i podbiło serca widzów na całym świecie. Mimo tego, że w zeszłym roku minęło 20 lat od premiery hitu, Titanic wciąż wzrusza do łez. Niezwykła scenografia, przejmująca muzyka oraz piękna historia miłości arystokratki i emigranta, to połączenie idealne na wieczór pełen emocji.
[Zdjęcie główne: kolaż materiały prasowe]