Wyprawka szkolna 2023. Pieniądze z 300 plus nie starczają. Te rodziny mogą otrzymać dodatkowe środki

Powrót do szkoły zbliża się wielkimi krokami. Dlatego w wielu rodzinach powoli rozpoczynają się już pierwsze przygotowania na wrzesień. Zakup wszystkich niezbędnych przyborów, książek, ubrań czy butów to ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Mimo że rodzice mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa, to wielu z nich narzeka, że 300 plus nie wystarcza nawet na podstawowe wydatki. Ile kosztuje wyprawka szkolna 2023? Kiedy wypłaty 300 plus?

Wyprawka szkolna 2023. Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na zakupy?

Druga połowa sierpnia to okres stopniowych przygotowań do powrotu do szkoły. Rodzice zaczynają planować wydatki i często starają się je rozłożyć na dwa miesiące – część rzeczy kupić już teraz, a resztę dokupić we wrześniu. Rozsądne dysponowanie budżetem jest teraz szczególnie ważne, biorąc pod uwagę stale rosnące ceny. Inflacja nie ominęła niestety artykułów szkolnych.

Firma PayPo przeprowadziła wśród rodziców badania. Z ankiety wynika, że większość rodziców zamierza przeznaczyć na wyprawkę od 250 do 500 zł. Co piąty rodzic wylicza wydatki na 500-750 zł, a niektórzy zakładają, że mogą wydać nawet do 1000 zł.

Najwięcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na obuwie i ubrania, ale równie duże kwoty warto przygotować na zakup książek i podręczników. Sporą część wydatków stanowi także zakup plecaka czy dodatkowego sprzętu elektronicznego.

Zobacz: Ponad 1100 zł specjalnego dodatku trafi nie tylko do nauczycieli. Kto jeszcze otrzyma pieniądze?

Nie tylko 300 zł. Kto może dostać dodatkowe środki?

Rodzice mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z budżetu państwa na zakup wyprawki. W ramach programu Dobry Start na każde dziecko w wieku od 7 do 20 lat, które uczy się w szkole, można otrzymać jednorazowy dodatek w wysokości 300 zł. Konieczne jest jednak złożenie specjalnego wniosku do ZUS. Rodzice, którzy dopełnią tej formalności w sierpniu, będą mogli liczyć na wypłaty jeszcze we wrześniu.

300 plus to jednak nie jedyne środki z budżetu państwa, o które można wnioskować. Rodziny pobierające zasiłek rodzinny mogą otrzymać także jednorazowy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł na dziecko, które uczy się w szkole lub uczęszcza do “zerówki”.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo