Zamrożona woda w butelce nadaje się do picia? Sprawdź, czy zawartość może się zepsuć

Woda w butelce zaczyna zamarzać nawet, jeśli temperatura spadnie delikatnie poniżej zera stopni, dlatego lepiej nie zostawiać jej zimą w samochodzie czy na balkonie. Przechowywanie butelkowanej wody w nieodpowiednim miejscu może mieć również wpływ na nasze zdrowie. Czy zamrożona woda w butelce nadaje się do picia? Czy można pic wodę która zamarzła?

Czy zamrożona woda w butelce nadaje się do picia?

Woda dostępna na rynku w większości pakowana jest w opakowania wykonane z politereftalanu etylenu. Zarówno to tworzywo, jak i wiele innych opakowań plastikowych po pewnym czasie lub pod wpływem działania czynników zewnętrznych może zacząć uwalniać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Dlatego najbezpieczniej jest, zgodnie z zaleceniami producentów, wodę w plastikowych butelkach przechowywać w temperaturze pokojowej i – co bardzo ważne – nie wystawiać w miejscach nasłonecznionych.

Umieszczanie butelek z wodą w ekstremalnie wysokich lub niskich temperaturach powoduje nie tylko wydzielanie się szkodliwych i groźnych dla zdrowia substancji, ale także przyspiesza psucie się wody.

Zobacz: Do jakiej temperatury można wychodzić z dziećmi w przedszkolu? Sprawdzamy przepisy

Czy można pić zamrożoną wodę?

Ze względu na ryzyko, że z plastikowego opakowania mogły wydzielać się szkodliwe substancje, lepiej darować sobie picie wody, która wcześniej zamarzła. Pomijając jednak te kwestię, taka woda może się okazać po prostu zepsuta i niesmaczna. Już w momencie otwarcia do butelki dostają się bakterie i drobnoustroje, które mogą zacząć się namnażać, szczególnie jeśli pijemy prosto z gwinta.

Sprawdź: Czy woda w grzejnikach może zamarznąć? Duży mróz może zagrażać systemom grzewczym

Czytelnicy pytają, czy można pić rozmrożoną wodę

Czy można pic wodę która zamarzła?

Lepiej nie, ponieważ mogła się zepsuć, a z plastikowego opakowania pod wpływem zimna mogą uwalniać się szkodliwe substancje.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo