Wysokie mrozy nie wpływa najlepiej na instalacje grzewcze. Woda w grzejnikach i w rurach może zamarznąć, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C. Im większy mróz, tym oczywiście większe ryzyko zamarznięcia, a w konsekwencji popękania rur i kaloryferów, co może zniszczyć całą instalację. Jak tego uniknąć? Czy woda w grzejnikach może zamarznąć?
Czy woda w grzejnikach może zamarznąć?
Silne i długoutrzymujące się mrozy mogą prowadzić do zamarzania wody w rurach i grzejnikach. Tak naprawdę wystarczy zaledwie kilka stopni poniżej 0°C przez jedną lub dwie doby i instalacja może być w opłakanym stanie.
Aby tego uniknąć, trzeba zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać poziom wody w całej instalacji. Jeśli wody jest zbyt mało, szybciej zamarznie. Druga zasada jest natomiast oczywista – trzeba stale utrzymywać w pomieszczaniach odpowiednią, dodatnią temperaturę, co zapobiegnie zamarzaniu. Warto również regularnie sprawdzać całą instalację i dopilnować, aby grzejniki nie były zapowietrzone.
Zobacz też: Jaka jest minimalna temperatura w biurze? Przepisy BHP są w tej kwestii jednoznaczne
Przy jakim mrozie pękają rury?
Grzejniki i rury mogą zamarznąć już przy kilkustopniowym mrozie, dlatego nie można zostawiać pomieszczeń na długo nieogrzewanych. Jeśli zostawiamy dom na dłużej w okresie zimowym, wodę z instalacji należy spuści, aby nie zamarzła. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemniej niespodzianki w postaci zniszczenia całego systemu.
Czytelnicy pytają, przy jakiej temperaturze zamarza woda w kaloryferach
Woda w rurach i grzejnikach może zamarznąć tak naprawdę przy niewielkich mrozach, jeśli utrzymują się trochę dłużej. Silne mrozy są zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla instalacji grzewczych, ponieważ wystarczy zaledwie kilka godzin.
Zobacz też: