Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy – dlaczego akurat podczas ciąży?

Zawroty głowy to problem dotyczący dużej rzeszy ciężarnych, ale nie wszystkich. Szczególnie duże natężenie mają w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego w wielu źródłach uznawane są za jeden z jej pierwszych objawów. Pamiętaj, że samo występowanie zawrotów głowy nie świadczy o ciąży i może mieć wiele innych przyczyn, jak np. zmęczenie, osłabienie, niewyspanie.


Sprawdź: Pełną listę objawów ciąży >>


Przyczyną zawrotów głowy w ciąży są zmiany w układzie krwionośnym ciężarnych. Przede wszystkim zwiększa się ilość krwi (a konkretniej osocza) krążącej w organizmie o około 40%. To „wymusza” na sercu jej szybsze przepompowywanie i zaadaptowanie się do tej nadwyżki. W konsekwencji tych zmian następują również zmiany ciśnienia krwi. W momencie, gdy układ krwionośny nie jest w stanie dostatecznie szybko dostosować się do zaistniałej sytuacji, jak np. szybka pionizacja po wstaniu z fotela, występują zawroty głowy. Wahania ciśnienia nie zawsze są związane z konkretną sytuacją.

Początek ciąży, czyli pierwszy trymestr ciąży

Zawroty głowy na początku ciąży nie powinny być powodem do obaw. Są spowodowane wcześniej wspomnianą adaptacją do nowej sytuacji dla Twojego organizmu. Jednak pamiętaj, że mogą one prowadzić do omdlenia, a to z kolei do urazu. Dlatego gdy widzisz mroczki przed oczami, usiądź i zrelaksuj się, żeby objawy jak najszybciej ustąpiły. Jeśli będą bardzo często powracały i przez dłuższy czas nie ustępowały – skonsultuj się z lekarzem.

Drugi trymestr ciąży

Jest to trymestr, w którym większość przykrych objawów związanych z ciążą ustępuje. Upewnij się, że dobrze sypiasz, zapewniasz sobie i dziecku odpowiednią ilość odpoczynku i stosujesz różnego rodzaju techniki relaksacyjne (niekoniecznie mowa tu o jodze czy medytacji, ale chociażby o miłej kąpieli, masażu czy drzemce na kanapie). Jeśli jednak nadal skarżysz się na zawroty głowy, koniecznie poinformuj o nich swojego lekarza na wizycie kontrolnej. Mogą być one objawem wielu chorób, nie tylko związanych z ciążą. Wcześnie wykryte dają lepsze rokowanie na przyszłość lub zapewniają szybsze wyleczenie.

Przykładowe choroby, których objawem mogą być zawroty głowy:

  • Nadciśnienie płucne – jest to stan zwiększenia ciśnienia w tętnicy płucnej. U kobiet w ciąży najczęstszą postacią jest idiopatyczne nadciśnienie płucne (czyli takie bez wykrywalnej przyczyny), które przebiega najczęściej bezobjawowo. Jeśli już pojawiają się objawy to są to: duszność, zasłabnięcia i utraty przytomności, zawroty głowy, ew. bóle w klatce piersiowej. Leczenie polega na stosowaniu leków obniżających ciśnienie.
  • Niedokrwistość – jest to stan, w którym zmniejsza się liczba krwinek czerwonych i hemoglobiny poniżej wartości optymalnych dla organizmu, które zapewnia prawidłowe utlenowanie tkanek obwodowych. Jest wiele typów niedokrwistości i wiele badań, które wykonuje się, aby dokładnie określić z którym typem mamy do czynienia. Głównymi objawami są: łatwa męczliwość i przewlekłe (długotrwałe) zmęczenie, zadyszka, zawroty głowy, mroczki przed oczami, senność. Najprostszym działaniem zapobiegającym niedokrwistości jest suplementacja żelaza i wzbogacenie diety w naturalne źródła żelaza takie, jak: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe.
  • Grypa – jest chorobą sezonową, więc jeśli jesteś w ciąży akurat w sezonie grypy koniecznie zabezpiecz się przed zarażeniem np. przez unikanie chorych znajomych lub ograniczenie przebywania w dużych skupiskach ludności (środki komunikacji miejskiej). Objawy u ciężarnych nie różnią się od tych występujących u innych osób. Są to więc: wysoka temperatura ciała, kaszel, gorączka, bóle mięśniowe, brak apetytu i zawroty głowy. Dodatkowo mogą pojawić się objawy z układu pokarmowego, takie jak: wymioty czy biegunka. Grypa w ciąży jest czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego i poronienia, ale dotychczas nie odnotowano transmisji wirusa do płodu.

Trzeci trymestr ciąży

Zawroty głowy rzadko pojawiają się w 3, trymestrze ciąży. Jeśli wystąpią i nie są objawem następczym po niewyspaniu, mogą sygnalizować którąś z wymienionych powyżej chorób (i nie tylko). Dlatego jeśli często je miewasz nie zwlekaj z poinformowaniem o tym lekarza na wizycie kontrolnej.

Jak radzić sobie w trakcie zawrotów głowy?

Zawroty głowy jako sam pojedynczy objaw nie stwarzają zagrożenia ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Jednakże wraz z zaawansowaniem ciąży, zawroty głowy mogą prowadzić do omdlenia, a ten z kolei do upadku, który może być tragiczny w skutkach dla Twojego maluszka.

Co robić, jeśli czujesz, że zaraz zemdlejesz?

  • Jeśli jesteś w miejscu publicznym, np. tramwaju, sklepie, poinformuj najbliższą osobę o swoim samopoczuciu. Jeśli zemdlejesz ta osoba będzie wiedziała, że źle się czujesz i wezwie inne osoby do pomocy. Jeśli jesteś sama w domu zadzwoń do sąsiadki, w takiej sytuacji każda osoba do pomocy jest na wagę złota.
  • Natychmiast usiądź, nawet na ziemi. Upadek z dużej wysokości jest nie tylko groźny dla Ciebie, ale również dla dziecka. Zaraz po tym jak usiądziesz zegnij nogi w kolanach i włóż głowę między nie. Taka pozycja przyspiesza dopływ krwi do mózgu, a to powinno zmniejszyć Twoje objawy. W domu połóż się na kanapie, a pod nogi włóż zwinięty koc i poduszki, aby unieść je maksymalnie jak najwyżej.
  • Jeśli jest Ci gorąco, zdejmij szalik i rozepnij kurtkę. Natomiast w gorące, letnie dni unikaj wychodzenia z domu w godzinach 10-13 wtedy, kiedy upał jest największy.
  • Napij się wody. Prawidłowe nawodnienie organizmu zmniejsza występowanie wszelkich objawów zmęczenia.
  • Jeśli zawroty głowy pomimo podjętych kroków nie ustępują rozważ wezwanie pogotowia. Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowe objawy w ciąży mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Zawroty głowy to problem najczęściej związany ze stresem, nadmiarem pracy oraz brakiem odpoczynku. Stres jest nieodłącznym elementem każdej ciąży. Warto jednak starać się z nim walczyć. Dla dobra własnego oraz naszego maluszka.

Dodaj komentarz

Zakupy
Torba do wózka: czym się kierować przy jej wyborze?
Torba do wózka to jedna z tych rzeczy, bez których przy dziecku ciężko się obyć. Co więcej, gdy maluch zacznie chodzić i zrezygnuje z podróży spacerówką dotychczasowa torba na wózek
Czytaj dalej
Edukacja
Rekrutacja do przedszkoli 2018/2019: Zasady, Terminy, Kryteria, Punktacja
Chcesz wysłać w tym roku dziecko do przedszkola? A może Twoje dziecko już uczęszcza do przedszkola i chcesz to kontynuować? Dowiedz się, jakie zasady obowiązują podczas rekrutacji, o jakich terminach
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Parcie na pęcherz w ciąży – uciążliwa dolegliwość przyszłych mam
Uporczywe uczucie parcia na pęcherz to dolegliwość, którą zna niemal każda kobieta w ciąży. Jednak problemy z pęcherzem w ciąży nie dotyczą jedynie częstej potrzeby korzystania z toalety. Jak dbać
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Obrzęki w ciąży: jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży?
Obrzęki w ciąży towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie. W większości przypadków są niegroźne i nie wymagają specjalnego leczenia. Kiedy jednak puchnięcie nóg w ciąży powinno nas zaniepokoić? Jakie są naturalne
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Zmiany skórne w ciąży [Rozstępy, Ostuda, Linea negra, Trądzik i inne]
Zmiany skórne w ciąży zazwyczaj są efektem wahań poziomu hormonów oraz zwiększonej produkcji melaniny. Mogą być także spowodowane zwiększonym obciążeniem wątroby. Większość zmian skórnych cofa się po porodzie, ale zdarzają
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Bezsenność w ciąży: Czy istnieją sposoby na radzenie sobie z bezsennością w ciąży?
Trudności z zasypianiem, notoryczne budzenie się w nocy, a potem niemożność ponownego zapadnięcia w sen – to problemy, z którymi bardzo często borykają się kobiety w ciąży, a z których
Czytaj dalej
Objawy porodu Dolegliwości w ciąży
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Twardnienie brzucha w ciąży [Przyczyny, Zapobieganie, Zagrożenia]
W większości przypadków twardnienie brzucha w ciąży nie stanowi powodu do niepokoju, gdyż jest naturalnym elementem przygotowywania się organizmu do porodu. Zdarza się jednak, że może zwiastować problemy z utrzymaniem ciąży.
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból pleców w ciąży [przyczyny, leczenie i domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości]
Ból pleców w ciąży jest związany z przeciążeniem wskutek zmiany postawy, wzrostu masy ciała i powiększenia się brzucha. Występowanie bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej wiąże się m.in. z brakiem aktywności fizycznej
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Opuchnięte kostki w ciąży: Przyczyny i domowe sposoby na opuchnięte kostki
Opuchnięte kostki w ciąży to częsta przypadłość dotykająca przyszłe mamy. Wcześniej czy później występują praktycznie u każdej z nich. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić? Opuchnięte kostki: przyczyny Opuchnięte ciało
Czytaj dalej