Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy – dlaczego akurat podczas ciąży?

Zawroty głowy to problem dotyczący dużej rzeszy ciężarnych, ale nie wszystkich. Szczególnie duże natężenie mają w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego w wielu źródłach uznawane są za jeden z jej pierwszych objawów. Pamiętaj, że samo występowanie zawrotów głowy nie świadczy o ciąży i może mieć wiele innych przyczyn, jak np. zmęczenie, osłabienie, niewyspanie.

Sprawdź: Pełną listę objawów ciąży >>

Przyczyną zawrotów głowy w ciąży są zmiany w układzie krwionośnym ciężarnych. Przede wszystkim zwiększa się ilość krwi (a konkretniej osocza) krążącej w organizmie o około 40%. To „wymusza” na sercu jej szybsze przepompowywanie i zaadaptowanie się do tej nadwyżki. W konsekwencji tych zmian następują również zmiany ciśnienia krwi. W momencie, gdy układ krwionośny nie jest w stanie dostatecznie szybko dostosować się do zaistniałej sytuacji, jak np. szybka pionizacja po wstaniu z fotela, występują zawroty głowy. Wahania ciśnienia nie zawsze są związane z konkretną sytuacją.

Początek ciąży, czyli pierwszy trymestr ciąży

Zawroty głowy na początku ciąży nie powinny być powodem do obaw. Są spowodowane wcześniej wspomnianą adaptacją do nowej sytuacji dla Twojego organizmu. Jednak pamiętaj, że mogą one prowadzić do omdlenia, a to z kolei do urazu. Dlatego gdy widzisz mroczki przed oczami, usiądź i zrelaksuj się, żeby objawy jak najszybciej ustąpiły. Jeśli będą bardzo często powracały i przez dłuższy czas nie ustępowały – skonsultuj się z lekarzem.

Drugi trymestr ciąży

Jest to trymestr, w którym większość przykrych objawów związanych z ciążą ustępuje. Upewnij się, że dobrze sypiasz, zapewniasz sobie i dziecku odpowiednią ilość odpoczynku i stosujesz różnego rodzaju techniki relaksacyjne (niekoniecznie mowa tu o jodze czy medytacji, ale chociażby o miłej kąpieli, masażu czy drzemce na kanapie). Jeśli jednak nadal skarżysz się na zawroty głowy, koniecznie poinformuj o nich swojego lekarza na wizycie kontrolnej. Mogą być one objawem wielu chorób, nie tylko związanych z ciążą. Wcześnie wykryte dają lepsze rokowanie na przyszłość lub zapewniają szybsze wyleczenie.

Sprawdź:  Ból łydek w ciąży - przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu

Przykładowe choroby, których objawem mogą być zawroty głowy:

  • Nadciśnienie płucne – jest to stan zwiększenia ciśnienia w tętnicy płucnej. U kobiet w ciąży najczęstszą postacią jest idiopatyczne nadciśnienie płucne (czyli takie bez wykrywalnej przyczyny), które przebiega najczęściej bezobjawowo. Jeśli już pojawiają się objawy to są to: duszność, zasłabnięcia i utraty przytomności, zawroty głowy, ew. bóle w klatce piersiowej. Leczenie polega na stosowaniu leków obniżających ciśnienie.
  • Niedokrwistość – jest to stan, w którym zmniejsza się liczba krwinek czerwonych i hemoglobiny poniżej wartości optymalnych dla organizmu, które zapewnia prawidłowe utlenowanie tkanek obwodowych. Jest wiele typów niedokrwistości i wiele badań, które wykonuje się, aby dokładnie określić z którym typem mamy do czynienia. Głównymi objawami są: łatwa męczliwość i przewlekłe (długotrwałe) zmęczenie, zadyszka, zawroty głowy, mroczki przed oczami, senność. Najprostszym działaniem zapobiegającym niedokrwistości jest suplementacja żelaza i wzbogacenie diety w naturalne źródła żelaza takie, jak: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe.
  • Grypa – jest chorobą sezonową, więc jeśli jesteś w ciąży akurat w sezonie grypy koniecznie zabezpiecz się przed zarażeniem np. przez unikanie chorych znajomych lub ograniczenie przebywania w dużych skupiskach ludności (środki komunikacji miejskiej). Objawy u ciężarnych nie różnią się od tych występujących u innych osób. Są to więc: wysoka temperatura ciała, kaszel, gorączka, bóle mięśniowe, brak apetytu i zawroty głowy. Dodatkowo mogą pojawić się objawy z układu pokarmowego, takie jak: wymioty czy biegunka. Grypa w ciąży jest czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego i poronienia, ale dotychczas nie odnotowano transmisji wirusa do płodu.

Trzeci trymestr ciąży

Zawroty głowy rzadko pojawiają się w 3, trymestrze ciąży. Jeśli wystąpią i nie są objawem następczym po niewyspaniu, mogą sygnalizować którąś z wymienionych powyżej chorób (i nie tylko). Dlatego jeśli często je miewasz nie zwlekaj z poinformowaniem o tym lekarza na wizycie kontrolnej.

Sprawdź:  Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?

Jak radzić sobie w trakcie zawrotów głowy?

Zawroty głowy jako sam pojedynczy objaw nie stwarzają zagrożenia ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Jednakże wraz z zaawansowaniem ciąży, zawroty głowy mogą prowadzić do omdlenia, a ten z kolei do upadku, który może być tragiczny w skutkach dla Twojego maluszka.

Co robić, jeśli czujesz, że zaraz zemdlejesz?

  • Jeśli jesteś w miejscu publicznym, np. tramwaju, sklepie, poinformuj najbliższą osobę o swoim samopoczuciu. Jeśli zemdlejesz ta osoba będzie wiedziała, że źle się czujesz i wezwie inne osoby do pomocy. Jeśli jesteś sama w domu zadzwoń do sąsiadki, w takiej sytuacji każda osoba do pomocy jest na wagę złota.
  • Natychmiast usiądź, nawet na ziemi. Upadek z dużej wysokości jest nie tylko groźny dla Ciebie, ale również dla dziecka. Zaraz po tym jak usiądziesz zegnij nogi w kolanach i włóż głowę między nie. Taka pozycja przyspiesza dopływ krwi do mózgu, a to powinno zmniejszyć Twoje objawy. W domu połóż się na kanapie, a pod nogi włóż zwinięty koc i poduszki, aby unieść je maksymalnie jak najwyżej.
  • Jeśli jest Ci gorąco, zdejmij szalik i rozepnij kurtkę. Natomiast w gorące, letnie dni unikaj wychodzenia z domu w godzinach 10-13 wtedy, kiedy upał jest największy.
  • Napij się wody. Prawidłowe nawodnienie organizmu zmniejsza występowanie wszelkich objawów zmęczenia.
  • Jeśli zawroty głowy pomimo podjętych kroków nie ustępują rozważ wezwanie pogotowia. Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowe objawy w ciąży mogą wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.

Zawroty głowy to problem najczęściej związany ze stresem, nadmiarem pracy oraz brakiem odpoczynku. Stres jest nieodłącznym elementem każdej ciąży. Warto jednak starać się z nim walczyć. Dla dobra własnego oraz naszego maluszka.

Dodaj komentarz

Zakupy
Majtki poporodowe – niezbędnik świeżo upieczonej mamy
Połóg potrafi dać w kość nawet najbardziej wytrzymałym kobietom, zwłaszcza przez pierwsze dni po porodzie. Szwy na kroczu albo w brzuchu lubią pobolewać, a odchody połogowe bywają aż nader obfite.
Czytaj dalej
Zwierzęta domowe
Rasy psów dla dzieci: jaki pies dla dzieci będzie najbardziej odpowiedni?
Pies od wielu wieków nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie bez przyczyny – zwierzęta te charakteryzuje wyjątkowe oddanie, ciepło i przyjazne nastawienie wobec swego pana. Nic więc dziwnego, że również
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Duszności w ciąży – kiedy są normalne, a kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza
W ciąży jesteśmy wyczulone na wszelkie niepokojące objawy, jakie wysyła nam nasz organizm. Osłabienie, zawroty głowy czy duszności w ciąży, mogą się pojawiać od samego początku i towarzyszyć nam, przez
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból nerek w ciąży – czy to coś poważnego?
Ciąża to taki okres w życiu kobiety, że niemal każda odbiegająca od normy dolegliwość, symptom wywołuje stres i niepokój. W większości przypadków obawy są zbędne, a odczuwane dolegliwości są typowe
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból łydek w ciąży – przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu
Ból nóg, kręgosłupa czy pleców w ciąży, to bardzo częste dolegliwości, na które uskarżają się ciężarne. Zmiany w fizjologii, rosnący brzuch, obciążający kręgosłup oraz mięśnie, do tego zmiany w obrębie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży – Najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby na świąd okolic intymnych
Swędzenie pochwy w ciąży to częsta dolegliwość, z którą pacjentki zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego. Jej przyczyna może leżeć w zmianie odczyny pH pochwy podczas trwania stanu błogosławionego lub infekcjach
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Kolka nerkowa w ciąży oczami specjalisty położnej
Sprawdź porady specjalisty położnej dotyczące kolki nerkowej w czasie ciąży. Poznaj domowe sposoby jej leczenia oraz dowiedz się, jakie objawy wskazują na kolkę nerkową. Kolka nerkowa: co to jest? Kolka nerkowa
Czytaj dalej