Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Pierwsze objawy ciąży tydzień po tygodniu stają się coraz wyraźniejsze i coraz bardziej oczywiste staje się, że zostaniesz mamą, nawet jeśli nie potwierdziłaś tego jeszcze testem ciążowym. Jakie pierwsze sygnały o ciąży wysyła kobiecy organizm?

Pomiędzy 10 a 15 dniem cyklu miesiączkowego z jajnika uwalniana jest dojrzała komórka jajowa. Rozpoczyna wtedy swoją kilkudniową wędrówkę do macicy. Jeżeli po drodze połączy się z plemnikiem i dojdzie do zapłodnienia, w ciągu kilku kolejnych dni zarodek zagnieździ się bezpiecznie w którejś ze ścian macicy gotowej na jego przyjęcie. Efektem tego procesu może być niewielkie krwawienie implementacyjne, które bardzo często mylone się z miesiączką lub plamieniem ją poprzedzającym. Nie występuje ono u wszystkich kobiet, ale jeśli miało miejsce, to jest to właśnie pierwszy objaw rozwijającej się ciąży.

Przeczytaj więcej o procesie implementacji >>

Plamienie implementacyjne jest pierwszym objawem ciąży

Zaimplementowany zarodek rozpoczyna burzę hormonalną w organizmie przyszłej mamy. To właśnie hormony odpowiadają za wszelkie objawy ciąży, które zaczną być widoczne w ciągu kilkunastu dni od zagnieżdżenia się zarodka.

To, co nie jest jeszcze widocznym gołym okiem, ale co jest jednym z pierwszych objawów ciąży, to rosnący poziom hormonu beta HCG. To hormon produkowany przez zarodek, jego obecność i wysoki poziom są niezbitym dowodem na to, że kobieta zostanie mamą.

Objawy ciąży tydzień po tygodniu: pierwszy miesiąc

W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu zazwyczaj nie ma jeszcze żadnych objawów świadczących o tym, że w ciele przyszłej mamy zaczęło rozwijać się nowe życie. Pierwszy wyraźny sygnał przychodzi w drugim tygodniu po zapłodnieniu. Jest to termin, w którym powinna wystąpić miesiączka. Jej brak spowodowany jest tym, że macica się już nie oczyszcza i nie złuszcza. Gdy kobieta nie jest w ciąży, błona śluzowa wyściełająca macicę co miesiąc staje się rozpulchniona i się pogrubia. Przygotowuje się w ten sposób na przyjęcie zarodka. Gdy nie dochodzi do zapłodnienia, nadmiar błony śluzowej zostaje wydalony z macicy wraz z krwią, co właśnie jest nazywane okresem. Gdy zarodek zagnieździ się w ścianie macicy, okres przestaje mieć  fizjologiczny sens i zanika na najbliższych 9-11 miesięcy. Wróci dopiero w połogu.

Również w drugim lub w trzecim tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać bolesność piersi. To również wywołane jest przez zmiany hormonalne. Piersi stają się wrażliwe na dotyk, a nawet pobolewają. Sutki i brodawki lekko ciemnieją.

Ponadto już w pierwszych tygodniach ciąży jej objawem jest zmienność nastrojów przyszłej mamy. To kolejna rzecz wywołana przez hormony. Kobieta może mieć huśtawki emocjonalne, od szalonej euforii po stany zupełnego rozbicia i smutku.

Zobacz też: Pierwsze dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

Objawy ciąży tydzień po tygodniu: drugi miesiąc

W czwartym i piątym tygodniu ciąży pojawia się u większości przyszłych mam zmęczenie. Kobieta ciągle jest senna, nie potrafi się skoncentrować, często musi ucinać sobie drzemki i odpoczywać. Wszystko to wina progesteronu, którego poziom na początku ciąży gwałtownie wzrasta. Ponadto ciało kobiety wiele wysiłku wkłada w rozwój łożyska, a także w kształtowanie pierwszych narządów maluszka.

W drugim miesiącu zaczyna się również bardzo nieprzyjemny objaw ciąży, czyli nudności i wymioty. Ich przyczyną jest hormon HCG. Poranne torsje przez wszystkie ciężarne nimi dotknięte wspominane są jako najgorszy okres oczekiwania na maluszka. Mdłości powiązane są z nadwrażliwością na zapachy. Ona również pojawia się zazwyczaj około piątego tygodnia po zapłodnieniu.

Opisane wyżej symptomy ciąży występujące w pierwszych jej tygodniach mogą mieć różne nasilenie u poszczególnych kobiet. Zdarza się, że niektóre z nich nie zdają sobie sprawy z ciąży aż do 3-4 miesiąca, gdy brzuch nie zacznie się zaokrąglać. Jest to możliwe w przypadku kobiet, które na wskutek przyjmowania doustnej antykoncepcji nie mają miesiączki, więc jej brak nie jest dla nich niczym alarmującym.

W kolejnych miesiącach objawów ciąży już szukać nie trzeba. Najważniejszym z nich jest zmieniający się wygląd ciała kobiety, który najdobitniej wskazuje, że za kilka miesięcy zostanie ona mamą.

Zobacz: Etapy rozwoju płodu tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Objawy ciąży

Objawy ciąży przed okresem

Jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką? Jak rozpoznać ciążę? Poznaj najczęściej występujące objawy ciąży przed okresem oraz podział objawów ciążowych. Jakie są objawy po terminie spodziewanej miesiączki? Jak...

Czytaj dalej →
Objawy ciąży

Objawy ciąży pozamacicznej

Około 1-1,5% wszystkich ciąż to ciąża pozamaciczna. Jakie są jej pierwsze objawy i skąd będziesz wiedzieć, że to właśnie ty jesteś tym jednostkowym przypadkiem? Ciąża pozamaciczna (ektopowa) O ciąży pozamacicznej (ektopowej)...

Czytaj dalej →
Objawy ciąży, Zdrowie w ciąży

Przebarwienia skóry a objawy ciąży

Za najbardziej charakterystyczne objawy ciąży uważa się najczęściej brak miesiączki, wrażliwość piersi, poranne wymioty i nudności, wzmożona senność, osłabienie, nawet omdlenia, zmienność nastrojów i co często najbardziej niepokoi kobiety –...

Czytaj dalej →
Sennik

Sennik ŚLUB: Znaczenie snu o ślubie

Wbrew pozorom o ślubie nie śnią jedynie osoby, które w rzeczywistości planują zawarcie związku małżeńskiego i wkrótce staną na ślubnym kobiercu. Ślub oraz sprawy związane z nim są częstym motywem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general