Imię Amelia – pochodzenie i znaczenie imienia Amelia

Amelia to popularne imię żeńskie, które cieszyło się szczególnym zainteresowaniem w epoce romantyzmu, jednak od pewnego czasu znów wraca do łask. W roku 2014 imię to nadano dziewczynkom tak wiele razy, że znalazło się ono na 8 miejscu wśród najbardziej popularnych imion żeńskich. Jakie jest znaczenie i pochodzenie tego imienia? Jakie są cechy kobiet, które to imię otrzymały? I co wiemy o świętej Amelii?

Imieniny Amelii

Osoby, które noszą to imię, obchodzą swoje imieniny przede wszystkim:

  • 5 stycznia.

To wówczas przypada najpopularniejsza data imienin wszystkich Amelii. Kobiety o tym imieniu mogą jednak świętować również w inne dni w roku, jeśli taka jest ich wola. Imieniny Amelii przypadają na dzień:

  • 30 marca,
  • 20 kwietnia.

Imię Amelia

Amelia to imię pochodzące od słów „pracowity”, „niezmordowany”. Co za tym idzie, dodaje ono osobom je noszącym siły przebicia i solidności. Wszystkie Amelie są raczej rozsądne, cenią sobie sprawiedliwość oraz szczerość. Posiadają silny system wartości i są osobami bardzo niezależnymi. Amelię trzeba jednak chwalić, ponieważ bez pochwał i doceniania za swoje działania przygasa. Jeśli jednak jest doceniana, chwalona, podziwiana, jest w swoim żywiole – pogodna, otwarta, sympatyczna, zawsze pomocna i pełna energii do działania.

Amelia nie lubi sportu – ceni sobie raczej zajęcia statyczne. Posiada jednak sporo talentów – cechuje się przy tym niezwykłą przenikliwością. Szybko potrafi wytropić każdy spisek, a przy tym bardzo nie lubi, gdy się ją oszukuje. W miłości jest osobą wierną. Strzeże spokoju ogniska domowego. Czyni to w dodatku z niezwykłą mocą. Osoby o tym imieniu sprawdzą się w zawodach związanych z nauczaniem i opieką nad innymi. To znakomite nauczycielki, lekarki czy przedszkolanki. Będą również znakomitymi reprezentantkami, pełnomocnikami, przedstawicielkami handlowymi, dyplomatkami.

Podlegają wibracji cyfry 5, która związana jest z tym imieniem. Cyfra ta nadaje im naturalną grację i sprawia, że są popularne w towarzystwie. Dodaje im też pewności siebie, a to każdej Amelii jest bardzo potrzebne.

Znaczenie imienia Amelia

Imię to pochodzi z języka starogermańskiego. Powstało w wyniku skrócenia dwuczłonowych imion, które w tym języku występowały i które rozpoczynały się od członu „Amal-“. Chodzi tu między innymi o imię Amalgunda lub Amalberga. Święte będące patronkami tego imienia są znane zarówno jako Amelie, jak i właśnie pod owymi dawnymi imionami. Co oznacza to imię? Związane jest ze słowami „pracowity”, „niezmordowany”. Oznacza pracowitą, niestrudzoną gospodynię oraz waleczną obrończynię ogniska domowego.

Pochodzenie imienia Amelia

Imię Amelia posiada germańskie pochodzenie. Powstało poprzez skrócenie imion dwuczłonowych, których pierwszym członem było „Amal-“. W języku starogermańskim „amal” lub „amel” oznacza „pracowity, niezmordowany”. W naszym kraju imię Amelia pojawiło się w wieku XIV. Nie od razu podbiło jednak serca Polaków. Swój prawdziwy rozkwit popularności osiągnęło dopiero w wieku XIX, w okresie znanym jako Romantyzm.

Patronkami osób o tym imieniu są święta Amelia Gandawska (zwana również Amalbergą z Tense) oraz Amalberga z Maubeuge (znana także jako Amalbergą z Lobbes lub Amalbergą z Binche).

Zdrobnienia imienia Amelia

Najpopularniejsze zdrobnienia dla imienia Amelia, to Amelka, Amelcia oraz Ameleczka. Wiele osób pomija również pierwszą literę i nazywa Amelię Melką, Melcią, Meleczką, Melunią. Dość popularne są zdrobnienia: Amela, Ama, Melek, Melusia, czy też Meluśka.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general