Zwróć uwagę na pogodę i pędź przesadzić lilie. O tym jednak nie zapominaj

Jak i kiedy przesadzać lilie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, chcących cieszyć się pięknym kwitnieniem roślin już w przyszłym roku. Sprawdź, jak dbać o lilie i kiedy podejmować działania w ogrodzie, by przypadkiem im nie zaszkodzić. Okazuje się, że to bardzo proste.

Lilie to rośliny cebulowe o wzniesionych pędach, które na szczycie zakończone są kwiatami. Kwiaty zebrane są w grona lub baldachy. Choć wyglądają pięknie, z czasem mogą zacząć rosnąć zbyt gęsto. Właśnie po tym rozpoznasz, że czas je przesadzić, a w jednym stanowisku nie powinny rosnąć dłużej niż 3 lata. Podejmij działania również wtedy, gdy lilie będą słabo kwitnąć. Kiedy i jak przesadzać lilie? Podpowiadamy.

Sprawdź: Zakochasz się w jej kolorze. Ten kwiat to konkurencja dla lawendy i tarcza dla szkodników

Kiedy przesadzać lilie? Dwa terminy są najlepsze

Najlepszym czasem do przesadzania lilii jest wczesna wiosna lub jesień (przełom września i października), gdy roślina zaczyna już odpoczywać, a nie ma jeszcze przymrozków. Oznacza to, że przesadzanie możesz przeprowadzić już teraz. W pierwszej kolejności przygotuj miejsce o żyznej i przepuszczalnej glebie, które znajduje się w lekkim nasłonecznieniu, a następnie wykop dziurę, która będzie miała za zadanie pomieszczenie bulw rośliny. Dostosuj ją do liczby i wielkości cebulek lilii.

Sprawdź: Wystarczy zaledwie odrobina, a pranie będzie śnieżnobiałe. Ten hitowy środek kupisz za grosze w każdej aptece

Jak przesadzać lilie? Działanie zajmie ci kilka minut

Jeśli masz już wybrane i przygotowane stanowisko, czas rozpocząć przesadzanie. Wyjmij bulwy z poprzedniego miejsca i usuń stare korzenie oraz liście i usuń nadmiar ziemi. Włóż sadzonki w przygotowane dziury, delikatnie je zakop i ubij. Jeśli nie chcesz sadzić cebulek od razu, możesz przechować je do wiosny w temperaturze około 2 stopni Celsjusza. Po posadzeniu podlej lilie, dzięki czemu pomożesz im przyjąć się w nowym miejscu. Później nie zapominaj o regularnym podlewaniu, by sadzonki dobrze się ukorzeniły. Przed zimą warto zabezpieczyć lilie słomą lub torfem, dzięki czemu będą mogły przetrwać do kolejnego sezonu.

Sprawdź: Jeszcze możesz pobrać sadzonki z pelargonii. Rozmnóż je, a w sezonie kwiatów się nie doliczysz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general