Zakochasz się w jej kolorze. Ten kwiat to konkurencja dla lawendy i tarcza dla szkodników

Fiolet ma wiele odcieni. Może być lekki jak obłoczek albo mocny niczym dojrzała śliwka. Nie zmienia to faktu, że dodaje on charakteru dla każdego ogrodu czy bukietu, w którym się znajduje. Postaw na werbenę patagońską w swoich aranżacjach, a zachwyci cię ona i łatwością w uprawie i piękną barwą.

Coraz częściej stawiamy na kwiaty, których pielęgnacja nie zajmuje nam dużo czasu. Dodatkowo chcemy, by ogród czy balkon zawsze wyglądał pięknie, bez względu na niedogodne warunki. Idealnie sprawdzi się do tego werbena patagońska. Zdaje się, że lawenda nie ma z nią żadnych szans w konkurencji na piękno kwiatów i wytrzymałość przed szkodnikami.

Sprawdź: Kiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą? Trzymaj się zasady “10:4”. Wiosną odrośnie zielona jak nigdy

Czy werbena patagońska jest wieloletnia? Wszystko o jej charakterystyce

Werbena patagońska zawdzięcza atrakcyjność swoim liliowo-fioletowym drobnym kwiatom. Nazywana również werbeną argentyńską, jest rośliną rosnącą do 1,5 metra wysokości. Mimo swojej chwiejności na wietrze i efektu „falowania ziemi” podczas podmuchów, nie potrzebuje żadnych podpór. Jest rośliną wieloletnią i co roku może zachwycać nas nowymi kwiatostanami. Kwitnie bardzo długo jak na rośliny o jej budowie, bo od lipca do pierwszych przymrozków.


Najpiękniej prezentuje się w dużych skupiskach np. na łąkach kwietnych czy w ogrodach. Jednak na balkonie również może zachwycić. Wystarczy posadzić obok siebie ze 3-4 sadzonki, a efekt „fioletowego falowania na wietrze” od razu będzie widoczny.

Sprawdź: Weź garść i rozsyp pod krzewami. Przedłużysz kwitnienie róż do późnej jesieni

Jak dbać o werbenę patagońską? Nie jest to roślina wymagająca

Uprawa tej rośliny jest łatwa i przyjemna. Werbena patagońska idealnie wpasowuje się rabaty i nie jest wybredna co do roślinnego towarzystwa. Lubi miejsca nasłonecznione, ale urośnie również w cieniu. Ma małe wymagania glebowe, znosi przejściowe susze i nie straszne jej silne podmuchy wiatru. Jest to ważne dla osób decydujących się posadzić werbenę na wysuniętym, odkrytym balkonie.


Jeśli chodzi o szkodniki, werbenie patagońskiej nie są one straszne. Jest rośliną wysoce odporną na ataki chorób i robactwa. Otacza się swoistą tarczą i nawet jeśli któryś ze szkodników się do niej dostanie, nie przyniesie nam tylu kłopotów.

Sprawdź: Zanieś wodę po kiszonych ogórkach do ogrodu. Dla niektórych odpad, dla innych drogocenny płyn

Czy werbena patagońska zimuje? Pomóż jej w okresie mrozów

Werbena patagońska nie zimuje w naszym klimacie w gruncie. Trzeba jej delikatnie pomóc przetrwać ten okres. Należy jesienią obciąć jej łodygi i przesadzić ją do doniczek. Tak przygotowane rośliny wstawiamy do garażu lub piwnicy i sporadycznie podlewamy. Wiosną powinny pojawić się nowe łodygi i po tym poznamy czy werbena patagońska spokojnie przetrwała zimę.


Łatwiej jest z werbeną z balkonu. Wystarczy donice zdjąć z uchwytów i przenieść w cieplejsze miejsce.

Sprawdź: Czym podlewać skrzydłokwiat, aby zakwitł? Z tą domową miksturą wystrzeli jak szalony

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general