Tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak liczyć tygodnie ciąży?

Przybliżony termin porodu kobieta poznaje już podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Lekarz ustala również, kiedy doszło do zapłodnienia i informuje pacjentkę, który to tydzień. Zdarza się jednak, że między wizytami przyszła mama chce samodzielnie określić etap ciąży, a jest to wiedza bardzo istotna przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Dokładne ustalenie tygodnia, miesiąca czy trymestru wcale nie jest jednak takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Tydzień ciąży – który to miesiąc? Sprawdź, jak wyglądają miesiące ciąży z podziałem na tygodnie!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ciąża trwa zazwyczaj około 40 tygodni, ale jeśli dziecko przyjedzie na świat między 38. a 42 tygodniem, to nadal uznaje się to za zgodne z normą.
 • Wspomniane 40 tygodni dzieli się na 3 trymestry, w sumie 9 miesięcy.
 • Etap ciąży i termin rozwiązania wylicza się na podstawie reguły Naegelego.

Tydzień ciąży – który to miesiąc?

Ciąża to prawdziwa rewolucja nie tylko w życiu przyszłych rodziców, ale także dla organizmu matki. Nieprzyjemne dolegliwości, gwałtowne zmiany hormonalne, ból sprawiają, że nie zawsze można nazwać ten stan pięknym, a często kojarzy się przede wszystkim z ogromnym wysiłkiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Oczywiście każda ciąża przebiega indywidualnie i trudno przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądała. Można jednak wcześniej przygotować się na pojawienie się pewnych symptomów i nauczyć się je prawidłowo rozpoznawać. W tym celu niezbędna jest jednak wiedza, na którym etapie mogą wystąpić określone dolegliwości – dzięki temu łatwiej będzie odróżnić prawidłowe reakcje organizmu od tych niepokojących.

W związku z powyższym bardzo istotne z punktu widzenia przyszłych mam – zdrowia ich oraz dziecka – jest umiejętność obliczania tygodnia ciąży. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste. Dla niektórych może bowiem okazać się zaskoczeniem fakt, że ciąża wcale nie jest liczona od momentu poczęcia, ale od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Oznacza to więc, że w chwili zapłodnienia kobieta jest już najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu.

Jak wynika ze statystyk ciąża trwa zazwyczaj 281 i – plus minus – 22 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym okresie większość maluszków przychodzi na świat. Przyjmuje się zatem, że ciąża to okres 40 tygodni, ale jeśli dziecko urodzi się dwa tygodnie wcześniej lub jakiś czas po terminie, to nadal uznawane jest to za normę. Tygodnie przelicza się na miesiące (9 miesięcy i ok. tydzień) i dzieli na trzy trymestry.

Tygodnie ciąży z podziałem na miesiące prezentują się następująco:

 • 1.–4. tydzień – 1. miesiąc, 1. trymestr,
 • 5.–8. tydzień – 2. miesiąc, 1. trymestr,
 • 9.–13. tydzień – 3. miesiąc, 1. trymestr,
 • 14.–17. tydzień – 4. miesiąc, 2. trymestr,
 • 18.–22. tydzień – 5. miesiąc, 2. trymestr,
 • 23.–27. tydzień – 6. miesiąc, 2. trymestr,
 • 28.–31. tydzień – 7. miesiąc, 3. trymestr,
 • 32.–35. tydzień – 8. miesiąc, 3. trymestr,
 • 36.–40. tydzień – 9. miesiąc, 3. trymestr.

Zobacz: Miód w ciąży: jakie korzyści daje spożywanie miodu w ciąży?

Jak liczyć tydzień ciąży?

W celu ustalenia tygodnia ciąży ginekolodzy wykorzystują regułę Naegelego. Służy ona przede wszystkim do wyliczania terminu porodu. Określa się go na podstawie kalendarza, dokonując następujących obliczeń: “do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy 7 dni, następnie dodajemy 1 rok i od otrzymanej daty należy cofnąć się o 3 miesiące”. Uzyskana wynik pozwala wyznaczyć ok. 40 tydzień ciąży. Warto jednak pamiętać, że metoda ta nie jest w stu procentach pewna nie tylko dlatego, że rozwiązanie może nastąpić wcześniej, ale także ze względu na to, że nie uwzględnia nieregularnych cykli.

Po obliczeniu, kiedy mniej więcej wypadnie 40 tydzień, można z pomocą kalendarz sprawdzić, ile tygodni do tego terminu nam jeszcze pozostało, i odjąć to od 40. Aby określić tygodnie i miesiące ciąży, można skorzystać również ze specjalnych kalkulatorów dostępnych online.

Sprawdź: Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?

3 trymestr – który tydzień?

Trzeci trymestr zaczyna się mniej więcej w 28. tygodniu i trwa aż do momentu rozwiązania.

5 miesiąc ciąży – który to tydzień?

5. miesiąc to może być 18.–22. tydzień ciąży, a z kolei szósty to 23.–27. tydzień.

Zobacz: Koktajl położnej – kontrowersyjny napój zyskuje popularność mam! Czy jest bezpieczny?

Rodzice pytają o tygodnie a miesiące ciąży

7 miesiąc ciąży który to tydzień?

28.–31. tydzień.

3 trymestr ciąży który to miesiąc?

Trzeci trymestr to siódmy, ósmy i dziewiąty miesiąc.

27 tygodni ile to miesięcy?

27. tydzień to końcówka 6. miesiąca.

17 tygodni ile to miesięcy?

17. tydzień to końcówka 4. miesiąca.

18 tygodni ile to miesięcy?

18. tydzień to początek 5. miesiąca.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo