13 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na trzynastą rocznicę ślubu

Uwaga, uwaga – wielkimi krokami zbliża się wyjątkowa chwila. Oto lada moment minie dokładnie trzynaście lat, odkąd zostaliście mężem i żoną. 13 rocznica ślubu, to już nie byle co. Choć nadal wydaje się, że ślub nie odbył się aż tak dawno temu, za Wami już ponad 150 miesięcy, które od niego minęły, jeden po drugim. To jednak nadal nie na tyle mało, by pozwolić sobie na popadnięcie w rutynę i przejście do porządku dziennego nad taką okazją.

13 rocznica ślubu — znaczenie

Zaniedbać trzynastej rocznicy zawarcia małżeństwa nie powinniśmy nie tylko dlatego, że być może sprawilibyśmy w ten sposób przykrość naszej drugiej połówce. Tradycje zwracania uwagi na takie okazje i celebrowania ich nie wzięły się z niczego. Na co dzień mamy mnóstwo obowiązków, które zajmują nas długimi godzinami i często znacząco utrudniają przebywanie z najbliższymi. Zmniejszają ilość ciepła i oddania, które im okazujemy. Potem tego żałujemy, próbujemy coś zmienić, ale nie zawsze się udaje. Odczuwamy wtedy dyskomfort nie tylko dlatego, że czujemy się zobowiązani wobec drugiego, najbliższego nam w świecie człowieka. Sami również potrzebujemy takich chwil.

Ta wymienność jest zresztą piękna w miłości. To, co czynimy dla dobra ukochanej lub ukochanego, czynimy również dla samego siebie – i na odwrót. Wiemy też dobrze, że w nawale pracy naprawdę przyda nam się od czasu do czasu nieco oddechu, nabranego we dwoje. Temu właśnie służą rocznice ślubu. To tylko jeden dzień na cały rok – naprawdę nie można tego uznać za stratę cennego czasu, jeśli chcemy mieć zdrowe podejście do życia i nie zmarnować go na sprawy zasadniczo błahe.

Trzynaście lat jako mąż i żona to już moment, w którym rzeczywiście może nam grozić popadnięcie w rutynę i obojętność. Powinniśmy jednak zdecydowanie zwalczyć takie skłonności, tak jak w życiu jednostkowym staramy się ograniczać swoje lenistwo. Małżeństwo to piękny gmach, który wznosimy razem i o który trzeba stale dbać, pielęgnować go. W końcu mamy już sporo wspomnień związanych z poprzednimi rocznicami, do których możemy wracać z rozrzewnieniem w każdej gorszej chwili. Wiemy dobrze, ile dają w dłuższej perspektywie takie drobne, wykonane we właściwym miejscu i czasie gesty.

Na pewno nie powinniśmy się przejmować przekonaniem o pechowości liczby trzynaście i pomijać tej rocznicy. Wydaje się, że ten przesąd wziął się z bliskości “szczęśliwej”, “harmonijnej” liczby dwanaście. Do dziś niektórzy unikają zaproszenia do stołu trzynastu gości, w wielu budynkach nie ma też trzynastego piętra.

Utrwaliła się też tradycja pechowości piątku trzynastego, wywiedziona ze słynnego aresztowania rycerzy zakonu templariuszy przez łasego na ich majątek i pozycję króla Francji, Filipa IV Pięknego, w piątek 13 października 1307. Wielki mistrz zakonu Jacques de Molay, skazany na śmierć i spalony na stosie w obecności króla Filipa, przeklął w ostatnich chwilach monarchę i jego rodzinę. Rzeczywiście – Filip zmarł kilka miesięcy później, a następnie umierali po sobie trzej jego synowie, z których każdy zostawał królem, ale później nie pozostawiał następcy. Tak wymarła dynastia Kapetyngów. My jednak nie sprowadzamy na nikogo okrutnej śmierci – przeciwnie, świętujemy szczęście i miłość. Nie musimy więc bać się trzynastki.

Trzynasta rocznica ślubu — jak się nazywa

Jak wiadomo, każda kolejna rocznica zawarcia małżeństwa posiada własny, coraz szlachetniejszy materiał. W przypadku trzynastej będzie to koronka. Koronka jest dostojna, ładna i ozdobna. Powinniśmy tę okazję potraktować jako szansę na upiększenie, przybranie naszego własnego życia – tym bardziej, jeśli rzeczywiście zaczyna nam grozić widmo rutyny. Odepchnijmy je daleko. Nasze małżeństwo zasługuje na szczyptę piękna i wzniosłości.

Prezent na 13 rocznicę ślubu

To oczywiście tylko gest, ale gest, którego nie powinniśmy pominąć. Świat jest lepszy, gdy nie żałujemy ich sobie nawzajem. Co kupić na trzynastą rocznicę ślubu? Rozmaite sklepy oferują nam wiele użytecznych pamiątek dedykowanych parom, takich jak obrazy, zestaw drinkowy czy taca śniadaniowa z wygrawerowanymi imionami lub nałożonym zdjęciem pary. Oczywiście złym wyjściem nie będzie też klasyczny upominek w postaci drogiego alkoholu albo zestawu doń, zegarka lub biżuterii. A może to idealny czas na wspólny relaks w SPA?

Koronkowa rocznica ślubu — jakie to gody

Wiemy już, że trzynastej rocznicy ślubu przyporządkowujemy wyjątkowo ozdobny materiał – to gody koronkowe. Przy okazji warto odnotować również, że z tą okazją związany jest również kolor biały oraz kamień szlachetny – tym razem będzie to cytryn. Biel, kolor niewinności, a kiedyś sukni ślubnej świętującej właśnie trzynaście lat małżeństwa panny młodej, możemy potraktować jako znak tego, że nadal możemy ramię w ramię zapisywać wspólną historię.

Życzenia na 13 rocznicę ślubu

Nie zaniedbujmy ukochanej lub ukochanego. Przeżyliśmy już razem kawał czasu. Wiemy, że nasza druga połówka zasługuje, by stale czuć się wyjątkowo. Życzmy sobie szczęścia, miłości, wytrwałości i zdrowia. Nie zapominajmy także o niezbędnej cierpliwości i wyrozumiałości – dla najbliższych, ale także, o co nierzadko najtrudniej, dla samego siebie.

Zobacz również: Życzenia dla męża na rocznicę ślubu

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo