20 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 20 tydzień życia dziecka?

20 tydzień życia dziecka który to miesiąc? Co potrafi 20 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda 20 tydzień życia dziecka? Co widzi 20 tygodniowe dziecko? Ile śpi 20 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić z 20 tygodniowym niemowlakiem? Ile waży 20 tygodniowe dziecko? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule.

20 tydzień życia dziecka – rozwój

20 tydzień życia dziecka jest zwieńczeniem piątego miesiąca życia dziecka. Maluch z każdym kolejnym dniem jest coraz bardziej sprawny pod względem ruchowym i z coraz większą łatwością idzie mu nawiązywanie kontaktów społecznych. Może zdarzyć się, że twój niemowlak już teraz rozpocznie okres ząbkowania. Jakie są jego pierwsze objawy? Dziecko zaczyna:

  • bardzo obficie się ślinić
  • wkładać do buzi twarde przedmioty i pocierać nimi o dziąsła
  • nieustannie marudzić, nie mając ku temu żadnej przyczyny

Mleczaki zwykle wyrzynają się u dzieci w tej samej kolejności, a pierwsze pojawiają się najczęściej dolne jedynki. Warto pamiętać o tym, że już na tym etapie należy dbać o higienę jamy ustnej malucha i regularnie myć mu ząbki. Wystarczy w tym celu namoczyć gazę w przegotowanej wodzie i delikatnie przetrzeć nią mleczaki.

20 tygodniowe dziecko – co potrafi?

  • zaczyna poruszać się ruchem pełzającym – mięśnie dziecka są coraz silniejsze, poprawie uległa również koordynacja jego rąk i nóg, dzięki czemu może ono przesuwać się na brzuszku o kilka centymetrów do przodu i do tyłu;
  • podejmuje pierwsze próby siadania – plecy malucha z każdym tygodniem coraz bardziej się prostują i wzmacniają, dlatego próbuje on już podnosić główkę i siadać. Na samodzielne siadanie jest jednak jeszcze za wcześnie. Bardzo ważne jest również, aby nie sadzać dziecka na siłę i nie urządzać mu podparcia z poduszek;
  • potrafi sprawnie chwytać przedmioty i swobodnie nimi poruszać – dziecko nie chwyta już przypadkowych obiektów, a te, które je szczególnie zainteresują, a co więcej, po najbardziej interesujące zabawki sięga już z ogromną dozą determinacji i próbuje tak długo, aż nie uda mu się ich uchwycić;
  • niemowlę jest niezwykle towarzyskie i chętnie lgnie do ludzi – na ich widok piszczy, grucha, gaworzy, uśmiecha się, energicznie porusza rączkami i nóżkami i wszystkich uważnie obserwuje
  • wydaje dźwięki, które mogą już przypominać pierwsze słowa, na przykład takie jak „mama”, „baba” czy „tata” – jednak warto pamiętać o tym, że dla niemowlaka jest to jedynie zbitka przypadkowo połączonych sylab, a pierwsze świadome słowa wypowie dopiero w okolicy dwunastego miesiąca życia;
  • dziecko zaczyna trafnie odczytywać emocje, a także coraz bardziej świadomie zaczyna wyrażać swoje uczucia – maluch odczytuje mowę ciała domowników i potrafi rozróżnić i zrozumieć sygnały takie jak na przykład marszczenie brwi, grymas ust, radosny uśmiech czy też różne tony głosu (miły, zachęcający, surowy lub zniechęcający)

W jaki sposób wspomagać rozwój pięciomiesięcznego niemowlaka?

U tak małego dziecka najlepszym sposobem zdobywania wiedzy jest zabawa z rodzicami. Warto powtarzać z nim tę samą czynność wiele razy, ponieważ umiejętność przewidywania kolejnych kroków sprawia dziecku nieopisaną radość. Niemowlę uwielbia również słuchać twojego głosu, dlatego staraj się mówić do niego jak najwięcej, używając prostych słów i wysokiego tonu. Pamiętaj również, aby mówić do dziecka w trzeciej osobie, na przykład: „Zosia chce jeść? Dobrze, mama nakarmi Zosię!”. Między kolejnymi zdaniami rób chwilę przerwy i pozwól się dziecku wypowiedzieć.

Zadbaj również o to, aby spędzać czas z maluchem przy typowo dziecięcych zabawach. Połóż się z nim na macie i wspólnie bawcie się zabawkami. Wspólne spędzanie czasu stanowi podstawę budowania silnych więzi z niemowlakiem i daje mu ogromną dozę poczucia bezpieczeństwa.

20 tydzień życia dziecka – szczepienia

Kalendarz szczepień, który oparty jest na komunikacie wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020 wskazuje, że między piątym a szóstym miesiącem życia dziecka należy wykonać następujące obowiązkowe szczepienia ochronne:

  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
  • szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)
  • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
  • szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
  • szczepienie przeciwko pneumokokom

Można poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom, do których należą:

Dlaczego oprócz szczepień obowiązkowych warto wykonać również te zalecane?

Szczepienia zalecane stosuje się po to, aby rozszerzyć zakres ochrony zdrowia dziecka. Szczepienia te są płatne i z łatwością można je kupić niemal w każdej aptece po okazaniu recepty wydanej przez lekarza. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie próbować szczepić malucha samodzielnie – może to zrobić tylko i wyłącznie odpowiednio wykwalifikowana pielęgniarka, lekarz lub położna. Rynek farmaceutyczny oferuje szereg szczepionek zalecanych co sprawia, że rodzicom często trudno się zdecydować na wybór tej odpowiedniej. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Zdrowia, które w swoich komunikatach wskazuje które szczepionki warto wykonać. Na przestrzeni piątego i szóstego miesiąca życia dziecka są to szczepienia przeciw rotawirusom i meningokokom. Dodatkowo, specjaliści z dziedziny medycyny wskazują, aby wybierać tak zwane szczepionki skojarzone, które za pomocą jednego ukłucia są w stanie dostarczyć wiele składników, np. 6w1.

20 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Koniec czwartego miesiąca życia dziecka jest równocześnie końcem jego czwartego skoku rozwojowego, który rozpoczął się około osiemnastego tygodnia życia. To etap, w którym maluch zaczyna odkrywać istnienie najprostszych relacji przyczynowo – skutkowych. Na przykład rozumie, że piłeczka spadająca w dół prawdopodobnie odbije się z powrotem do góry. Zaczyna również łączyć wydawane dźwięki w zbitki sylab, takie jak na przykład „mamamama”. „babababa” czy „tatatatata”, co jest bardzo wyraźną oznaką prawidłowego rozwoju jego aparatu mowy. Stąd już tylko kilka kroków do słów „mama” lub „tata”.

Jakie zmiany u dziecka przynosi koniec czwartego skoku rozwojowego?

Po każdym kolejnym skoku rozwojowym maluch nabywa szereg nowych cech i zaskakujących umiejętności. Czwarty skok rozwojowy sprawia, że:

  • dziecko potrafi już stabilnie i długotrwale podpierać się na swoich przedramionach, sięgając po zabawkę jedną rączką, a resztę ciała opierając na drugim łokciu
  • maluch zaczyna coraz sprawniej przewracać się z plecków na boki i z boków na brzuch
  • leżąc na brzuchu potrafi na kilka sekund unieść równocześnie ręce i nogi (tak zwane pływanie)
  • potrafi bez trudu przekładać przedmioty z jednej rączki do drugiej
  • część dzieci na tym etapie rozwoju zaczyna już wyrażać swoją wolę, na przykład odpychając pierś w momencie, w którym czują się najedzone

Jak rozpoznać, że kolejny skok rozwojowy dobiegł końca?

  • dziecko przestaje mieć problemy z zasypianiem
  • w nocy śpi spokojnym, jednostajnym snem
  • rzadziej płacze
  • ustępuje ciągłe rozdrażnienie i marudzenie u malucha
  • nabiera apetytu
  • nie potrzebuje już tak nieustannego kontaktu fizycznego z mamą

20 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Dwudziesty tydzień stanowi drugą połowę piątego miesiąca życia dziecka. Twoje dziecko ma zatem ponad cztery i pół miesiąca.

20 tygodniowe dziecko – waga i wzrost

Dziecko w piątym miesiącu życia rośnie w tempie około 2 centymetrów na miesiąc i przybiera na wadze od 17 do 18 gramów na dobę. Ile wynoszą uśrednione wymiary dwudziestotygodniowej dziewczynki, a jak przedstawiają się one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary pięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 6,7 kg
  • wzrost: 64 cm

Przeciętne wymiary pięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 7,2 kg
  • wzrost: 66 cm

Do podanych wymiarów warto zastosować odchylenie na poziomie +/- 4 cm i +/- 0,8 kg.

20 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść 20 tygodniowe niemowlę?

Niemowlę w dwudziestym tygodniu swojego życia zjada zwykle około pięciu posiłków, przy czym na każdy z nich składa się przeciętnie od 150 do 180 ml mleka, które wciąż jest podstawą jego jadłospisu. Jest to jednak dobry moment na to, aby rozpocząć proces stopniowego rozszerzania diety malucha.

Karmienie piersią

Na etapie dwudziestego tygodnia życia dziecka nadal obowiązuje zasada karmienia na żądanie. Jeśli potrzebujesz wyjść z domu lub wyjechać na kilka dni możesz odciągnąć pokarm za pomocą laktatora po to, aby ktoś inny mógł nakarmić dziecko. W jakich warunkach należy przechowywać mleko z piersi?

  • maksymalnie do czterech godzin w temperaturze od 25 do 37 stopni Celsjusza
  • do ośmiu godzin w temperaturze wynoszącej od 15 do 25 stopni Celsjusza
  • przez całą dobę w temperaturze nieprzekraczającej 15 stopni Celsjusza
  • od dwóch do pięciu dni w lodówce, w której temperatura nie przekracza 4 stopni Celsjusza
  • przez dwa tygodniu w zamrażalniku lodówki (przy wspólnych drzwiach)
  • przez trzy miesiące w zamrażalniku lodówki (przy osobnych drzwiach)
  • do sześciu miesięcy w temperaturze wynoszącej od minus 18 do minus 20 stopni Celsjusza

Karmienie butelką

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym możesz już wprowadzać do jego diety produkty bezmleczne. Najlepiej zacząć ten proces od wody oraz warzyw gotowanych na parze. Podawaj je dziecku w niewielkich ilościach w postaci przecierów oraz zmiksowanych zup. Najzdrowsze warzywa dla tak małego dziecka to na przykład ziemniaki, brokuły, brukselka, groszek cukrowy, marchewka, buraki i dynia.

Jak widzi niemowlę w 20 tygodniu życia?

Dwudziestotygodniowe dziecko postrzega otoczenie w sposób trójwymiarowy i przestrzenny, a dzięki temu trafnie ocenia odległość dzielącą go od różnych przedmiotów. Potrafi zobaczyć obiekty, które znajdują się na wprost jego ciała, jak i te, które leżą po bokach. Dostrzega już większość kolorów i jego wzrok można porównać do sposobu widzenia osoby dorosłej, która boryka się z niezbyt dużą wadą wzroku i musi nosić okulary korekcyjne.

20 tydzień życia dziecka – ile śpi 20 tygodniowe niemowlę?

Maluch w dwudziestym tygodniu życia przesypia około 15 godzin w ciągu doby, przy czym na krótkie drzemki w ciągu dnia przypada zwykle około 5 godzin, a na sen nocny 10 godzin. Niemowlę wciąż nie przesypia całej nocy i budzi się na karmienie od dwóch do trzech razy. Warto pamiętać o tym, że są to wartości orientacyjne, ponieważ każde dziecko jest inne i układa swój własny, indywidualny rytm snu.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo