Pierwsze próby siadania

Kiedy niemowlę siada?

Kiedy niemowlę siada? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą wystąpić w różnych okresach. Niektóre maluchy już w 6 miesięcy samodzielnie siedzą, inne jeszcze w 9 miesiącu życia nie czują się w tej pozycji swobodnie. W wyjątkowych sytuacjach już 3 miesięczne dzieci wykonują pierwsze próby siadania – to nic strasznego!

Zachęcić dziecko do siadania

Czy dziecko potrzebuje zachęty lub pomocy w samodzielnym siadaniu? Nie ma takiej potrzeby. O tym kiedy dziecko zacznie siadać decyduje ono samo. Jedyne co możesz zrobić to dawać mu okazje do ćwiczenia mięśni niezbędnych do siadania. Odpowiednia stymulacja przygotuje niemowlaka do wysiłku, który jest niezbędny przy trzymaniu pionowej pozycji.

Nauka siadania

 • Mięśnie karku, ramion oraz tułowia dziecko ćwiczy już od pierwszych dni. Wystarczy, że będziesz je kładła na brzuszku. Najlepiej na płaskiej i twardej powierzchni. Jego pierwszym treningiem będzie podnoszenie główki na przedramionach. Pierwszy trening wspomożesz dodatkowo rozrzucając przed nim zabawki i inne ciekaw, kolorowe przedmioty. Prędzej czy później maluch zacznie wyciągać po nie jedną rękę.
 • Wspólna zabawa, turlanie, przewracanie z boku na bok to również świetny wstęp do przyszłego siadania. Połóż się z dzieckiem na podłodze i zacznij go delikatnie turlać i przekładać z boku na bok. Możesz go także położyć na pleckach i wyciągać do niego paluszek. Jak będzie gotowy – chwyci za niego i będzie próbował się podnieść. NIGDY (!) nie ciągnij sama za ręce maluszka!
 • Doping przy pierwszych próbach siadania będzie dodatkową motywacją. Jeśli dziecko zaczyna łapać się za różne przedmioty, np. oparcie wózka i zaczyna się samo podnosić to pokaż mu jak wielka jest to dla Ciebie radość. Jak już usiądzie, daj mu chwilę posiedzieć. Bądź spokojna. Skoro samo usiadło to znaczy, że jego kręgosłupkowi nic nie grozi.

Kiedy już siedzę samodzielnie

Dopiero kiedy niemowlę już samodzielnie i sprawnie siada można przystąpić do wspólnego doskonalenia tej umiejętności. Na początku maluch będzie w pozycji siedzącej spędzał chwilę. Do wydłużenia wysiłku zachęci go wspólna zabawa w pozycji siedzącej. Pamiętaj, żeby na początku przygody dziecka z siedzeniem układać za nim poduszkę, która uchroni go przed obiciem po upadku.

Staraj się, żeby na początku dziecko dziecko nie siedziało dłużej na 15-20 minut. To wystarczający wysiłek dla mięśni niemowlaka.

W jakim wieku niemowlę powinno już samo siadać?

Przestań obserwować tabele rozwojowe niemowlaka, nie słuchaj także koleżanek, wyłącz fora i grupy dyskusyjne na Facebooku. Po prostu obserwuj swojego malucha. Siadanie jest kwestią bardzo indywidualną i nie warto tracić nerw zastanawiając się kiedy nastąpi ten moment.
Dziecko zasygnalizuje, że jest już gotowe do samodzielnego siadania, gdy:

 1. W pozycji leżącej na plecach pewnie podnosi główkę i jest ją w stanie utrzymać w tej pozycji przez dłuższą chwilę.
 2. W pozycji na brzuszku opiera się na łokciach lub dłoniach. Niektóre dzieci podciągają kolanka do brzuszka tak, jakby miały za chwilę zacząć raczkować.
 3. Chwyta cię za dłonie lub za oparcie wózka i próbuje się samo podciągnąć.
 4. Jest w stanie samodzielnie siedzieć przez chwilę, gdy umieścisz go w tej pozycji.

A kiedy zaczęło siadać Wasze niemowlę?

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Pierwsze próby siadania

 1. Moja córka ma skończone 5 miesiwcy i strasznie lubi byc w pozyji siedzacej kiedy podaje jej paluszki to lapie mnie i sie podciaga a zazwyczaj lezy w pozycji połleżącej…i byja sie w przod i w tyl prosze mi powedziec czy mam jej na to pozwalac czy raczej unikac

  • Moja niunia ma trzy miesiące i chce sama siedziec, podciąga sie, sama przekreca sie na boki, na brzuszku potrafi trzymac główkę stabilnie i przez dluzszy czas, mam obawy czy to nie za wczesnie na siadanie.

   • Nasti
    Moj maluszek mac 5 i pół miesiaca. I od miesiaca juz raczkuje a teraz sa próby siadania a nawet za próby podnoszenia sie przy pomocy łóżeczka. Tez się zastanawiam czy to nie za wczesnie dla takiego maluszka.

    • Moje dziecko dopiero skonczylo 8 miesiac, wczesniej nie bylo mowy o siadaniu. Od 2 tygodni ternuje podnoszenie sie, samo podjelo takie proby i samodzielnie zaczelo teraz siadac. Nie widzialam zadnego powodu, zeby dziecko przyspieszac, bo czyjes dziecko robilo to wczesniej. Jesli twoje dziecko jeszcze nie siada nie panikuj zacznie to robic kiedy bedzie gotowe.

     • Moja ma 2,5 miesiąca

      • Pierwszy synek usiadł samodzielnie z leżenia na brzuszku mając 6,5 miesiąca. Dwa tygodnie wcześniej zaczął raczkować. Drugi miał blisko sześć miesięcy jak zaczął siadać z pozycji na brzuszku. Po dwóch tygodniach zaczął raczkować. Każde dziecko rozwija się inaczej. Teraz mam córeczkę, która ma dwa miesiące i jeszcze niechętnie leży na brzuszku, więc pewnie zacznie siadać później.

       Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

       Biżuteria na zawsze

       Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

       Czytaj dalej →
       Planowanie ślubu oraz wesela

       Przyjęcie zaręczynowe

       Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

       Czytaj dalej →
       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo