22 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 22 tydzień życia dziecka?

W 22 tygodniu życia, maluch zaczyna rozpoznawać relacje łączące go z rodzicami – to idealny moment na zacieśnianie więzi. Dziecko interesuje się coraz bardziej zabawkami i otoczeniem, stając się przy tym świetnym obserwatorem. Jak dokładnie rozwija się dziecko w 22 tygodniu? Czym jest występujący w tym okresie lęk separacyjny? Ile waży i je 22-letnie dziecko? Czy 5-miesięczne dziecko potrafi już samodzielnie usiąść? Czytaj dalej – a poznasz odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania!

22 tydzień życia dziecka – rozwój

Piąty miesiąc życia dziecka to okres intensywnego rozwoju zmysłów i wyobraźni. Dziecko interesuje się wszystkim, co widzi w otoczeniu i reaguje na nowe przedmioty. Zaczyna badać ich właściwości: zauważa, że niektóre z nich są miększe, a inne twardsze, niektóre może łatwo podnieść – a inne są zbyt ciężkie. Szkrab rozwija się też społecznie. Choć jest wciąż za mały, by bawić się z dziećmi w podobnym wieku, chętnie obserwuje różne osoby w otoczeniu – nie tylko rodziców. Zaczyna też rozpoznawać bliskich i relacje, które go z nimi łączą.

22 tygodniowe dziecko niedługo zacznie gaworzyć, zamiast głużyć – wydawane przez nie dźwięki staną się mniej przypadkowe i zaczną coraz bardziej przypominać mowę ludzką. Choć nie wypowiada jeszcze sylab, doskonale rozpoznaje intonacje i interesuje się dźwiękami z otoczenia. Reaguje inaczej na spokojny, monotonny głos, a inaczej na zasłyszaną kłótnię czy głośne odgłosy z telewizora. W tym okresie, należy jak najwięcej mówić do dziecka. Jeśli będzie słyszeć naturalną mowę, w najbliższym czasie zacznie naśladować pojedyncze ciągi sylab – i zacznie gaworzyć!

Jak mówić do dziecka? Choć wydawać by się mogło, że w werbalnej interakcji z niemowlęciem nie może zabraknąć zdrobnionych wyrazów i wysokiego, wesołego głosu: nic bardziej mylnego. Staraj się mówić do dziecka naturalnie, takim głosem, jakiego używasz na co dzień, rozmawiając z bliskimi czy ze współpracownikami. Dzięki temu, dziecko zacznie przyswajać mowę taką, jaka jest – zamiast uczyć się naśladowania przesłodzonych, nienaturalnych ciągów sylab. Koniec z ,,gugu gaga” – czas mówić przy dziecku o wszystkim, choćbyśmy mieli relacjonować sprzątanie czy gotowanie!

22 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

W pierwszym roku życia, organizm dziecka rozwija się najmocniej, a samo niemowlę zaczyna reagować na otaczający je świat zupełnie inaczej, niż wcześniej. Przed 22 tygodniem, maluch odkrywał możliwości swoich zmysłów, obserwując otoczenie i reagując na różne bodźce. Nie rozpoznawał jednak relacji – dziecko zacznie rozróżniać rodziców od obcych właśnie w 22 tygodniu. Dotychczasowe uśmiechanie się na widok każdej napotkanej osoby zmieni się w lęk i nieufność. Właśnie wtedy, warto zacząć intensywnie budować więź pomiędzy dzieckiem a osobami innymi, niż rodzice – 22 tydzień życia dzicka to idealny moment na przyzwyczajenie malucha do obecności dziadków czy wujków, z którymi naturalnie maluch przebywa znacznie rzadziej, niż z rodzicami.

Na początku, maluch może reagować na obecność innych osób płaczem: ważne jest stopniowe oswajanie go z rodziną i znajomymi. Jeśli nie czuje się dobrze na rękach babci czy dziadka, warto poszukać innych form aktywności – bliski może np. mówić do niemowlęcia, oswajając je powoli ze swoim głosem i obecnością.

W 22 tygodniu życia, dziecko może płakać częściej, niż zawsze, reagując paniką na oddalanie się rodzica – to tzw. lęk separacyjny. Kiedy mama czy tata znikną z oczu dziecka choćby na chwilę, te zaczyna histerycznie płakać i wymachiwać rączkami. Dlaczego tak jest? Maluch, który dopiero zaczyna rozpoznawać relacje łączące go z ludźmi, panicznie boi się opuszczenia. Nie wie, że rodzic za chwilę wróci – w wyobraźni pięciomiesięcznego dziecka nie występuje jeszcze pojęcie stałości i czasu. Dla niemowlęcia, osoba, która znika z zasięgu oka po prostu przestaje istnieć – a każda minuta staje się wiecznością. Bez obaw! Właśnie w 22 tygodniu, maluch zacznie powoli zauważać, że zabawki, które upadną nie znikają – możesz więc spodziewać się, że wkrótce zrozumie, że i ty nie rozpływasz się w powietrzu.

Jak wygrać z lękiem separacyjnym? Najłatwiej zapewnić pociesze poczucie bezpieczeństwa i trzymać się ściśle ustalonej rutyny. Usilne odstawianie dziecka od piersi czy ,,uczenie je samotności” w większości przypadków kończy się w tym okresie niepowodzeniem. Najlepiej przeczekać najtrudniejszy okres – podczas następnych miesięcy, dziecko zacznie zauważać różnicę między minutą a dobą, i zrozumie, że świat wykracza poza to, co rejestrują oczy. Wtedy też przestanie reagować panicznie w chwilach rozłąki – co sprzyja rozwijaniu w dzieciach samodzielności.

Co ciekawe – pięciomiesięczne dziecko zaczyna rozpoznawać nie tylko relacje pomiędzy ludźmi czy zwierzętami, ale także: pomiędzy przedmiotami. Przyswoi więc wkrótce, że firany czy zasłony są połączone z okiennicami, a kocyk spoczywa zwykle na miękkich materacach, zamiast przykrywać zabawki czy wisieć na żyrandolu. Dziecko zacznie więc wzmożenie interesować się przedmiotami: nie tylko tymi, które w zamyśle służą do zabawy!

22 tydzień życia dziecka – rozwój motoryczny

Podczas pierwszego roku życia, intensywnie rozwija się nie tylko umysł dziecka, ale także jego ciało. Twoje dziecko zacznie wkrótce próbować nowych rzeczy i wykorzystywać jeszcze lepiej potencjał swoich mięśni.

Czego możesz się spodziewać?

  • Ćwiczenie turlania – jeśli zauważysz, że przewraca się wokół własnej osi, przenieś je na twarde podłoże: dywan czy cienki koc. W takich warunkach, dziecko rozwija zdolności motoryczne znacznie lepiej, niż na miękkich podłożach, utrudniających wykonywanie ruchów i ocenianie możliwości własnego ciała. Należy przy tym wzmożenie pilnować dziecka: obracanie się stanie się jego sposobem na przemieszczanie – przez co może spaść lub przeturlać się w niebezpieczne miejsce.
  • Szukanie i sięganie – wspomnieliśmy wcześniej, że 22-tygodniowe dziecko nie rozumie jeszcze, czym jest stałość. Zabawki czy osoby, które znikają z zasięgu oczu, w rozumieniu niemowlęcia przestają istnieć – na szczęście, właśnie w 22 tygodniu, maluch zacznie powoli zauważać, że coś, co spadnie można łatwo podnieść.

    Zacznie więc poszukiwać i wypatrywać wszystkiego, co niechcący zrzuci! Będzie starało się przy tym sięgać dalej, niż na zasięg ręki, próbując przemieścić się w stronę zabawki, dopóki nie będzie w stanie jej podnieść. Jeśli maluch i tak nie może sięgnąć po przedmiot, po prostu mu go podaj, tak, aby widziało moment podnoszenia. Dzięki temu, łatwiej przyswoi, że rzeczy nie znikają.
  • Siadanie z podparciem – choć 22-tygodniowy maluch nie potrafi jeszcze siedzieć, wytrzymuje bez problemu w pozycji siedzącej z podparciem. Należy więc zacząć sadzać go na lekko wygięty fotelik lub podkładać pod plecki poduszki.
  • Zręczne chwytanie – 5-miesięczne dziecko potrafi przekładać przedmioty z jednej ręki do drugiej. Świetnie obraca też nadgarstkiem, co pozwala mu na obejrzenie trzymanego przedmiotu ze wszystkich stron. Przede wszystkim jednak, maluch zręcznie chwyta, nie upuszczając przedmiotów. Można powoli nauczyć go trzymania lekkiego kubeczka czy plastikowej łyżki: nawet, jeśli nie umie się nimi posługiwać, zacznie powoli poznawać ich funkcje.

22 tygodniowe dziecko – wyrzynanie zębów

Pomiędzy czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka, pierwsze mleczne zęby zaczynają wyrzynać się przez dziąsła. To dość bolesne i nieprzyjemne odczucie, przyczyniające się do rozdrażnienia malucha. Jak rozpoznać wyrzynanie? Na dziąśle, pojawi się biała kropeczka: przebijający się ząb. Samo dziąsło, może być przy tym opuchnięte i zaczerwienione.

W okresie ząbkowania, warto ulżyć dziecku, np. wykonując masaż dziąseł. Maluch zacznie też chętniej przyjmować lekko schłodzone pokarmy, łagodzące nieznośny ból. Jeśli dziecko szuka ulgi, gryząc wszystko, co ujrzy: dobrym pomysłem jest zakupienie mu bezpiecznego gryzaka dla niemowląt.

22 tydzień życia dziecka – który to miesiąc

22-tygodniowy maluch ma 5 miesięcy – to idealny moment na wprowadzenie w jego życie nowych pokarmów i na pogłębienie więzi rodzinnych.

22 tydzień życia dziecka – waga

W 22 tygodniu życia, większość dziewczynek waży około 6,4 kg, a chłopców – 6,6 kg. W tym czasie, waga dziecka może zacząć intensywnie wzrastać, za sprawą rozwoju mięśni i wprowadzania do diety nowych pokarmów. Zbyt duża waga może być wynikiem przekarmienia: jeśli maluch jest znacznie cięższy, należy zwracać uwagę na to, jak reaguje na jedzenie i kiedy wyraźnie odmawia przyjęcia następnych porcji.

22 tygodniowe dziecko ile powinno jeść?

Ile pokarmu powinno spożyć 22-tygodniowe dziecko? Orientacyjna wielkość jednej porcji pokarmu powinna mieć około 150 ml – czyli około połowę większej szklanki. Brzdąc, powinien spożywać pięć takich porcji dziennie – co ważne, powinny to być pokarmy nie tylko mleczne. Około piątego miesiąca życia, organizm domaga się różnorodnych składników odżywczych. Rozwijające się dziecko, zaczyna potrzebować energii i witamin – dlatego właśnie wtedy warto zacząć wprowadzać nowe posiłki.

Jak wprowadzać nową żywność?

Rozszerzanie diety niemowląt, rozpoczynamy od warzyw. Wprowadzamy po jednym produkcie naraz i obserwujemy reakcję dziecka – najlepiej zacząć miksować na gładkie puree pojedyncze warzywa, zamiast od razu kupować gotowe musy. Wprowadzić można również pokarm zbożowy w postaci kaszek.

Co ważne: częstym błędem rodziców próbujących zapoznać maluszka z nowym pokarmem, jest nieświadome przekarmianie dziecka. Jeśli maluch grymasi lub wypluwa pokarm, nie należy podawać go na siłę. Łatwo rozpoznać głód: nienajedzone dziecko będzie uśmiechać się na widok łyżeczki z jedzeniem.

Ile śpi 22 tygodniowe niemowlę?

W wieku 22 tygodni, maluch wciąż przesypia większość doby – bo aż 15 godzin. Normalnym jest przy tym drzemanie w ciągu dnia: maluch będzie robił się co jakiś senny i zapragnie zregenerować siły podczas ok. 2,5 godzinnej drzemki. Należy obserwować przy tym niemowlę. Dzieci, które niechętnie śpią w nocy, będą potrzebowały więcej drzemek w ciągu dnia – a te, które przesypiają całą noc, mogą nie być zmęczone.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo