43 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 10 miesiąc życia dziecka?

Co potrafi 43 tygodniowe dziecko? 43 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Rozwój 43 tygodniowego niemowlaka, jak wspomagać dziecko? Co może jeść 43 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda skok rozwojowy w 43 tygodniu życia dziecka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

43 tydzień życia dziecka – rozwój 10 miesięcznego dziecka

Niemowlę w czterdziestym trzecim tygodniu życia doskonali swoją umiejętność samodzielnego stania – rozstawia szeroko ręce i nogi, próbując znaleźć środek ciężkości, a tym samym złapać równowagę, podgina kolana i obraca głowę na boki.

Na tym etapie dzieciom bardzo często zdarza się upadać, dlatego warto zadbać o to, aby podłoga nie była całkiem goła. Należy też nieustannie asekurować swoje dziecko, żeby nie wyrządziło sobie krzywdy. Jednak jeśli już zdarzy mu się upaść, postaraj się nie robić z tego wielkiej tragedii, ponieważ przez takie praktyki maluch może przyjąć, że upadki są bardzo niebezpieczne, a przez to może obawiać się podejmowania kolejnych prób samodzielnego stania czy stawiania pierwszych kroków. 

Co potrafi 10 miesięczne dziecko?

  • przez kilka sekund potrafi samodzielnie ustać na jednej nodze
  • praktykuje zupełnie nowe sposoby chwytania, na przykład trzyma przedmioty za specjalnie do tego przeznaczone trzonki lub inne zakończenia, za które wygodnie jest chwytać
  • potrafi chwycić kredkę i trzymać ją tak, jak trzyma się nóż, podejmuje również pierwsze próby mazania nią po kartce, a to oznacza, że doskonale wie do czego służy ten przedmiot
  • manifestuje swoje zdanie, ponieważ potrafi i chce decydować za siebie, na przykład przy wyborze zabawki
  • odczuwa satysfakcję i wyraża ekscytację oraz zadowolenie, gdy coś mu się uda

Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka

43 tygodniowe dziecko – jak wspomagać jego rozwój?

U czterdziestotrzytygodniowego niemowlaka znacznej poprawie ulega jego zmysł dotyku. Maluch z fascynacją bada kolejne uchwycone przedmioty, sprawdzając czy są ciepłe, zimne, ciężkie, lekkie, miękkie bądź twarde, duże czy małe. Często wkłada je również do ust, jednak wkrótce zapomni o tym odruchu i jego głównym narzędziem poznawczym staną się jego rączki. Na typ etapie chwyta różne obiekty i poddaje je dogłębnej analizie. Często je też ze sobą porównuje, sprawdzając przy tym ich temperaturę, konsystencję czy kształt.

Swoje zabawki również zaczyna postrzegać inaczej niż dotychczas. Do tej pory maluch uderzał nimi i potrząsał, a teraz przygląda się z uwagą ich poszczególnym elementom i bada każdy szczegół. Lubi je również rozkładać i składać ponownie. Dodatkowo, twoje dziecko będzie zachwycone, jeśli pokażesz mu i pozwolisz dotknąć niektóre domowe przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład folia kuchenna czy plastikowa butelka z wodą. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować czujność i nie pozwalaj maluchowi na wyciąganie wszystkiego z szuflad czy kuchennych szafek. Niemowlak powinien bawić się sprzętami domowymi, znajdując się pod twoją kontrolą.

Zobacz też: Te przedmioty codziennego użytku są niebezpieczne dla dziecka!

Dziewięciomiesięczne niemowlę warto zapisać na zajęcia dodatkowe. Szczególną popularnością cieszą się takie aktywności jak na przykład basen dla niemowląt, sensoplastyka czy gordonki. 

Jakie zabawki spodobają się dziecku w czterdziestym trzecim tygodniu życia?

  • kolorowa piłka
  • klocki sensoryczne, charakteryzujące się różnorodną fakturą
  • masy plastyczne, takie jak na przykład glina czy plastelina

Zobacz też: Zabawki dla niemowlaka – miesiąc po miesiącu

43 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Czterdziesty trzeci tydzień życia dziecka stanowi sam środek jego siódmego skoku rozwojowego. Jest to ostatni skok rozwojowy przewidziany na pierwszy rok życia malucha. W jaki sposób można rozpoznać, że dziecko przechodzi przez skok rozwojowy?

Dla większości maluchów to nie jest łatwy czas – jest to okres bardzo intensywnego rozwoju nowych cech i umiejętności, a to wyraźnie odbija się na ich zachowaniu. Bądź zatem wyrozumiała dla swojego dziecka i przygotuj się na pojawienie się takich symptomów jak na przykład zwiększona płaczliwość, głęboka apatia, problemy z zasypianiem, niespokojny sen i częste wybudzanie bez przyczyny, obniżony poziom apetytu, zwiększona wrażliwość na bodźce, potrzeba nieustannej bliskości z rodzicami, uczucie niepokoju i rozdrażnienia oraz bunt podczas jedzenia, przebierania czy kąpieli.

Siódmy skok rozwojowy przynosi szereg nowych umiejętności u dziecka, takich jak na przykład:

  • przejawianie chęci i umiejętności rysowania (a właściwie bazgrania) po kartce
  • coraz sprawniejsze i szybsze wspinanie się do pożądanego celu
  • umiejętność schodzenia tyłem z wysokości, jednak warto pamiętać o tym, aby w takich momentach uważnie asekurować niemowlę
  • pierwsze samodzielne kroki

43 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Czterdziesty trzeci tydzień stanowi końcówkę dziesiątego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już ponad dziewięć miesięcy.

43 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Dziecko na tym etapie swojego rozwoju zyskuje przeciętnie od 0,25 do 0,5 centymetra każdego miesiąca, a jego tempo przybierania na wadze wynosi:

  • od 12 do 13 gramów na dobę 
  • od 84 do 91 gramów tygodniowo
  • od 360 do 390 gramów miesięcznie.

Jak przedstawiają się przeciętne wymiary czterdziestotrzytygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziewięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,9 kg
  • wzrost: 72 cm

Przeciętne wymiary dziewięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 9,2 kg
  • wzrost: 73 cm

Zaprezentowane dane opierają się na przeprowadzonych badaniach statystycznych, dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 centymetrów oraz +/- 1,5 kilograma, co również będzie mieściło się w granicach przyjętej normy. Każdy człowiek jest inny, dlatego trudno jest porównywać wzrost czy wagę dziecka ze sztywnymi normami zawartymi w tabelach, dlatego, jeśli zauważysz, że jego wymiary nie mieszczą się w obrębie określonych parametrów, nie martw się na zapas. 

Na to jak wygląda dziecko wpływa wiele czynników:

  • zarówno takich, na które nie mamy wpływu: jak na przykład wzrost i waga dziecka w dniu narodzin, jego uwarunkowania genetyczne, wygląd rodziców, temperament i poziom ruchliwości malucha,
  • jak i czynniki, którymi możemy manipulować: na przykład takie jak prawidłowe warunki socjalne, w których wychowuje się dziecko, odpowiednio zbilansowana dieta, częstotliwość karmienia, a także jakość snu niemowlaka. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy wzrost i waga twojego malucha przyrastają w porównywalnym tempie, czyli w sposób harmonijny i zrównoważony, a także sprawdzić jak twoje dziecko rozwija się na tle swoich rówieśników, skorzystaj z siatek centylowych. Bez najmniejszego problemu możesz znaleźć je w Internecie, a także w książeczce zdrowia dziecka. 

Pamiętaj, aby skorzystać z takiej siatki centylowej, która jest odpowiednia dla narodowości, wieku oraz płci twojego dziecka, ponieważ inne normy obowiązują w przypadku na przykład pięciomiesięcznej dziewczynki, a inne w przypadku półrocznego chłopca. Zatem zaznaczając wzrost lub wagę dziecka na siatce centylowej dowiesz się jaki procent dzieci tej samej płci i w tym samym wieku w Polsce waży lub mierzy mniej, tyle samo, albo więcej od twojego bobasa. Na przykład jeśli wzrost twojego dziecka oscyluje wokół 50 centyla oznacza to, że 50 procent dzieci ma niższy wzrost, a 50 procent wyższy, natomiast wzrost twojego malucha jest średni. Warto dodać, że w przypadku siatek centylowych za wymiary mieszczące się w normie uważa się te między trzecim a dziewięćdziesiątym siódmym centylem. 

Pamiętaj również, że dane statystyczne i powszechnie obowiązujące normy o niczym nie przesądzają. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości w rozwoju twojego dziecka, skonsultuj swoje wątpliwości z pediatrą. To właśnie lekarz, korzystając ze swojej specjalistycznej wiedzy i często wieloletniego doświadczenia zawodowego, najlepiej jest w stanie ocenić czy rozwój twojego malucha przebiega w sposób harmonijny i prawidłowy. 

Zobacz też: 5 najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka

43 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Niemowlę w czterdziestym trzecim tygodniu życia wciąż warto karmić mlekiem z piersi lub mlekiem modyfikowanym. Należy jednak zadbać o to, aby jego ilość nie przekraczała 800 ml na dobę, a tym samym włączyć do codziennego jadłospisu malucha dodatkowo takie komponenty jak:

  • woda przegotowana
  • warzywa gotowane na parze
  • zupy jarzynowe
  • soki i przeciery owoce
  • jaja (zarówno żółto, jak i białko)
  • mięso, a zwłaszcza cielęcinę lub drób
  • ryby, takie jak na przykład łosoś czy pstrąg 
  • produkty glutenowe, na przykład chleb, makaron lub kasza
  • twarożki, sery odpowiednie dla niemowląt i kefiry

Zobacz też: Rozszerzanie diety niemowlaka

Co może jeść 10 miesięczne dziecko?

Jak widzi niemowlę w 43 tygodniu życia?

Czterdziestotrzytygodniowe niemowlę widzi o niebo lepiej niż jeszcze pół roku temu. Postrzega otoczenie w sposób trójwymiarowy i przestrzenny, dzięki czemu jest w stanie trafnie oszacować odległość, która dzieli go od różnych przedmiotów, co wspaniale wpływa na rozwój umiejętności chwytania. 

Maluch z uwagą bada wszystkie obiekty, które wpadną mu w ręce, dostrzegając przy tym nawet bardzo niewielkie szczegóły. Jest w stanie rozpoznać za pomocą zmysłu wzroku, że dane przedmioty różnią się miedzy sobą swoją fakturą. Widzi również wszystkie istniejące kolory. Wciąż jednak postrzega świat w sposób nieco niewyraźny, ponieważ jego zmysł wzroku stale dojrzewa. Warto pamiętać o tym, że to jeszcze zbyt wczesny wiek na to, aby pozwalać maluchowi na wpatrywanie się w ekran włączonego telefonu, monitora czy telewizora, ponieważ może to u niego wywołać uczucie niepokoju. Na oglądanie pierwszych bajek w telewizji przyjdzie czas dopiero w okolicy drugiego roku życia dziecka.

10 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 43 tygodniowe dziecko?

Dziecko aż do ukończenia swojego pierwszego roku życia powinno przesypiać od 11 do 14 godzin w ciągu doby. Na tym etapie jego rozwoju około 2 godzin snu przypada na krótkie drzemki w ciągu dnia, a około 12 godzin na sen nocny.

Warto już teraz uczyć dziecko, że noc nie jest czasem na zabawę, przytulanie się czy jedzenie – prawie dziesięciomiesięczne niemowlę nie potrzebuje już jadać w nocy. Wciąż jednak budzi się na karmienie, co jest podyktowane nie tylko przyzwyczajeniem, ale również głęboką potrzebą bliskości, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nocne karmienie oznacza przytulenie do piersi mamy. Staraj się to robić stopniowo. Dzięki temu już niedługo niemowlę i jego rodzice będą mogli przespać spokojnie całą noc. Inne przyczyny nocnego wybudzania w tym czasie stanowią ząbkowanie lub fakt, że twój maluch przechodzi właśnie przez swój siódmy sok rozwojowy. To wszystko sprawia, że sen niemowlaka może być teraz nieco niespokojny.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo