5 najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka

Twoje dziecko przyszło na świat? Przygotuj się na kilka komplikacji. Gazy, wzdęcia, zaparcia. Tylko nielicznym maluchom udaje się przetrwać pierwszy rok bez żadnych problemów zdrowotnych. Poniżej zebraliśmy siedem tych, które występują najczęściej. Podpowiadamy skąd się biorą i jak radzić sobie z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych maluszków.

5 najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka

1. Zaparcia

Zaparcia u noworodka karmionego piersią lub sztucznie (mlekiem modyfikowanym).
Zdecydowanie częściej zaparcia przytrafiają się noworodkom karmionych mlekiem modyfikowanym. Zwykle problemem jest źle dobrane mleko modyfikowane.
Niemowlaki karmione piersią zaparciami okazują nietolerancję na produkty z diety mamy. Dzieci starsze najczęściej mają zaparcia z powodu niedoboru błonnika.

O zaparciu u malucha można mówić po 3 dniach bez wypróżniania się lub w przypadku gdy robienie kupki sprawia niemowlakowi ból.

Jak rozwiązać problemy z wypróżnianiem?

Dziecko, które ma problem z wypróżnieniem wymaga Twojej natychmiastowej reakcji. Jeżeli karmisz piersią to wprowadź do swojej diety produkty bogate w błonnik, np. otręby.
Gazy u niemowlaka karmionego piersią także mogą mieć swoją przyczynę w diecie mamy i podobnie jak zaparcia powinny zniknąć po zmianie diety.

Sposoby na zaparcia u niemowląt karmionych butelką

Jeżeli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym zmiana pokarmu nie pomogła to spróbuj podawać mu więcej płynów. Oprócz wody możesz pomyśleć o herbatce z kopru.
Problemom z wypróżnianiem u dzieci karmionych butelką mogą być także gazy. Śmierdzące gazy u niemowlaka karmionych mlekiem modyfikowanym powinny zniknąć wraz z zaparciem.

Kiedy do lekarza?

Zmieniłaś dietę lub mleko modyfikowane, a dziecko nadal ma problem z wypróżnianiem? Skonsultuj się z lekarzem. Pediatra może przepisać specjalne leki na problemy z wypróżnieniem, np. lactulozę w syropie. Czasami w takich sytuacjach przepisywane są czopki glicerynowe.

Jeżeli oprócz zaparcia Twoje dziecko ma gorączkę, w kale pojawia się krew lub śluz albo malec wymiotuje to do lekarza powinnaś wybrać się natychmiast.

Powyższe objawy mogą być związane z niedrożnością przewodu pokarmowego. Tego typu dolegliwości wymagają natychmiastowej interwencji specjalisty.

Przeczytaj: Wszystko o kupce niemowlaka


2. Ulewanie i wymioty

Prawie wszystkie noworodki ulewają po jedzeniu. Jest to efekt niedojrzałości mięśnia zamykającego połączenie między żołądkiem a przełykiem. Nie ma tu znaczenia czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką. Ulewanie zwykle mija w momencie gdy dziecko zaczyna samodzielnie siadać. Niektóre dzieci ulewają nawet w 6 miesiącu życia.

Przy wymiotach natomiast dziecko zwraca większe ilości, częściowo przetrawionego już pokarmu.
Wymiotom często towarzyszy gorączka. Ich przyczyną może być infekcja bakteryjna lub wirusowa. Może to być także objaw nietolerancji pokarmowej.

Jak pomóc dziecku, któremu się ulewa?

Pomóc może częstsze karmienie, ale mniejszymi ilościami. Jeżeli dziecko nadal ulewa to skonsultuj się z lekarzem. Być może przepisze specjalne środki, które zagęszczają pokarm.

Jak pomóc dziecku, które wymiotuje?

Jeżeli torsje wystąpiły tylko raz i nie towarzyszą im inne objawy to nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj, żeby uzupełnić niemowlakowi płyny. Podaj mu wodę lub herbatkę dla niemowląt.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli wymioty się powtarzają lub towarzyszy im gorączka. Lekarz oceni co jest faktyczną przyczyną i przepisze leki lub skieruje na dalsze badania.

Sprawdź: Czy to grypa żołądkowa? >>>>


3. Gorączka trzydniowa

Trzydniówka to jedna z tych chorób, które straszy rodziców najbardziej. Nagle u dziecka temperatura skacze nawet do 40 stopni. Nie ma natomiast żadnych innych objawów. Gorączka znika po trzech 3 dniach. W jej miejsce przychodzi wysypka, która także utrzymuje się 2-3 dni. Trzydniówka najczęściej nie jest niebezpieczna i nie niesie ze sobą żadnych powikłań. Pomaga dziecku hartować organizm.

Jak pomóc niemowlakowi z trzydniówką?

Podaj mu leki zbijające gorączkę (specjalne wersje dla niemowląt). Najlepiej paracetamol w czopku, który zadziała najszybciej.

Kiedy do lekarza?

Problem z trzydniówką jest taki, że dopóki nie pojawi się wysypka to nie wiadomo, że mamy do czynienia właśnie z nią. Każdy nagły atak gorączki u niemowląt należy konsultować z lekarzem.

Sprawdź także: Trzydniówka bez tajemnic


4. Przeziębienie

Jak zachowuje się niemowlę z infekcją? Najczęściej marudzi przy jedzeniu i jest niespokojne. Do tego pokasłuje, ma zatkany nos oraz delikatnie podwyższoną temperaturę.

Jak pomóc przeziębionemu niemowlakowi?

Najważniejsze jest nawilżanie. Nawilżaj pokój w którym przebywa dziecko. Dzięki temu będzie mu się łatwiej oddychało. W czasie snu staraj się układać niemowlę na brzuszku. Dzięki temu katarek nie będzie mu ściekał do płuc. W czasie przeziębienia niemowlę powinno dużo pić.
W walce z katarkiem może pomóc sól fizjologiczna. Wystarczy kilka kropel do każdej z dziurek.

Kiedy do lekarza?

Niemowlę posiada niską odporność i wysoką podatność na powikłania. Z tego powodu już przy pierwszych objawach przeziębienia powinnaś się z nim udać do lekarza.
Jeżeli gorączka u 3 miesięcznego dziecka wynosi 38°C i utrzymuje się dłużej niż trzy dni to odwiedźcie pediatrę. Impulsem do wizyty u lekarza powinien być także zielonkawy katar, który może być oznaką zakażenia bakteryjnego lub męczący kaszel/problemy z oddychaniem.


5. Kolki

Wzdęcia, prężenie się i gwałtowne podkurczanie nóżek mogą być oznakami kolki. Aż 30% dzieci między 1, a 4 miesiącem życia cierpi na kolki. Ich przyczyną jest niedojrzały układ pokarmowy, który nie radzi sobie jeszcze z trawieniem pokarmów. Ataki kolki najczęściej pojawiają się wieczorem lub w nocy. Dla rodziców obserwowanie jak dziecko cierpi może być ciężkim przeżyciem. Dla malucha jednak kolki są bezpieczne i czasem mijają same.

Jak pomóc maluchowi, który ma kolkę?

Kolce można próbować zapobiec. Przy karmieniu trzymaj jego główkę wyżej niż brzuszek. Takie ułożenie zapobiega łykaniu powietrza. Karmienie przerywaj i raz na jakiś czas zmieniaj pozycję dziecka na pionową, żeby mu się odbijało. Przy karmieniu piersią wyeliminuj ze swojej diety produkty ciężkostrawne i wzdymające (strączkowe, kapustne).
Objawy kolki można także złagodzić. Pomóc może masaż brzuszka. Wykonuj ruchy okrężne zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pomocne są także ciepłe okłady na brzuszek.
Niemowląt karmionym mlekiem modyfikowanym w czasie kolki można pomóc pojąc go herbatką koperkową. Świetnie sprawdzi się także gimnastyka. Zginanie nóżek i przyciskanie ich do brzuszka pomoże w gazach i przyniesie ulgę.

Kiedy do lekarza?

Jeśli kolka utrzymuje się przez kilka godzin, a żadne z powyższych działań nie pomaga. Na kolkę pediatra może przepisać łagodne leki, np. Espumisan lub Plantex Duo.

Zobacz też:

Komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Edukacja
Spółgłoski w języku polskim: rodzaje spółgłosek
Podział głosek na samogłoski i spółgłoski to wiedza potrzebna na etapie nauki mówienia małego dziecka. Dzięki niej możemy lepiej śledzić postępy rozwojowe pociechy. A w przypadku ewentualnych trudności z wymową
Czytaj dalej
Życzenia
Życzenia dla męża na rocznicę ślubu
W codziennym natłoku spraw nie zawsze jest czas, aby samodzielnie wymyślić wzruszające lub zabawne życzenia dla męża na rocznicę ślubu. Podpowiadamy, co napisać na kartce z życzeniami. Jakie życzenia dla męża
Czytaj dalej
Dolegliwości noworodków Dolegliwości niemowląt
Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka
Nieśpiący niemowlak to nieśpiący rodzic. A jak wiadomo brak snu prowadzi do chronicznego zmęczenia, nerwowości, problemów z koncentracją. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice, których pociecha w nocy zamiast spać,
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców Zdrowie niemowlaka
Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]
Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Wrażliwe oko dziecka: Choroby i infekcje oczu niemowląt i starszych dzieci
Dlaczego oko dziecka jest tak wrażliwe i jak przeciwdziałać chorobom oczu u dzieci? Choroby i infekcje oczu u niemowląt i starszych dzieci nie są niczym niezwykłym. Rodzice zmagający się ze
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Wiotkość krtani u niemowląt [Przyczyny, Objawy, Leczenie]
Nie taka wiotkość krtani straszna, jak mogłoby się wydawać. Ta przypadłość występuje bardzo często, zwłaszcza u chłopców. W 90% przypadków ustępuje przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia. Wiotkość krtani -
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Gorączka, szybki oddech, uderzenie w głowę: kiedy bezwzględnie udać się z dzieckiem do szpitala?
Każdy rodzic doskonale zna uczucie niepokoju, które towarzyszy chorobie lub wypadkowi dziecka. Nie zawsze wiemy, jak w danej sytuacji się zachować, czy np. poczekać  i obserwować czy od razu udać
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Gdy dziecko wymiotuje… Co podać dziecku przy wymiotach?
Mamusiu, niedobrze mi! Wymioty u dzieci i niemowląt występują znacznie częściej niż u osób dorosłych. Nie zawsze wiążą się z czymś poważnym. Dowiedz się w jaki sposób pomóc maluchowi, co podać
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Dolegliwości niemowląt
Gorączka u dziecka: jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączka u dzieci, szczególnie tych młodszych, pojawia się dość często. Związane to jest z jeszcze nie w pełni wykształconym układem termoregulacji i dużą podatnością na różne czynniki, takie jak płacz,
Czytaj dalej