5 najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka 5 najczestszych problemow zdrowotnych niemowlaka

5 najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka

Twoje dziecko przyszło na świat? Przygotuj się na kilka komplikacji. Śmierdzące gazy u niemowlaka po mleku modyfikowanym (i nie tylko), wzdęcia, zaparcia. Tylko nielicznym maluchom udaje się przetrwać pierwszy rok bez żadnych problemów zdrowotnych. Poniżej zebraliśmy siedem tych, które występują najczęściej. Podpowiadamy skąd się biorą i jak radzić sobie z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych maluszków.

1. Zaparcia

Zaparcia u noworodka karmionego piersią lub sztucznie (mlekiem modyfikowanym).
Zdecydowanie częściej zaparcia przytrafiają się noworodkom karmionych mlekiem modyfikowanym. Zwykle problemem jest źle dobrane mleko modyfikowane. Dzieci starsze najczęściej mają zaparcia z powodu niedoboru błonnika.

O zaparciu u malucha można mówić po 3 dniach bez wypróżniania się lub w przypadku gdy robienie kupki sprawia niemowlakowi ból.

Jak rozwiązać problemy z wypróżnianiem?

Dziecko, które ma problem z wypróżnieniem wymaga Twojej natychmiastowej reakcji. Jeżeli karmisz piersią to wprowadź do swojej diety produkty bogate w błonnik, np. otręby.

Sposoby na zaparcia u niemowląt karmionych butelką

Jeżeli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym zmiana pokarmu nie pomogła, to spróbuj podawać mu więcej płynów. Oprócz wody możesz pomyśleć o herbatce z kopru.
Problemom z wypróżnianiem u dzieci karmionych butelką mogą być także gazy. Śmierdzące gazy u niemowlaka karmionych mlekiem modyfikowanym powinny zniknąć wraz z zaparciem.

Kiedy do lekarza?

Zmieniłaś dietę lub mleko modyfikowane, a dziecko nadal ma problem z wypróżnianiem? Skonsultuj się z lekarzem. Pediatra może przepisać specjalne leki na problemy z wypróżnieniem, np. lactulozę w syropie. Czasami w takich sytuacjach przepisywane są czopki glicerynowe.

Jeżeli oprócz zaparcia Twoje dziecko ma gorączkę, w kale pojawia się krew lub śluz albo malec wymiotuje, to do lekarza powinnaś wybrać się natychmiast.

Powyższe objawy mogą być związane z niedrożnością przewodu pokarmowego. Tego typu dolegliwości wymagają natychmiastowej interwencji specjalisty.
Przeczytaj: Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupę?

2. Ulewanie i wymioty

Prawie wszystkie noworodki ulewają po jedzeniu. Jest to efekt niedojrzałości mięśnia zamykającego połączenie między żołądkiem a przełykiem. Nie ma tu znaczenia czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką. Ulewanie zwykle mija w momencie gdy dziecko zaczyna samodzielnie siadać. Niektóre dzieci ulewają nawet w 6 miesiącu życia.
Przy wymiotach natomiast dziecko zwraca większe ilości, częściowo przetrawionego już pokarmu.
Wymiotom często towarzyszy gorączka. Ich przyczyną może być infekcja bakteryjna lub wirusowa. Może to być także objaw nietolerancji pokarmowej.

Jak pomóc dziecku, któremu się ulewa?

Pomóc może częstsze karmienie, ale mniejszymi ilościami. Jeżeli dziecko nadal ulewa to skonsultuj się z lekarzem. Być może przepisze specjalne środki, które zagęszczają pokarm.

Jak pomóc dziecku, które wymiotuje?

Jeżeli torsje wystąpiły tylko raz i nie towarzyszą im inne objawy to nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj, żeby uzupełnić niemowlakowi płyny. Podaj mu wodę lub herbatkę dla niemowląt.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli wymioty się powtarzają lub towarzyszy im gorączka. Lekarz oceni co jest faktyczną przyczyną i przepisze leki lub skieruje na dalsze badania.
Sprawdź: Czy to grypa żołądkowa?

3. Gorączka trzydniowa

Trzydniówka to jedna z tych chorób, które straszy rodziców najbardziej. Nagle u dziecka temperatura skacze nawet do 40 stopni. Nie ma natomiast żadnych innych objawów. Gorączka znika po trzech 3 dniach. W jej miejsce przychodzi wysypka, która także utrzymuje się 2-3 dni. Trzydniówka najczęściej nie jest niebezpieczna i nie niesie ze sobą żadnych powikłań. Pomaga dziecku hartować organizm.

Jak pomóc niemowlakowi z trzydniówką?

Podaj mu leki zbijające gorączkę (specjalne wersje dla niemowląt). Najlepiej paracetamol w czopku, który zadziała najszybciej.

Kiedy do lekarza?

Problem z trzydniówką jest taki, że dopóki nie pojawi się wysypka to nie wiadomo, że mamy do czynienia właśnie z nią. Każdy nagły atak gorączki u niemowląt należy konsultować z lekarzem.
Sprawdź także: Trzydniówka bez tajemnic

4. Przeziębienie

Jak zachowuje się niemowlę z infekcją? Najczęściej marudzi przy jedzeniu i jest niespokojne. Do tego pokasłuje, ma zatkany nos oraz delikatnie podwyższoną temperaturę.

Jak pomóc przeziębionemu niemowlakowi?

Najważniejsze jest nawilżanie. Nawilżaj pokój w którym przebywa dziecko. Dzięki temu będzie mu się łatwiej oddychało. W czasie snu staraj się układać niemowlę na brzuszku. Dzięki temu katarek nie będzie mu ściekał do płuc. W czasie przeziębienia niemowlę powinno dużo pić.
W walce z katarkiem może pomóc sól fizjologiczna. Wystarczy kilka kropel do każdej z dziurek.

Kiedy do lekarza?

Niemowlę posiada niską odporność i wysoką podatność na powikłania. Z tego powodu już przy pierwszych objawach przeziębienia powinnaś się z nim udać do lekarza.
Jeżeli gorączka u 3 miesięcznego dziecka wynosi 38°C i utrzymuje się dłużej niż trzy dni to odwiedźcie pediatrę. Impulsem do wizyty u lekarza powinien być także zielonkawy katar, który może być oznaką zakażenia bakteryjnego lub męczący kaszel/problemy z oddychaniem.

5. Kolki

Wzdęcia, prężenie się i gwałtowne podkurczanie nóżek mogą być oznakami kolki. Aż 30% dzieci między 1, a 4 miesiącem życia cierpi na kolki. Ich przyczyną jest niedojrzały układ pokarmowy, który nie radzi sobie jeszcze z trawieniem pokarmów. Ataki kolki najczęściej pojawiają się wieczorem lub w nocy. Dla rodziców obserwowanie jak dziecko cierpi może być ciężkim przeżyciem. Dla malucha jednak kolki są bezpieczne i czasem mijają same.

Jak pomóc maluchowi, który ma kolkę?

Kolce można próbować zapobiec. Przy karmieniu trzymaj jego główkę wyżej niż brzuszek. Takie ułożenie zapobiega łykaniu powietrza. Karmienie przerywaj i raz na jakiś czas zmieniaj pozycję dziecka na pionową, żeby mu się odbijało.
Objawy kolki można także złagodzić. Pomóc może masaż brzuszka. Wykonuj ruchy okrężne zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pomocne są także ciepłe okłady na brzuszek.
Niemowląt karmionym mlekiem modyfikowanym w czasie kolki można pomóc pojąc go herbatką koperkową. Świetnie sprawdzi się także gimnastyka. Zginanie nóżek i przyciskanie ich do brzuszka pomoże w gazach i przyniesie ulgę.

Kiedy do lekarza?

Jeśli kolka utrzymuje się przez kilka godzin, a żadne z powyższych działań nie pomaga. Na kolkę pediatra może przepisać łagodne leki, np. Espumisan lub Plantex Duo.
Zobacz też: